GENÇ GİRİŞİMCİLER, GİRİŞİMCİLİĞİ ANLATTI

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Gökmen Gökdede ve TOBB Manisa İl Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Levent Akçalı Girişimcilik Haftası nedeniyle Manisa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde düzenlenen ‘Girişimcilik’ konulu etkinliğe konuşmacı olarak katıldılar.

GENÇ GİRİŞİMCİLER, GİRİŞİMCİLİĞİ ANLATTI

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Gökmen Gökdede, Manisa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın teşkilat yapısı, görevleri ve faaliyetleri hakkında bir sunum yaptı. TOBB Manisa İl Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Levent Akçalı ise programa katılan öğrencilere  yaptığı sunumda girişimciliğin ne demek olduğunu, kimlere girişimci denildiğini, girişimcinin özelliklerini, Dünyada ve Türkiye’de başarılı girişimcilerden örnekler vererek anlattı.

Öğrencilere risk almaları ve girişimci olmaları konusunda tavsiyelerde bulunan Akçalı, ‘Girişimcilik kısaca bir fikrim var,  ben onu ürüne veya hizmete dönüştüreceğim kararlıyım diyerek eyleme geçebilmektir. Bir başka deyişle girişimcilik,  etrafımıza farklı bir bakış açısıyla bakma ve bakarken görüp tespit ettiğimiz fırsatları değerlendirme sürecidir. Eskiden insanlar yeni icat çıkarma , eski köye yeni adet getirme diyerek girişimciliğe engel olurlardı. Halbuki hepimiz taşın altına elimizi koymalı ve üretken olmalıyız. Girişimci, risk alarak yenilik yapan kişidir. Hizmete veya ürüne dönüşebilen orjinal bir fikir sahibi olduktan sonra onu sonuca vardırırsak bizler birer girişimci oluruz. Girişimcilikte önemli bir nokta da hemen pes etmemektir. Ben yapamıyorum diyerek işi bırakmamaktır’ diye konuştu.

Girişimcinin hangi özelliklere sahip olması konusundaki düşüncelerini  öğrencilerle paylaşan Akçalı, ‘Bir girişimci, kendine güvenmeli ve çevresine de güven vermelidir. Yaratıcı, cesaretli, kararlı olmalıdır. Risk alabilmelidir. Ben bunu yapacağım ama ya olmazsa ya başaramazsam herkes bana gülerse, arkadaşlarım dalga geçerse gibi düşünceler içerisinde olmamalıdır. Başarıya odaklanmalıdır. Yeniliğe açık ve iyimser olmalıdır. Yani pozitif düşünmelidir’ dedi.

Girişimciliğin önemine de vurgu yapan Akçalı, ‘Girişimcilikte bir fikre sahip olmak önemli fakat daha da önemli olan o işe başlayabilmektir. Girişimciler oldukça yatırım ve işler gelişir, böylece istihdam sağlanır. Ürünler satın alınır,  işletme malzemeleri satın alınır, müşteriler eklenir ve bu şekilde girişimciler hayatlarını değiştirir. Ailelerine destek olurlar, toplumların gelişmesine katkıda bulunurlar. Yeni pazarlara girerler,ülkeleri geliştirir ve dünyayı değiştirirler. Bütün bunlar girişimciliğin gücüdür.’

Dünya’da ve Türkiye’de başarılı girişimcilerden örneklerde veren Akçalı, konuşmasının son bölümünde öğrencilere girişimci olmak için nasıl bir yol izlenmesinin ip uçlarını verdi. Girişimcinin yaratıcı olması gerektiğini belirten Akçalı, ‘Yaratıcı olmalı, düşünce gücümüzü geliştirmeliyiz. Beyin fırtınası yapıp birbirimizle sinerji oluşturup yeni fikirler üretmeliyiz. Harekete geçmeliyiz. Üşengeçlik, erteleme, vazgeçme bunlar girişimciliğe en büyük engeldir. Sadece düşünen değil, yapan kazanır diyerek düşündüğümüzü yapmalıyız. Kararlı olmalıyız. İşin ortasında olmuyor diye bırakıp gitmemeliyiz’ diye konuştu.

Toplantının sonunda öğrencilerin sorularını cevaplandıran Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Gökmen Gökdede ve TOBB Manisa İl Genç Girişicimler Kurulu İcra Komitesi Üyesi Levent Akçalı’ya katılımlarından dolayı teşekkür eden Manisa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Ayhan Çileli, Gökdede ve Akçalı’ya çiçek takdim etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.