banner278

GÖRDES BARAJINDA ÇATLAK! BAKIN MALİYETİ NE KADAR?

Açılışını 2009 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde yaptığı Gördes Barajı'nda su kaçağını önlemek için 20 milyon 899 bin 650 lira harcanacak. 2011 yılında İzmir'e içme suyu vermeye başlanan Barajı'da imalat hatası olduğu iddia edilmişti. Barajın su sızıntısı önlenemeyince su boşaltıldı ne betonlama işlemleri yapılacak.

GÖRDES BARAJINDA ÇATLAK! BAKIN MALİYETİ NE KADAR?

Devlet Su İşleri, 2009 yılında açılışı yapılan, 2011 yılında İzmir'e içme suyu vermeye başlanan Manisa'daki Gördes Barajı\'nda imalat hatası iddialarına yol açan su sızıntısını önleyemeyince, onarım için barajdaki suyu boşalttı. Baraj zemininden su kaçağını geçirimsiz örtü ve betonlamayla önlemek için 20 milyon 899 bin 650 lira harcanacak.

BARAJ BOŞALTILIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakan olduğu 2009 yılında açılışını yaptığı, İzmir'e 2011 yılından itibaren su verilmeye başlanan Gördes Barajı\'ndaki su, Şubat 2015 tarihinden itibaren kademeli olarak boşaltılmaya başlandı. DSİ baraj göl alanının sağ sahilinde jeolojik formasyonun karstik kireç taşı ve mermer ardalanmasından oluşan doğal zeminin zafiyetinden kaynaklı bir kısım su sızıntısı olduğunu açıkladı. Baraj gölünün sahil bölümünün zeminindeki su geçirgenliği önlenemedi. Su, baraj gövdesini aşarak başka yerlerden çıktı. DSİ, barajın ilk su tutmaya başladığı dönemden farkına varılan kaçağı 2013 yılında alınan bazı tedbirlere karşın önleyemedi.

KAÇAK İHALESİ YAPILDI

DSİ 2'nci Bölge Müdürlüğü 2015 yılı başında Gördes Barajı\'nda su tutma işleminin başlanmasını müteakip baraj gövdesi ile ilişkisi olmayan, baraj göl alanının sağ sahilinde jeolojik formasyonun karstik kireç taşı ve mermer ardalanmasından oluşan doğal zeminin zafiyetinden kaynaklı bir kısım su sızıntıları meydana geldiğini, bu nedenle göl alanının sağ yamacında 2013 yılında beton enjeksiyon çalışmaları ile zemin iyileştirme çalışmaları yapıldığını, ancak sonuç alınamadığını açıkladı.

Kalıcı çözüm için su sızıntılarının bulunduğu göl alanının sağ sahilinde yer alan bölgenin beton kaplaması yapılarak sorunun giderilmesinin planlandığını belirten DSİ 2'nci Bölge Müdürlüğü bu amaçla proje hazırladı. DSİ, 6 Temmuz'da 'Gördes Barajı Sağ Sahil Zemin İyileştirmesi 1'inci Kısım İnşaatı' ihalesini yaptı. İhaleyi 22 milyon 899 bin 650 TL'yle Durmaz İnşaat kazandı. Yüklenici firmaya yer teslimi 17 Ağustos'ta yapıldı. Çalışmalar ihale şartnamesine göre 240 gün sürecek ve 13 Haziran 2016'da tamamlanacak.

KASIM-ARALIK'A KADAR KRİTİK KISIMI BİTİRİLECEK

DSİ 2. Bölge Müdürü Hayati Çelenk, ihale sonrası yüklenici firmayla sözleşmeyi imzaladıklarını, şantiyenin kurulma çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Baraj alanındaki suyun büyük bölümünün boşaltıldığını, tabanda 192 koduna kadar boşaltma işleminin pompalarla yapılacağını söyledi. Zeminde belli bir dolgu yapının su geçirimsiz memran ve jeosentetik örtüyle kapatılacağını belirten Çelenk, bunun üzerininde beton kaplama yapılacağını açıkladı. Çalışmanın amacının tabanda ve kireç taşlarının olduğu bölgede sızdırmazlığı sağlamak olduğunu dile getiren Çelenk, "Bölgede kireç taşı var. Geçmişte belli bir miktar su kaçabileceği öngörülmüş. İnşaat aşamasında kil örtü yapma düşüncesi de varmış. Maliyet hesaplamalarında kaçacak bir miktar su kabul edilmiş. Zeminin altında neyle karşılaşılacağını tahmin edemiyorsunuz. Ancak artık suyun önemi arttı. Suya ihtiyaç arttı. Bizim barajdan kaçan suyla ilgili tedbirleri almamız gerekliliği ortaya çıktı." dedi.

Çelenk, kasım ayına kadar minimum su seviyesine kadar olan kritik kısımda çalışmayı tamamlamayı ve aralık ayından itibaren su tutmayı hedeflediklerini, kalan çalışmaların 2016 yılında da devam edeceğini belirtti.

İZMİR'E SU YOK 

Gördes Barajı\'ndan İzmir'e 2011 yılında 11 milyon 630 bin metreküp, 2012 yılında 14 milyon 763 bin metreküp, 2013 yılında 27 milyon 156 bin metreküp, 2014 yılında 28 milyon 406 bin metreküp su verildi. 2015 yılında ise İzmir'e verilen su miktarı 14 Nisan'a kadar 7 milyon 977 bin metreküpe ulaştı. Dört yılda ise toplam 89 milyon metreküp su İzmir'e verildi. İZSU verilerine göre Gördes'den İzmir'e verilen su tüm kentin su ihtiyacının yüzde 15'ini karşılıyor. İzmir'e içme suyunun yüzde 35'i Tahtalı Barajı'ndan, Yüzde 46.9'u yeraltı su kaynaklarından ve yüzde 2.6'sı ise Balçova Barajı'ndan veriliyor. Çalışmalar nedeniyle İzmir'e Gördes Barajı\'ndan su gelişi kesildi. İzmir'e buradan ne zaman su verileceği ise belli değil.

MHP'Lİ BALKIZ'DAN İMALAT HATASI İDDİASI

MHP Manisa Milletvekili Zeynel Balkız, Gördes Barajı'nın imalat hatası nedeniyle önlenemeyen su kaçağı olduğu gerekçesiyle boşaltıldığını sölyedi. Balkız TBMM'de Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun cevaplaması talebiyle temmuz ayında bir soru önergesi verdi. Balkız, Eroğlu'na "Kamu bütçesinde büyük zarara yol açan hatalı baraj imalatında bir kusur raporu hazırlanmış mıdır? Kaçağı önlemek için toprağa zerkedilen betonun maliyeti nedir? Kusurlu ve hatalı kimdir? Barajdan verilmeyen su kaybının maliyeti nedir?" sorularını yöneltti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mesut Batur - 3 yıl önce

Yapanlar,kabul edenler kim bunun sorumlusu ? Yine yapanın yanına kar kalacak gibi.


Avatar
ergun - 3 yıl önce

Gördes barajı İzmir in su ihtiyacının %15 ini karşılıyor.belediyede bu suyu arıtıp satarak 215 trilyon (eski para ile)kazanıyor. 215 in %15 i 32,2 i Gördesten karşılanıyor.bu zenginlikten Gördes belediyesi havasını alıyor.BU NOKTAYA DİKKAT ÇEKMEK İSTEDİM...