GENÇLERLE İLETİŞİM KİTAP TANITIMI

Şehzadeler Kaymakamlığının koordinasyonu teşviki ve destekleriyle; İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Manisa Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nin işbirliği ile Şehzadeler Belediyesi tarafından günümüz şartlarında anne babalara; çocuk yetiştirme, çocuklarına sahip çıkma, bilinçli ebeveynlik ve sağlıklı çocukların yetiştirilmesi amacıyla Gençlerle İletişim Kitabı hazırlandı. Kitap ilk etapta 10 bin adet basıldı. 

GENÇLERLE İLETİŞİM KİTAP TANITIMI

Şehzadeler Kaymakamlığında tanıtım toplantısı düzenlendi.  Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, iletişim çağı denilen bir çağda olmalarına rağmen en büyük sorunun iletişimsizlik olduğunu kaydetti. Çelik, “Teknolojinin bu kadar baş döndürdüğü bir dönemde ne hazindir ki çocukla anne baba arasında dahi sağlıklı bir iletişiminin kurulamadığına şahit oluyoruz. Bu iletişim sıkıntıları da beraberinde birçok sorunları getiriyor. Özellikle eğitim öğretim döneminde gençlerin em kötü ve zararlı alışkanlıklardan uzak kalması, hem yeni teknolojik gelişmelerden kontrollü ve kendine zarar vermeyecek şekilde istifade etmesi, hem de öğretmenleriyle, anne babasıyla sağlıklı bir iletişim kurabilmesi son derece önemlidir. Şehzadeler Belediyesi olarak hazırlanan bu kitaptan 10 bin adet bastık. Gençlerle İletişim kitabımız Kültür Yayınlarımıza dahil oldu” dedi.
Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, çocuğu olan her anne ve babanın bu kitabı okumasını tavsiye etti. Hem öğrencilere hem de velilere rehberlik edecek olan bu kitabın güzel hazırlandığını belirten Çorumluoğlu, destek olan herkese teşekkür etti. Çorumluoğlu, “Biz gelişen bir Türkiye’de mutlu bir gelecek, mutlu bir gençlik istiyoruz. Çocuklarımızın teknolojiye ayak uydururken, örf ve adetlerimize de sahip çıkmasını istiyoruz” diye konuştu. Konuşmaların ardından kitabın hazırlanmasında emeği geçen Rehber Öğretmenlerine başarı belgesi takdim edildi.
Temel Eğitimde 8. Sınıf öğrenci ve velilerine, Ortaöğretimde 12. Sınıf öğrenci ve velilerine; Temel Eğitimde 5, 6 ve 7. Sınıf öğrenci velileri ile Ortaöğretimde 9, 10 ve 11. sınıf öğrenci velilerine İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından dağıtımı yapıldı. Ayrıca en kısa sürede 81 İl Milli Eğitim Müdürlüklerine de gönderilecek.  Bu kitap; Çocukların bilişsel gelişim dönemlerine göre nelere ihtiyaç duyduklarını, hangi kişilik, fiziksel, duygusal ve ahlaki gelişim özelliklerine sahip olduklarını anlatan “Çocukların Gelişim Özellikleri”, Aile içinde sağlıklı bir iletişimin nasıl kurulabileceği ve sağlıklı aile tutumlarının neler olduğu yönünde bilgiler içeren “Aile İçi İletişim” ve “Anne Baba Tutumları”, Şiddet türleri ve şiddetin çocuklar üzerindeki etkilerini vurgulayan “Aile İçi Şiddet” Bağımlılık, okuldan kaçma, kendine zarar verme, suça sürüklenen çocuklar, davranış problemleri gibi konuların yer aldığı “Riskli Davranışlar”; Üniversiteye Giriş Sınavları ile Temel Eğitimden Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sisteminin anlatıldığı sınavlar hakkında bilgilendirme bölümleriyle, sınav hazırlık sürecinde yaşanan sorunların ele alındığı “Sınava Hazırlık Süreci” olmak üzere beş bölümden oluşuyor.
Kitapta yer alan içeriklerin rehberliğinde; İlçe genelindeki tüm okullarda öğrenci ve velilere yönelik bilgilendirme çalışmaları yapıldı ve bu kapsamda 22 ortaokulda ve 7 lisede,  120’si öğrencilere, 37’si velilere yönelik olmak üzere toplam 157 seminer verildi. Manisa Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nin koordinatörlüğünde 14 Psikolojik Danışman/Rehberlik Öğretmenin yer aldığı bir komisyon tarafından çalışma konuları ve içerikler belirlendi, ilçedeki tüm okullara bir program dâhilinde gidilerek çalışmalar gerçekleştirildi.  Bunun yanı sıra ikinci dönemde tüm ortaokul ve liselerde, çocukların yaş gruplarına göre özel olarak hazırlanmış “Bağımlılığı Önleme” konulu çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalar ise ilçemizde görev yapan 59 Psikolojik Danışman/Rehberlik Öğretmeni tarafından gerçekleştirildi.
 
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.