Elginkan'dan Taciz İddialarına Açıklama!

Elginkan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen taciz iddialarıyla ilgili olarak, “Dedikodu üzerine biz hareket etmeyiz" dedi.

Elginkan'dan Taciz İddialarına Açıklama!

Elginkan'dan Taciz Açıklaması
İlgili Galeriye Git
Elginkan Vakfı bünyesindeki 20 fabrikadan biri olan Valfsel Armatür A.Ş.’de çalışan 48 yaşındaki sekreter Z.G.’nin, Genel Müdür H.O. tarafından tacize uğradığını iddia etmesi üzerine bir basın toplantısı düzenleyen Elginkan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen, “Dedikodu üzerine biz hareket etmeyiz. Çünkü o kişinin daha önceden işten çıkardığımız insanlarla ilişkileri olduğu ve bunun bir organizeye girdiği de görülüyor. Hukukçumuz da onu takip ediyor. Böyle bir iftiranın yapılmasını topluluk olarak kabul edemeyiz. Böyle bir şey yoktur. Ben altına imza atarım.” dedi. 
 
AMAÇ KARALAMAK 

  Elginkan Vakfına bağlı Manisa’daki fabrikalardan biri olan Valfsel Armatür A.Ş.’de yaşandığı öne sürülen taciz skandalı üzerine Elginkan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen ve vakfa bağlı fabrikaların genel müdürleri Manisa’da faaliyette bulunan Elba Basınçlı Döküm fabrikasında basın mensuplarıyla bir araya gelerek taciz iddiasının asılsız ve tamamen ECA markasının karalanmasına yönelik olduğunu söyledi. 

TACİZE UĞRADIM DİYEN ŞAHIS EVRAK SIZDIRMIŞ 
Akçen, söz konusu sekreterin şirkete ait evrakları dışarıya sızdırdığının tespitinin ardından vakfa bağlı bir fabrikaya gönderildiği ancak burada da çalışmak yerine eski işine dönmek istediğini kaydetti. Vakıf olarak bazı kuralları olduğunu anlatan Akçen, “Bir firmadan çıkarılan kişi bir daha geri alınmaz. Biz iyi niyet gösterip 25 yıllık emeğini göz önüne alarak başka bir fabrikamız da görevlendirdik ancak kendisi eski işinde çalışmak istedi ve işini yapmadı. İşten çıkarıldıktan sonra da bu asılsız taciz iddialarını ortaya attı.” dedi.

“DEDİKODU ÜZERİNE BİZ HAREKET ETMEYİZ” 

Elginkan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen talihsiz bir olay yaşadıklarını anlatarak, “Talihsiz bir şey yaşıyoruz. Şirketimizde sekreter olarak çalışan birisinin çıkarılmasının nedenlerini bilmek lazım. Basında ya da herhangi bir yerde yazılan yazıların aslı yoktur. Burası 65 yıllık bir kuruluştur. Bu kuruluşta bugüne kadar böyle bir olay olmamıştır, olmadı da olmayacak da. Çünkü biz merhum kurucu başkanımız Ekrem Elginkan ve kurucu annemiz Ümmühan Elginkan’ın terbiyesiyle, üslubuyla işimize devam ediyoruz. Burada gerçekte böyle bir şey yaşanmış olsa buna önce ben müsaade etmezdim. Biz de topluluk başkanımızın muhterem validelerinin ne kadar öğreti varsa örf, adet, kurallarımız, namus, şeref, haysiyet hepsi burada üzerinde hassasiyetle üzerinde durulacak konulardır. Hepimiz aynı karakterde ve yapıda insanlarız. Öyle olmasaydık sayın başkanımız merhum Ekrem Elginkan bizi burada oturtmazdı.” şeklinde konuştu.
ECA BİR MARKADIR

