“ENGELLİLERE YÖNELİK YATIRIMLAR GELİŞMİŞLİĞİMİZİN GÖSTERGESİDİR”

Ak Parti Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Tonguç 3 Kasım Engelliler günüyle ilgili bir mesaj yayınladı.

“ENGELLİLERE YÖNELİK YATIRIMLAR GELİŞMİŞLİĞİMİZİN GÖSTERGESİDİR”

Ak Parti Manisa Şehzadeler ilçe başkanı Ahmet Tonguç yazılı olarak yaptığı açıklamada şunları kaydetti; "Sosyal devlet olmanın asli görevlerinden biri, engelli vatandaşlarımızın toplumun ayrılmaz bir parçası haline getirilmesidir. Her birimizin engelli ya da engelli bir yakını bulunmaktadır. Bu nedenle bu konu herkesi yakından ilgilendiren bir konu olmalıdır. Herkesin bu alanda çözümün bir parçası olması, fikir üretmede bir rol alması gerekir. Türkiye’de yaklaşık 8,5 milyon engelli vatandaşımız yaşamaktadır. Bu rakam nüfuzumuzun yaklaşık yüzde 12’ sine tekabül etmektedir. İnsanca yaşama hakkı bireylerimizin her biri için eşit derecede geçerlidir. Engelli vatandaşlarımız da dünyaya geldikleri andan itibaren bu hakka toplumun her bir bireyi gibi sahiptirler.

Ak Parti döneminde engellilerimiz için yapılan düzenlemelerden bazılarını hatırlamak gerekirse; İlk defa 2005 yılında Engeliler Kanunu çıkarılmıştır. Engellilerimizin ekonomik şartlarını iyileştirmeye dönük düzenlemelerle maaşlarında büyük bir artış sağlanmıştır. Daha önce maaş alamayan 18 yaşın altındaki engelli çocuklarımız da yararlanmış ve kendilerine de engelli aylığı bağlanmıştır. Hükümetimiz engellilerin birçok alanda olduğu gibi eğitimleri ile ilgili de büyük bir adım attı ve 2006 yılından itibaren engellilerin özel eğitim okullarından aldıkları eğitimin ekonomik boyutunun devlet tarafından karşılanması uygulaması başlatıldı. İlk defa engelli vatandaşlarımızın evde bakımı için evde bakım ücreti uygulanmaya başlamış. Otomobil, ev, özel araç gereç ve bilgisayar programları gibi engellilerimizin yaptığı çeşitli harcamalara vergi muafiyeti getirilmiştir. 50 ve üzeri personel çalıştıran kamu kurum ve kuruluşlarda engelli çalıştırma zorunluluğu özel sektörde yüzde 3, kamuda yüzde 4’e çıkarılmıştır. Büyükşehir belediyelerince engellilerin toplum hayatıyla bütünleşmelerini sağlayıcı ve kolaylaştırıcı çalışmalarını yürütmesi için ‘Büyükşehir Belediyeleri Engelli Hizmet Birimleri Yönetmeliği’ çıkarılmıştır. Engelli çalıştırmayan işverenlerden alınan para cezası caydırıcı bir seviyeye çıkarılmıştır. Çalışan engellilerimizin özür durumuna göre emeklilik süresi 15-20 yıl arasında düzenlenmiştir. Bakıma muhtaç engelli çocuğu bulan kadınlara 5 yıla kadar erken emeklilik hakkı getirilmiştir. Aynı zamanda AK Parti bünyesinde kurulan Engelli Koordinasyon Merkezi’ ülke çapında çok sayıda engellinin problemine çözüm üretmektedir. Engellilere değer veren bir siyasi partinin mensubu olmaktan gurur duyuyorum. Bu nedenle bu dönem engelli vatandaşlarımızın aktif siyaset yapabilmeleri için, kendilerini ifade edebilecekleri alanlarda şans verilmesini istiyoruz. Bu doğrultuda önümüzdeki seçimlerde en az bir engelli vatandaşımızın meclis üyesi olarak Şehzadeler İlçe Belediye meclisinde yer bulması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Engelliler Günü’nde yaşanılan bütün sorunların en kısa sürede çözüme kavuşturulması temennisi ile kalpleri sevgi ile dolu olan tüm engelli vatandaşlarımızı kucaklıyor ve saygılarımla selamlıyorum."

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.