Genç Girişimciler Hüseyin Kocabıyık’ı ağırladı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Manisa İl Genç Girişimciler Kurulu, “Duayenler ile buluşma” toplantılarına 2015 yılında da devam ediyor.

Genç Girişimciler Hüseyin Kocabıyık’ı ağırladı

Genç girişimciler 2015 yılının ilk buluşmasında Turkuaz Medya Ege Bölge Yöneticisi Hüseyin Kocabıyık ile bir araya geldi. Lezzet-i Sefa’da gerçekleşen toplantıya Manisa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, MHP’den Manisa milletvekili aday adayı olmak için istifa eden Yaşar Coşkun, Yeni Asır Gazetesi Bölge Haberler Müdürü Ali Kayadibi, Manisa TSO Genel Sekreteri Fatih Özsümer ve TOBB Manisa İl Genç Girişimciler Kurulu Üyeleri katıldılar.  Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, Kocabıyık’a günü anısına 1917 yılında odaya ilk kayıt olan üyeye verilen yaklaşık 100 yıllık tarihi kayıt belgesini takdim ederken, Yaşar Coşkun ise kahve fincanı hediye etti.

TOBB Manisa İl Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Levent Akçalı, 2015 yılının ilk toplantısında Turkuaz Medya Ege Bölge Yöneticisi Hüseyin Kocabıyık ile bir araya gelmekten dolayı çok mutlu olduğunu belirterek katıldığı için teşekkür etti.

 TOBB Genç Girişimciler Kurulu Üyelerine bilgi ve tecrübelerini anlatan Hüseyin Kocabıyık, Türkiye’deki bütün sorunların başında orta gelir tuzağının yer aldığını söyledi. Türkiye’nin bugün orta gelir tuzağına boğazına kadar gömülmüş bir ülke olduğunu belirten Kocabıyık, bütün kusurlarına rağmen dünyada başarılı olduğunu kaydetti. 1950 yılında Türkiye’nin at nalı çivisini ithal ettiğine dikkat çeken Kocabıyık, “En temel ithal ürünümüz at nalı çivisidir. Nüfusun yüzde 87’si köylerde yaşıyor. Elektrik yok, su yok. Köylerdeki insanlar şehir merkezini hiç görmeden hayatını kaybediyor. Merhum Adnan Menderes başa gelince Türkiye’de yüzde 7’lik bir kalkınma yaşanıyor. 50-60 yılları arasında en hareketli göç yaşanıyor. Köyden kente göç yaşanıyor. Bu göç hareketini dünyanın en başarılı göç harekete olarak değerlendiriyorlar. Hiçbir toplumsal soruna, hiçbir krize sebep olmayan bir göç hareketi. Okullar her tarafa yayılıyor. Üniversiteler kuruluyor. Yani müthiş bir kalkınma yaşanıyor. Bu dönemde Kürt sorunu, Alevi sorunu yok. Adnan Menderes, azınlıkta bulunan insanları mecliste temsil edilmesini sağlıyor” dedi.

 1960 yılıyla birlikte Türkiye’de darbelerin başladığını vurgulayan Kocabıyık, “1950’lerde Demokrat Parti’nin yanında yer alanlar, 1960’larda ise Adalet Partisi’ne yöneliyor. 1965-1972 arası kalkınma hızı yüzde 7 civarında. Yollar, barajlar yapılıyor. Şehirler canlanıyor. 1975’te bir darbe daha yapılıyor. Demokratik bir ülke olduğumuz için siyasi partiler çok önemli. Devleti bunlar yönetiyor. Partileri parçalıyorlar. Darbeler partileri anlamsız hale getiriyor. Dünyada böyle bir demokratik bir ülke yok. Hem demokrasiyle idare edilip hem de 50-60 senede 5 defa darbeye maruz kalmış başka bir ülke yok. Darbeler olmasaydı Türkiye bugün Fransa seviyesinde olurdu. Dünyanın ilk 10 ekonomisi orasında yer alırdı” diye konuştu.

 Düne kadar mühendisi olmayan bir ülke olan Türkiye’de çok iyi mühendislerin yetiştiğinin altını çizen Kocabıyık, dünyayla rekabet edebilir hale geldiklerini söyledi. Bütün bunları başarmış bir ülke olarak gelinen noktada orta gelir tuzağına gömüldüğünü kaydeden Kocabıyık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçmişten bugüne bakarsak bir başarıyı ifade eder. Bugünden yarına bakarsanız bulunduğunuz durum kötü bir durumdur. Milli geliri 3 bin dolardan 11 bin doları getirmişseniz, onların refah seviyesini yükseltmişiniz demektir. Yani bu toplumu zenginleştirmişsiniz demektir. 2002’de orta gelir düzeyi yüzde 21 iken, 2015’te ise yüzde 42 oldu. Yani her şey orta sınıf. Gezi olaylarında yürüyen insanlar, son 10 yılda orta sınıfa gelen insanlardır. Orta sınıf denilen demokratik hakların da çok geniş olduğu bir sınıftır. Demokrasi orta sınıf bir yönetimdir. 3 bin dolardan 11 bin dolara gelebiliyorsunuz, ama 11 bin dolardan 18 bin dolara gelemiyorsunuz. Böyle devam ederse Kürt sorunu çözülmez, Ortadoğu’nun mirasını koruyamazsanız, Suriye sorunu çözülmez. Arap sermayesi Türkiye’ye sokulmak istendi. 25-30 milyar dolar girdi, sermaye kesildi. Mısır işi patlayınca o iş bitti. Bu sefer Türkiye’yi yönetenler Kuzey Irak’a yöneldi. Oradan da 8-10 milyar dolar girdi. Pat orası da kesildi. Bu çalışmalar bizi orta gelir tuzağından çıkarmak içindi. Bu hamleler doğru hamlelerdi. Ama bu alan çok iyi işlemedi. ” diye konuştu.

Bugün Türkiye’nin savunma sanayisine büyük önem verdiğini vurgulayan Kocabıyık, “Kendi uçağımızı, tankımızı yapıyoruz. Bu yıl ki savunma sanayi ihracatımız 4 milyar dolara yakın. Önümüzdeki 10 yıl içersinde 50 milyar dolarlık bir ihracat hedefleniyor. Hızlı trende 40 milyar dolarlık bir yatırım planlanıyor” diye konuştu.

Genç Girişimcilere nasihatte bulunan Kocabıyık, sözlerini şöyle tamamladı: “İlk olarak tarımla uğraşın. Dünyanın nasıl bir tarım anlayışına doğru gittiğini takip edin. Savunma sanayiyle ilişki kurun. İcatçı bir ekonomi geliştirmelisiniz. Yüksek teknolojiyi öğrenin. Eğer bunları yapamazsak orta düzey tuzağından kurtulamayız. Orta düzeyden çıkamadığımız zaman geleceğimiz çok parlak olmaz” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.