“ECA ismine asla başkalarının kendi menfaatleri için kullanmasına asla izin vermem ve arkadaşlarımız da vermez.” diyen Akçen çıkan haberlerde ECA isminin kullanılmasına da tepki göstererek,
   “Çünkü bu ECA bir markadır. Ama içeriğinde kurucularımızın isimlerinin baş harfleri Ekrem, Cahit, Ahmet yani ECA. Bunu herkes kendi çıkarlarına göre kullanamaz. Böyle bir hakkı da yoktur. Bu 65 yıllık bir markadır. Markayı karalamak o kişilerin eline hiçbir şey vermez. İnsan bence buradan madem 25 sene ekmek yiyorsa önce düşünmesi lazım önce o kişinin. Ben burada 25 sene ekmek yedim. Bu markaya bu dedikodu üzerinden yapılmış bir şeyi nasıl yaparım diye insanın önce kendi vicdanında irdelemesi lazım bunu. Benim hayatımda iki adalet vardır. Önce Allah’ın adaleti ki tartışılmaz. İkincisi ise devletimin adaletidir. İkisi de tecelli eder. Dedikodu üzerine biz hareket etmeyiz. Çünkü o kişinin daha önceden işten çıkardığımız insanlarla ilişkileri olduğu ve bunun bir organizeye girdiği de görülüyor. Hukukçumuz da onu takip ediyor. Bunlar yanlış şeylerdir. İnsan ekmek yediği yere karalama yapmaz. Biz hiç yapmayız.” diye konuştu.

BÖYLE BİRŞEY OLMADI ALTINA İMZAMI ATARIM 
  Akçen açıklamasını şöyle tamamladı:

  “Bizim hiçbir açığımız yok çok şükür. Kesinlikle öyle taciz olayı olmamıştır. 8 senedir aynı müdürle çalışan insan, 8 sene olmadı da son dakikada mı oldu? Adama bir sorulur yani. Veyahutta bunun bir belirtisi olur. Bana birisi öyle bir şey yapsa yüzünü gözünü tırmalarım, döverim. Kimse kimseyi kukla gibi bağlayıp da bir şey yapmış değil. Burada öyle bir şey olamaz. Genel müdürümüz de iki çocuk babasıdır. Gayet efendi, örf ve adetlerine uyan bir beyefendidir. Rahmetli başkanım kendisine sağlığında çok önem verirdi. Her hafta yeni çıkan musluklar gelirken başkanımla beraber oturur birlikte kontrol ederlerdi ve 30 senenin üzerinde bir mensubumuzdur. Böyle bir iftiranın yapılmasını topluluk olarak kabul edemeyiz. Böyle bir şey yoktur. Ben altına imza atarım. Biz içimizde çalışan insanın ne ahlakta olduğunu biliriz. Zaten ahlaki değerleri bize uymuyorsa hiç tutmayız aramızda. Daha öncede işten çıkarılan çalışanlarımız oldu. Kimisinin kendisine göre hataları vardı, işe uyum sağlamamaları vardı. Şirketi kendi çıkarlarına kullananlar vardı. Bu benim doğal hakkım, topluluğumuzun doğal hakkı. Ben buraya zarar veren bir insanı oturtamam. Nasıl ebedi müessese olacağım, nasıl topluluğu koruyacağım. Siz bana söyleyin.”
TACİZE UĞRADIM DİYEN ŞAHSIN EVRAKLARI SIZDIRMAKTAN DOSYASI VARMIŞ

  Avukat Ümit Rona ise, taciz iddiasını ortaya atan kişi hakkında savcılığa intikal etmiş olan şirkete ait evrakların dışarıya sızdırılmasıyla ilgili konunun olduğunu kaydederek, “Hadisenin de bu olayın devamıyla ilgili olarak yönetimin şüpheleri var. Bunun üzerine de bu olay gündeme geldi.” dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
şahin kaya - 2 yıl önce
25 yıl hizmet vermiş biri yanlış bir insansa bunca yıl nasıl çalışmış.Olayın karışı tarafında genel müdür olunca size 25 yıl hizmet veren birini karalamak daha kolayınıza geliyor.
Avatar
ÖMER KESKİN - 2 yıl önce
Zamanında da video kasetler çıkmıştı bazı bayanlarla ilgili, onlar da yalandı değil mi?
Yalanlamak kolay, aynı çamur atmak gibi, ilkokul mezunlarının elinde koskoca kurum rezil oluyor, rahmetli Ekrem Elginkan ın kemikleri sızlıyordur...
Avatar
onur - 2 yıl önce
şahin kaya z.g. 6 yıl h.o. birlikte çalışmıştır. konuyu bilmeden olur olmaz konusma,
Avatar
tayfur bayraktar - 2 yıl önce
gaye hanım ne söylüyosa kesinlikle dogrudur