GELECEĞİ PLANLIYORLAR!

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından Kula’nın Gökçeören Mahallesi’ne 6 kilometre uzaklığındaki alana yapmayı planladığı modern katı atık bertaraf tesisleri için mahalle halkına yönelik bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

GELECEĞİ PLANLIYORLAR!

Toplantıda konuşan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Biz bugünün değil, gelecek 30 yılın hesabını yapıyoruz. Manisa’da artık çöp diye bir sorunun konuşulmaması lazım. Teknolojisiyle, son derece modern, kaynağında ayrıştırmaların yapılabileceği tesisleri Manisa’mıza kazandırmalıyız” dedi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN....

Manisa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Manisa Valiliği ve Manisa Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü işbirliğiyle Kula Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına Vali Erdoğan Bektaş, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Selendi Belediye Başkanı Nurullah Savaş, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Yılmaz, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Cem Çöllü, Fen İşleri Dairesi Başkanı Yılmaz Gençoğlu, Gökçeören Mahallesi halkı ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

SAĞLIK İÇİN TEHLİKELİ

Manisa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Cem Çöllü, “Manisa il genelinde hiç katı atık tesisi yok. Vahşi depolama insan sağlığı açısından tehlikeli. Metan gazının patlamaya hazır bir bomba gibi bulunması, atıkların toprağa karışması gibi nedenler bunların başında. Manisa merkezinde Uzunburun mevkiinde yer bulduk. Burayı belli bir noktaya getirdikten sonra hazırladığımız projelerin onayını aldık. Şubat ayında tesise başlayacağız. Saruhanlı, Turgutlu ve Ahmetli’nin çöplerini de buraya taşıyarak, sorunlarını çözmüş olacağız. Akhisar, Kırkağaç için yer arayışımız devam ediyor. Kula ve Salihli alanında da araştırmalarımız oldu. Salihli, Kula, Sarıgöl, Alaşehir ve Köprübaşı belediyelerinin belirlediği 4 ayrı nokta olduğunu

tespit ettik. Daha sonra Sandal Mahallesi içindeki alanın yapılmasından da vazgeçildi. Gökçeören Mahallesi’ne yapacağımız 600 dönümlük bir alan var” dedi.

ÇÖPLE TURİZM YAN YANA DURMUYOR

Manisa Büyükşehir Belediyesi ile çöp sorununa ortak çözüm sağlamak için işbirliği yapmak istediklerini belirten Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, “Çöp sorunu, hepimizin sorunu. Bu sorunu çözmek zorundayız. Bu çözüm oluşmazsa, bu beceriksizlikten ibaret olur. Kula’nın jeoparkını çevreleyen çöpler, artık dayanılacak noktada değildir. Kula tarihiyle, turizmiyle hassas bir bölge. Çöple turizm yan yana durmuyor. Bu sebeple bu toplantı önemli” dedi.

4 YILI BULAN BİR SÜREÇ

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün çöp konusunun herkesi tedirgin eden bir konu olduğunu söyledi. Ergün, “Her şeyden önce insanların çöp denince saçları diken diken oluyor. Bu sorun tüm illerimizin sorunu. 30-40 yıldan gelen bu problemi tüm illerimiz yaşıyor. Bunu yaşayanlardan bir tanesi de Manisa. Her şeyden önce 2004-2009 döneminde başlatılan Develi’de bir alanla ilgili girişimlerde bulunulmuş. Biz 8-9 senenin heba olduğu bir dönemde geldik. Önce Danıştay kararını beklemeyi tercih ettik. 2011 yılında çalışmasına başladığımız Uzunburun mevkii ile ilgili Ege Üniversitesi’nden uygun raporu alarak çalışmaya başladık. Geçen sürede tüm prosedürlerin sağlanması, projelerin hazırlanması gibi en küçük detaylar hazırlanarak, Başbakanlık’tan onayını aldık. Bu süreç bu alanla ilgili de olacak. Bu 1,5 senelik bir süreç, bu süreci 1 yıla çekersek başarıdır. Toplamda 4 yılı bulan bir süreçten geçmemiz gerekiyor” dedi.

