Esnafa Teselli Maaşı!

İş yerini kapatmak durumunda kalan veya iflas eden esnafa yönelik Ahilik Sigortası Fonu ile işsizlik maaşı verilecek. Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bahattin Akyüz, esnafa verilmesi gündemde olan işsizlik maaşı ile ilgili, "Kısa vadede can suyu olabilir" yorumunu yaptı.

Esnafa Teselli Maaşı!

ÖZEL HABER: Üveys ÖZGÜL
Ekonomik olarak zor duruma düşmeleri nedeniyle iş yerini kapatan veya iflas eden esnafın gelir kayıplarını telafi etmek üzere Ahilik Sigortası Fonu kurulacak. Bu yolla esnafın mağduriyeti giderilmeye çalışılacak. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Hazine Müsteşarlığı ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından yürütülen çalışmalar sonunda hazırlanan Ahilik Sigortası Fonu Kanun Tasarısı taslağı, şimdiden işi bozulan ve dükkanını kapatmak durumunda kalan esnaflarda heyecan uyandırdı. 
Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bahattin Akyüz, gazetemiz muhabirine işyerini kapatmak durumunda kalan veya iflas eden esnafa verilmesi gündemde olan esnafa işsizlik maaşını değerlendirdi. Çalışmayı olumlu değerlendirdiklerini ifade eden Akyüz, "Yıllardır bu konu ile ilgili gerekli çalışmalarımız var. Üstlerimize bunları raporlar halinde bildirdik. Tabandan bize gelen talepler doğrultusunda bunları bakanlarımıza, milletvekillerine, siyasilerimize bildiriyoruz. Biz yıllardır bu durumu, esnafımıza karşı haksızlık olarak düşünüyorduk. Bu sesimize kulak verildi. Esnaf sanatkarımızın da işi bozulabiliyor. Bugün onlarca kepenk kapatan esnafımız var. İşleri bozulan esnaflarımız var. Bunlara belirli bir süre zarfında kendini toparlaması veya kendine yeni bir iş imkanı oluşturması açısından önemli bir çalışma olacağını düşünüyorum" dedi. 
MEMNUNİYETLE KARŞILADIĞIMIZ BİR DURUMDUR
Esnafa böyle bir imkan sunulmasının önemine değinen Akyüz, "Esnafımızın da işsizlik maaşından faydalanması yönünden tavrımız vardı. Bu da büyük olasılıkla en yakın zamanda hayata geçirilecek. Bu, bizim memnuniyetle karşıladığımız bir durumdur. Esnaf ve sanatkarımız için önemli bir durumdur. Nasıl işçi olarak çalışan bir birey işsiz kalıyorsa, bunlara işsizlik maaşı adı altında paralar ödeniyorsa bundan esnafımızın da faydalanması güzel bir gelişme. Esnaf da zaman içerisinde ekonomik dalgalanmalardan etkilenebiliyor. Yeri geliyor kepenk kapatıyor, yeri geliyor işleri bozuluyor. Esnafımızın kendini toparlaması adına önemli bir hamle. Ama bununla ilgili esnaf emeklilerinden para kesileceği duyumları alıyoruz. Biz buna karşıyız. Bir yandan kaşıkla verip kepçeyle geri alınmaması gerekir diye düşünüyoruz biz. Çünkü daha önce emekli olan esnafımızdan yüzde 15 civarlarında bir para kesiliyordu. Sonra yüzde 10'a düştü, sonra 0'a düştü. Bu memnuniyet verici, sevindirici bir durumdu. Ama bu durum tekrardan gündeme geldi. Esnaf ve sanatkar emeklilerimizden tekrar para kesilmesi durumu var. Bizim kesinlikle karşı olduğumuz bir durumdur bu. Böyle bir şeyin olmamasından yanayız. Ama dediğimiz gibi, esnafımızın önünü görebilmesi adına işsizlik maaşı verilecek olması sevindirici bir gelişme. Bu konu ile ilgili çıkan ve çıkacak yasaların destekçisiyiz. Esnaf üzerinde yapılan çalışmalar maalesef yeterli değil ama biz 'buna da şükür' diyoruz. Güzel bir çalışma, güzel bir proje. İnşallah en kısa zamanda hayata geçer ve esnafımızın mağduriyeti giderilmiş olur. Yeterli olmamakla beraber, 'hiç yoktan iyidir' diyerekten can suyu olabilir" diye konuştu. 
"ESNAFIMIZ ÜLKEMİZİN LOKOMOTİFİDİR"
Hükümetin esnafa yönelik paketler hazırladığını, ancak bunların yeterli olmadığını söyleyen Akyüz, "Sıkıntılarımız büyük. Memleketin hali ve ekonomik durumu da göz önünde. Zaman zaman esnafımıza yönelik paketler yayınlanıyor. Esnafımız ülkemizin lokomotifidir. Bunu kabullenmemiz gerekir. Ülkemizin genelinde esnaf ve sanatkar olarak geçimini sağlayan kesim çoğunluktadır. Esnafımızın ülke ekonomisine çok ciddi katkıları var. Devlet esnafı görüp gözetlemekle mükelleftir. Ama maalesef devletimizin katkılarından en az faydalanan yine esnafımız olmuştur. Benim kanaatimce daha geniş kapsamlı, daha çok esnafımızı kapsayabilecek paketlerin hazırlanıp sunulması gerekir. Kısa vadede, geçici olarak yapılan paketler bizleri tatmin etmiyor. Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen 50 bin liralık faizsiz kredi pek de yeterli olmadı. Çünkü ülke genelinde sadece 15 bin kişi bundan faydalanabilecek. Biz bunu yeterli bulmadık. Hatta gülünç bir rakam diyebiliriz. Bizler sürekli beklenti içerisindeyiz" ifadelerini kullandı.


 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
muhittin - 1 yıl önce
cok cok iyi olur.. nisan ayından beridir. mekanım kapalı bi can suyu lazım.. kredi zaten alamıyoruz , gerçekten esnaflar olarak yanımızda olmanızı bekliyoruz..