FOTOĞRAF YARIŞMASI KAMUOYUNA DUYRULDU

MANİSA Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen Senin Gözünden Manisa adlı 1. yerel fotoğraf yarışması düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu. Jüri Başkanı Büyükşehir Genel Sekreteri Halil Memiş, amaçlarının geçmişten geleceğe uzanan Manisa’ya kimlik kazandıracak çalışmalar içerisinde sanatın görsel gücünden yararlanmak olduğunu ifade ederek, tüm fotoğrafçıları yarışmaya katılmaya davet etti.

FOTOĞRAF YARIŞMASI KAMUOYUNA DUYRULDU

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl ilkini gerçekleştirdiği Senin Gözünden Manisa Yerel Fotoğraf Yarışması, Sultan Kafe Restoran’da düzenlenen basın açıklamasıyla kamuoyuna duyuruldu. Basın toplantısına yarışmanın Jüri Başkanı olan Büyükşehir Genel Sekreteri Halil Memiş, jüri üyeleri Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil, Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ertuğrul Aytaç, Basın ve Halka İlişkiler Daire Başkanı Hasan Eryılmaz, Basın Halkla İlişkiler Şube Müdürü Ahmet Müştak Aydın, Basın Danışmanı Pınar Ekmen, DHA Manisa muhabiri Evren Kasırga ve İHA Turgutlu Temsilcisi İlker Uyar, basın mensupları nı ağırladı. Diğer jüri üyeleri CPS Canon Professional Services Platinum Üyesi Tolga Tunç Çalışkan ve Yeni Asır Akhisar Temsilcisi Kenan Molla ise başka bir programda olduklarından dolayı toplantıya katılamadı. Yarışma ile büyükşehir olan Manisa’da farkındalık yaratmayı hedeflediklerini ifade eden Basın Danışmanı Pınar Ekmen, çok titiz bir çalışma yürüttüklerini söyleyerek, “Büyükşehir Belediyesi olarak bu bir ilki daha gerçekleştirerek Senin Gözünden Manisa adlı 1. Yerel fotoğraf yarışmasını başlatmış bulunuyoruz. Yarışma ile hem Manisa’nın tanıtılmasını hem de fotoğraf sanatına katkı sunmak istedik. Umuyoruz ki yarışma fotoğrafa gönül veren tüm Manisalılar’ı bir araya getirerek, kent yaşamımıza dair tüm güzellikleri gün yüzüne çıkartacaktır” diyerek sözü Jüri Başkanı Halil Memiş’e bıraktı.

İlçeler Arası Birliktelik Somutlaşacak

Büyükşehir yasası ile birlikte hizmet ağını il sınırlarına kadar genişleten Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin 17 ilçesiyle bir bütün olarak değerlendirildiğini bu anlamda bu ortaya çıkan olguyu fotoğraf sanatıyla somutlaştırmak istediklerini ifade eden Büyükşehir Genel Sekreteri Halil Memiş ise kentin gözü kulağı olarak önemli görev ifa eden tüm muhabirleri ve fotoğrafçıları yarışmaya davet etti. Memiş şöyle konuştu, “Öncelikle toplantı vesilesiyle jüri üyelerimiz ve sizlerle birlikte olmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek isterim. Gazeteciler olarak sizler yaptığınız görev itibariyle Manisa’nın gözü ve kulağısınız. Kentteki birçok olguya Manisalı aslında sizin gözünüzle bakıyor. Pek çok farklı konuyu vatandaşın algısına sunan, kendi anlayışınızdan Manisa’nın gündemine sokan sizlersiniz. Bu anlamda yaptığınız görevi önemsiyorum. Basınla iç içe olan biri olarak kamuoyunun doğru aydınlatılması, doğru yönlendirilmesi noktasında çok büyük görev ifa ettiğinizi bilincindeyiz. Bu anlamda Senin Gözünde Manisa adlı fotoğraf yarışmasının hem Manisamız’a hem de Manisa dışındaki vatandaşlarımıza iletilmesi tanıtılması anlamında çok önemli görev üstleneceğinize inanıyoruz”