30 YIL BOYUNCA

Manisa’nın bu sıkıntılı süreci yaşadığını da ifade eden Başkan Ergün, “40 senedir yangınların yaşandığı, Manisa’nın kirli hava solumasına neden olan ve orman yangınlarına neden olan süreçlerden geçtik. Sızıntı suyu da önemli. Oradan sızan suyun yeraltı kaynaklarına karıştığını düşünürsek, bir doğa katliamı söz konusu. İşte büyükşehir bugüne kadar yapılamayan çevresel ve insan sağlığı projelerinin planlamasını yapmak için var. Öncelikli olarak bu

tesislerin çözümünü sağlamak lazım. Manisa her geçen gün nüfusu artan bir kent olması nedeniyle bu sorunları aşmamız gerekiyor. Bunun kararını sadece Manisa Büyükşehir Belediyesi, valilik, Çevre Şehircilik Müdürlüğü vermiyor. Tüm kurumların görüşleri alınarak bu kararlar veriliyor. En doğru yer ilçelere en uygun uzaklıkta bir ortak nokta bulabilmek. Bu yapılacak tesis 30 sene Demirci, Selendi, Köprübaşı, Salihli, Alaşehir, Sarıgöl belediyeleri bu tesise getirecek çöpünü. Kilometre hesaplarını yaparken bunları düşünüyoruz. Vatandaştan toplanacak katı atık bedelleri en küçük seviyede kalsın diye bunları hesaplamak zorundayız” dedi.

Gelecek 30 yılın hesabını yapıyoruz

Toplantıda Manisa’nın gelecek 40 senesinin konuşulduğuna vurgu yapan Başkan Ergün, “450 bin nüfusa hitap edecek bir tesisi konuşuyoruz. Bu tesis çiftçiye gübreyi dağıtabilir. Arıtmasını yaparak sızıntı suyunu tarımsal sulamaya kazandırabilir. Artılarını da bilmek lazım. Gerekirse 10-15 kişilik bir heyet yapılsın Avusturya, Almanya gibi modern tesislerin incelemesini yapalım. Ben çok tesis gezdim ve çok da iyi inceledim. Yap-işlet-devret gibi modelleri de inceledi. Bu sistem ton başına maliyetlerde vatandaşa aşırı yük bindiriyor. Bu ayın başında biz Manisa’da ihale aşamasına geldik. Bu tesislerin bu kapasitede yatırımı en az 50-60 milyon TL değerinde. En az 300 kişilik istihdam getirecektir. Burada Süreko örneği var. Onların yaptığı kimyasal atıkların arıtılması. Bizim yapacağımız tesis evsel atıkların toplandığı modern tesis. Şuanda düşünülen yer 600 dönümlük bir alan. Yaklaşık 200 dönümlük bir alanında kamulaştırma yapılacak. Biz bugünün değil, gelecek 30 yılın hesabını yapıyoruz” diye konuştu.

KUTU KUTU KUTU

AVRUPALININ YAPAMADIĞINI YAPALIM

Toplantı sonunda Manisa Valisi Erdoğan Bektaş söz aldı. Görüntü olarak çok da sempatik olmayan bir konu için toplandıklarını dile getiren Vali Bektaş, “Katı atık tesisi ya da çöp. Çöp, başkanımızın gösterdiği, yangın çıkaran şey. Katı atık tesisi Avusturya’da yapılan Avrupa’nın her yerinde yapılan bir tesis. Ben katı atık tesisi ile ilgili toplantılara önceki

görevlerimde çok katıldım. Manisa’da bana bir Allah’ın kulu çıkıp da bu çöplük ne olacak demedi. Herkes hayal kurar, herkes en güzelini ister ama her zaman istediğimiz olmaz. Bizim bölgemize yapılmasın, komşu bölgeye yapılsın. Niye? Burada doğrusu en az zararlısı nereyse oraya yapılsın. Hep beraber el ele verelim Avusturya’nın başardığını başaralım. Neden olmasın, neyimiz eksik. Ne diyor başkan, ‘50 milyon TL para harcayacağım’ diyor. Artık imkanlarımız var. Devlet kredi veriyor. Kurumlar inceliyor. Binlerce süzgeçten sonra karar veriliyor. Bir yerde bu işi yapacağız. Şuanda bir yola girilmiş. 600 dönüm arazi var. Biz en iyinin peşinde koşalım. Avrupalının yapamadığını yapalım. Çok cesaretli olmalıyız. Doğru bir iş yapıyoruz” dedi.

Vali Bektaş, "Gereği yapılacak herkes de yardımcı olsun. Ben artık bu çöplük manzaralarına dayanamıyorum. Şehrimizin, insanımızın bu çirkinliğe layık olmadığını düşünüyorum. Benim kanıma dokunuyor. Birbirimize yardımcı olalım, temizleyelim ve temizlenelim” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.