ETİK GÜNÜ’NDE ETİK KÜLTÜRÜ EĞİTİMİ VERİLDİ

Kamu Görevlileri Etik Kurulunca 2008 yılından itibaren her yıl 25 Mayıs tarihinde kutlanması kararlaştırılan Etik Günü’nde Manisa Vali Yardımcısı Yakup Tat tarafından ‘Etik Kültürü’ eğitimi verildi.

ETİK GÜNÜ’NDE ETİK KÜLTÜRÜ EĞİTİMİ VERİLDİ

Manisa Valiliği İl Yazı İşleri Müdürlüğünce hazırlanan program çerçevesinde Şehzadeler Kaymakamlığı Toplantı Salonunda verilen seminere Manisa Valiliği İl Nüfus ve Vatandaşlık, İl Sosyal Etüt ve Proje, İl Göç İdaresi, İl Dernekler, İl Basın ve Halkla İlişkiler, İl Planlama ve Koordinasyon, İl Yazı İşleri, İl İdare Kurulu, İl Mahalli İdareler, Hukuk İşleri, Bilgi İşlem, İdari Hizmetler ile Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı ile İl Afet ve Acil Durum (AFAD) müdürleri ve personeli katıldı.

Sabah ve öğle olmak üzere iki oturum halinde slayt sunumu ile gerçekleşen seminerde Vali Yardımcısı Yakup Tat, etik değerlere bağlı bir kurum kültürünün oluşturulması ve bunun sürdürülmesinin vatandaş ile Devlet arasındaki güvenin artırılmasında önemli bir faktör olduğunu vurgulayarak kurumlarda etik davranma bilinci ve farkındalık oluşturmanın önemini belirtti.
Ahlak ve etiğin birbiri ile benzer ve farklı yönleri olduğunu belirten Vali Yardımcısı Tat, “Etik ilkeler, iyi yönetimin, dürüst yargının ve toplumun temelini oluşturur. Etik ilkeler, kişilerin karar ve eylemlerinde daha tutarlı olmalarını sağlar. Etik, kişisel ve kurumsal sorumluluğa vurgu yapar. Yasalara uymak, etik açıdan minimum bir standardı ifade eder. Hukuk, bir bakıma resmi etik kurallardır. Etik, olması gerekeni anlatır” dedi.
Karşılıklı görüşlerin ifade edilmesiyle interaktif devam eden seminerde Etik İlkelerin, başlıca doğruluk, halka hizmet bilinci, hizmet standardına uymak, amaç ve misyona bağlılık, dürüstlük ve tarafsızlık, saygınlık ve güven, nezaket ve saygı, ayrımcılık yapmamak, saydamlık ve katılımcılık, hediye almamak, kamu mallarını korumak, savurganlıktan kaçınmak, çıkar çatışmasından kaçınmak, hesap verme sorumluluğu, imtiyazsız kamu hizmeti başlıkları ile ifade edilebileceği belirtildi.
Kamu Görevlileri Etik Kurulunun kuruluşuna ilişkin 5176 sayılı Kanun 25 Mayıs 2004 tarihinde TBMM' de kabul edilmiş, Kurul, kamuda etik kültürünü yerleştirmek üzere çalışmalar yapmak, yaptırmak ve bu konuda yapılacak çalışmalara destek olmak görev ve yetkisi çerçevesinde, 2008 yılından itibaren her yıl 25 Mayıs gününü ülkemiz genelinde ‘Etik Günü’, aynı günün yer aldığı haftanın da ‘Etik Haftası’ olarak kutlanmasını kararlaştırmıştı. Bu yıl 25-31 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak Etik Haftasında kurumlar hazırladığı çeşitli programlarla haftayı kutlayacaklar.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.