banner278

GELECEK MASAYA YATIRILDI

Türkiye Sulama Kooperatifi Merkez Birliği, Sulama Birlikleri ve Köykoop. Türkiye de suyun kullanımı ve kooperatifçiliği Antalya da tartıştı.Su ve sulu tarımın geleceğinin tartışıldığı sempozyuma kadın üyelerde büyük ilgili gösterdi.

banner292
GELECEK MASAYA YATIRILDI

Türkiye Sulama Kooperatifi Merkez Birliği, Sulama Birlikleri ve Köykoop. Türkiye de suyun kullanımı ve kooperatifçiliği Antalya da tartıştı.Su ve sulu tarımın geleceğinin tartışıldığı sempozyuma kadın üyelerde büyük ilgili gösterdi. 

    TÜSKOOPBİR Genel başkanı Halis Uysal toplantının Açılış konuşmasında; Küresel ısınma da bilim adamları tarihi ileriye çekti. 2050 Türkiye’de beklenilen kuraklığın 2030 Türkiye’de görüleceği ve çölleşme olacağını bilim adamları söylüyor. İlk çoraklaşma olacak yerler Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaşanacağı ileri sürülüyor. Bu bölgelerde Acil olarak Vahşi sulamadan vazgeçmeliyiz ve suyu damlama sistemi ile kullanmalıyız.Bu bölgelerde teşvikler artırılmalı, Gediz. Büyük ve küçük Menderes. Bakırçay havzalarının kirlilik oranlarının artığını ve bu nehirlerin kirlilikten kurtarılması gerekir çünkü kirli suyun üretimleri etkilediği de bir gerçek ” dedi 

     TÜS KOOPBİR Başkanı Uysal: "Çiftçilerin elektrik borç faizlerinin sıfırlanacağı, faizlerin kalkacağı söyleniyor. Ancak ben şahsen faizlerin kaldırılması taraftarı değilim. Bu konuda çiftçi desteklenecekse sadece tarımsal elektrikteki KDV kaldırılsın, bu bize yeter" dedi.

     Halis Uysal Küresel ısınma risk grubunda yer alan Türkiye’de 112 milyar metreküp su rezervinden 41 milyarı nın kullanıldığını, bunun da yüzde 75'inin tarımda harcandığını söyledi. Suyun yüzde 75 kullanan bizler ise TBMM sinde hazırlanan su yönetimlerde yok uz yanlışlık burada. Suyu tarımla birlikte ele almak gerekiyor. Suyu bu nedenle kontrol altına almak mecburiyetindeyiz" dedi. Türkiye de vahşi sulama tekniğinin kaldırılarak damlama sulamaya geçilmesi gerektiğini vurgulayan Halis Uysal Milli su konseyi nin kurulmasının da önem taşıdığını kaydetti. Havza veya bölge bazında suyun tespitinin yapılarak bölgelere göre üretimin suyun verimliliğine göre teşvik edilmesi gerekir. Su kaynaklarının  tüketil mesi kadar korunması önemli. Çevresel atıkların su kaynaklarına verdiği zarar, tüketicinin sofrasına kadar ulaşabiliyor"  dedi

   Önümüzdeki günlerde Su Yasa Tasarısı'nın TBMM si gündemine gelmesini beklediklerini. Ancak yasada sulama birlikleriyle kooperatiflerin yer almadığını anlatan Uysal, sulama birlikleri ve kooperatiflerin dışlandığı su yönetiminin gerçekçi olmayacağına dikkati çekti. 

Yıldız “Elektrikte KDV Kaldırılsın Yeter”

KÖY KOOP Genel Başkanı Yakup Yıldız Yaşayan nüfusun üçte birinin tarım        ve hayvancılıktan geçimini kazandığını dile getirdi. Bu kesimin de yüzde 90'ının küçük aile işletmelerin den oluştuğunun altını çizen Yıldız, Tarım politikalarının masa başında hazırlanıp, uygulandığı sürece tarımda ve tarım politikalarında başarının mümkün olmayacağını ifade etti. Türkiye de tarımla uğraşan kesimin yüzde 24 olduğunu kaydeden Yıldız, "3 milyon hektarlık tarım alanı işlenmiyor, boş bırakılıyor. Köylerde tarımla uğraşanların yaş ortalaması düşüyor. Köyler boşalıyor. Verilen teşvikler yetersiz. Bizler de bitkisel ve hayvansal ürünlerde destekleme alıyoruz ama biz destekleme istemiyoruz. Elektrik ve mazottan alınan KDV kaldırılsın,yeter" dedi .

Çukurova Sulama Birlikleri Başkanı Faruk Umar

Hiç kimsenin sulama birlikleri ve kooperatiflerden dolayı tarımda verim düşüklüğü olduğunu söyleyemeyeceğini dile getiren Umar. Hangi kanunu çıkarırsanız çıkarın, faydalanan olmadığı sürece anlamı yok. Su konusunda herkes elini taşın altına koymalı. Suyun partisi yok. Suyumuza hepimizin sahip çıkması gerekiyor. Suyun özelleştirilmesi gibi durumlarda ortak hareket edeceğiz." Dedi

CHP Milletvekili Gökhan Günaydın;

 “ Mazot 2 liraya indirilsin

CHP adına katılan Ankara Milletvekili  Gökhan Günaydın sözlerine, “Böyle  toplantılara bürokratlar  ve siyasiler neden katılamıyorlar. İlgi göstermiyorlar.İş adamlarının toplantılarına koşarak katılıyorlar.Acaba  sayın bakan Mehdi Eker  şimdi nerede ? Sizlere “Programında olan  bir başka toplantı nedeniyle  katılamıyorum. Başarılar dilerim” diye bir  mesajla  durumu kurtarmaya çalışacaktır.  Ben yıllardır bunun  bir akademisyen olarak  öğrendiklerimin çoğunu sizlerle yaptığım konuşmalar ve sizlerin içine girerek elde ettim. “Günaydın tarım ürünleri ithalatı ile örnekler vererek çiftçilerin tarlalarını boş bıraktığını, yıllar önce  kendine yeten Türkiye’nin şimdi tarım ürünleri ithalatçısı durumunda olduğunu, buğday, soya, pamuk, hayvancılık ta rakamlar vererek nüfus  artmasına  rağmen  Türk çiftçisinin  ürünlerinde düşüş olduğunu belirterek, “ Teşvik ve destekleme vermesinler. Sadece mazotu çiftçiye maliyetine versinler. 9  kat trilyon destekleme verdik diyorlar. Çiftçiden sadece  4,5 liraya satılan  mazotu maliyetine verseler 10 kat trilyon çiftçinin  cebinde kalacak. Sadece  mazotta bu. Diğer vergileri söylemiyorum.” Günaydın  kürsüdeki su şişesini ve bardağını eline alarak,göstererek

  “ Bu şişe yatları olan kişiler olsun bunlara mazot 1,5 lira, bu bardakta siz gariban çiftçilere 4,5 lira.” Hayvancılık  konusunda rakamlar vererek  geriye gidildiğini  söyleyen Günaydın, “ Ülkemizde  keçiler ormanlara zarar veriyor diye adeta yok edildi. Doğru  keçi taze ormana zarar verebilir. Ama yetişmiş ormana kontrollü şekilde  kesinlikle zarar vermez.  Keçileri ormana  zarar veriyor diye yok ettiler. Ama şimdi kravatlı keçiler ormanları nasıl yok ediyor görüyorsunuz.” Dedi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.