Fark Ödemesi Destekleri Belirlendi

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, üreticilere 2014 yılında ürettikleri yağlı tohumlu bitkiler, hububat ve baklagillere 4 ile 70 kuruş arasında değişen miktarlarda fark ödemesi desteği verileceğini açıkladı.

Fark Ödemesi Destekleri Belirlendi

Çebi yaptığı açıklamada, “17 Haziran 2014 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğ kapsamında, 2014 yılı ürünü fark ödemesi desteği miktarları kilogram başına; kütlü pamuk (yurt içerisinde üretilen sertifikalı tohumları kullananlar) için 55 Krş, yağlık ayçiçeği için 30 Krş, soya fasulyesi için 50 Krş, kanola için 40 Krş, dane mısır için 4 Krş, aspir için 45 Krş, zeytinyağı için 70 Krş, buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale için 5 Krş, çeltik, kuru fasulye, mercimek ve nohut için 10 Krş olarak belirlenmiş” dedi.

ÇKS KAYITLARI YAPILMALI

Üreticilerin fark ödemesi desteğinden yararlanabilmeleri için 2014 yılı ÇKS kayıtlarını mutlaka yaptırmaları gerektiğini ifade eden Çebi, “Zeytinyağı dışındaki desteğe tabi diğer ürünleri üreten üreticilerin 2014 yılı ÇKS kayıtlarını ürüne ilişkin hasat dönemi öncesinde yaptırmış olmaları gerekmektedir. Alım satım, ürün işleme, değerlendirme, depolama işlemlerini belirlenen usul ve esaslara uygun gerçekleştiren ve Bakanlıkta kayıtlı tohumluk üretici kuruluşları ile sözleşmeli olarak üretim yapan çiftçiler fark ödemesi desteğinden yararlanacaktır” diye konuştu.

DEKAR BAŞINA 10 TL

Çebi, 2014 yılı ürünü olan aspir, kanola ve soya fasulyesi fark ödemesi desteğini almayı hak eden ve bu ürünleri sözleşmeli üretim yöntemiyle üreterek sözleşme belgesini ibraz eden üreticilere fark ödemesi desteğine ilave olarak dekar başına 10 TL üretim desteği yapılacağını da belirtti.

BAŞVURU TARİHLERİNE DİKKAT

Fark ödemesi desteğinden yararlanmak isteyen üreticilerin başvuru tarihlerine dikkat etmeleri gerektiğini hatırlatan Çebi, “Fark ödemesi desteğinden yararlanmak isteyen üreticilerin başvuru başlangıç tarihi 1/10/2014, son başvuru tarihi ise kütlü pamuk, yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, kanola ve aspir için 1/4/2015; dane mısır, buğday, arpa, çavdar, tritikale, yulaf, çeltik, kuru fasulye, nohut ve mercimek için başlangıç tarihi 1/5/2014, son başvuru tarihi 30/4/2015’tir. Zeytinyağı üreticilerinin ise son başvuru tarihi 1/6/2015, bu tarihten sonra satılan zeytinyağlara ait alım satım belgelerinin son teslim tarihi ise 1/10/2015’tir. Bu tarihten sonraki başvurular kabul edilmez ve bu durum üretici için herhangi bir hak doğurmaz” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.