Manisa 17 İlçesiyle Bir Bütündür

Manisa’nın 2012 yılı öncesi yapılan alt yapı çalışmaları sonucunda bir çok tartışmayı beraberinde getiren düzenleme çerçevesinde ‘büyükşehir’ olduğuna dikkat çeken Memiş, “Yürürlüğe giren yasa ile birlikte daha önceden lokal olarak hizmet veren büyükşehirler şimdi il sınırlarına hizmet veriyor. Bu kapsamda Manisa Büyükşehir Belediyesi de il geneline hizmet götürüyor. Sonuç itibariyle Manisa’nın da ilçeleriyle entegre olması gerekiyor. Tüm ilçelerimize eşit mesafede aynı verimle hizmet vermeyi hedefliyoruz. İşte bu noktada yarışmamızın en önemli amaçlarından biri ortaya çıkıyor. Yarışma ile bizlerin ‘17 ilçesiyle Manisa Büyükşehir’ diye dile getirdiğimiz olguyu biraz daha somutlaştırmak istiyoruz. Kaldı ki belki bizlerin göremediği, belki kamuoyunun fark edemediği hususları uzaktaki ilçeler açısından da ortaya çıkarabilir miyiz düşüncesinden yola çıktık” dedi.

 

Manisa Dünyanın Dikkatini Çeken Bir Şehir

Yarışmacıların kullanabileceği kente dair özellikler konusunda tarihi, sosyal ve kültürel zenginliklerin yanı sıra dünya ekonomik formu açısından da kayda değer nitelikte bir şehir olduğuna dikkat çeken Genel Sekreter Halil Memiş, “Tabii ki Manisa farkındalığı, gelişim potansiyeli yüksek dünya kentleri arasında yer almıştır. Yapılan araştırmalar neticesinde yatırım yapılabilecek 5 dünya kenti arasında Türkiye’de tek ildir. Turizm, sanayi ve tarımda ön plana çıkmış, limanlara ulaşımıyla İstanbul’u İzmir’e bağlama açısından da Türkiye’nin ve dünyanın gözde kentlerden biridir. Bu anlamda yarışmacıların da bu özelliğe dikkat çekeceğine inanıyorum” dedi.

Geçmişten Geleceğe Manisa Kadraja Girecek

Son olarak Manisa’nın bugünkü haliyle değerlendirilmesinin eksik olacağına dikkat çeken Genel Sekreter Halil Memiş, “Manisa gerek antik çağdan beri gerekse Türk tarihine vurduğu damga açısından da önemli bir şehirdir. Bu toprakları yöneten, asırlar boyu hüküm süren ve cihan hakimiyetini sürdüren Osmanlı İmparatorluğu’nda padişahlık yapmış şehzadeler Manisa’da yetişmiştir. Umuyorum ki yarışmacılar kentin bu yönünü de dikkate alacaklardır. Bu manada geçmişten bugüne gözden kaçırılan tarihi ve kültürel mirasın belli noktalarının objektife yansıtılabileceğini hatırlatmak isterim. Kentler geleceğe uzanırken sosyal ve kültürel dokuya katkıda bulunmak zorundadır. Bizler de umuyoruz ki hem söz kente dair özelliklerin gün yüzüne çıkartılmasına hem de fotoğraf sanatçılığına bir nebze de olsa katkıda bulunmuş oluruz. Şehrimize bir kimlik oluşturma noktasında önemli katkı sunacağına inandığımız fotoğraf yarışmasında jüri üyelerine de önemli görevler düşmektedir. Şimdiden emeği geçecek, eserleri değerlendirme noktasında objektif olacak jüri üyelerine teşekkür ediyorum. Son olarak başta fotoğraf olmak üzere sanatın hiçbir dalında siyasi kimlik ve kişisel çekişme olmayacağını ifade etmek isterim. Sonuç itibariyle kamuoyu değerlendirmeden sonra bilgilendirilecek. Gelecek nesillerin ‘işte büyükşehirin yaptığı’ demesi için objektif ve kaliteli bir anlayıştan sapılmayacağının bilinmesini isterim. Lütfen bu yarışmamızı bu çerçevede değerlendirmenizi ve katkınızın önemli olduğu bilincinde olmanızı diliyorum. Günün her saatinde objektifleriyle sahada olan sizlerin de katılmayı en çok hak eden kişiler olduğunuzu düşünüyorum. Bu kente dair her ne varsa fotoğraflayan herkesi yarışmaya davet ediyorum” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.