ELEKTRİK FATURALARI MECLİSE TAŞINDI!

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, fazla gelen elektrik faturaları nedeniyle isyan eden Manisalıların durumunu Türkiye Büyük Millet Meclisine taşıdı. Özel, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından yanıtkanmasını istediği soru önergesini meclise sundu. Özel'in önergesindeki 'Manisa’da toplam kaç aboneye geleceğe dönük 56 günlük fatura kesilmiştir?' sorusu dikkat çekti.

ELEKTRİK FATURALARI MECLİSE TAŞINDI!

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, elektrik faturalarını meclise taşıdı. Özel'in önergesinde; "Manisa’da Gediz Elektrik bu ay abonelerine periyodik tahminleme metodu ile fatura kesmiş, şirket uyguladığı metotla yapılan harcama yerine endeks baz alınarak geleceğe dönük 56 günlük fatura bedeli belirlemiştir.Aboneler ise kullandığı elektriğin yanında, henüz kullanmadığı elektriğin de fiyatıyla karşı karşıya kalmış ve yüksek meblağlarla kesilen faturalara isyan etmişlerdir.

Örneğin asgari ücretle geçinmek zorunda kalan pek çok vatandaşımıza 300 TL’yi bulan faturalar kesilmiş, daha sonra Gediz Elektrik abonelerden gelen tepkiler üzerine bu uygulamadan vazgeçerek, abonelerin tekrar başvurduklarında faturalarının yeniden düzenlenerek ödeme yapılabileceğini duyurmuştur. Kullanılmayan elektriğin faturasının Manisalılara çıkartılması ve daha sonra bu uygulamadan vazgeçilmesi ise Manisa’da Gediz Elektriğe ait tek yetkili şubenin önünde uzun kuyruklar oluşmasına neden olmuştur.
Firma yetkilileri ise durumun Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’nun Dengeleme Uzlaştırma Yönetmenliğine göre yasal bir işlem olduğunu, enerji üreten firma ile yapılan anlaşma rakamlarını dengelemek için bu uygulamayı yaptıklarını söylemişlerdir.
Yine sadece Manisa’da değil, ülkenin dört bir yanında benzer olaylar yaşanmış ve bu durum ‘elektriğe zam yapıldı’şeklinde algılanarak karışıklıklara sebebiyet vermiştir. Tarafınızda ise faturaların dönemiyle alakalı, faturaların aylık kesilmesi gerektiği belirtilmiş,  “Bir kısım aksamaların olduğunu gördük ve kendileri ile alakalı bu ikazlarımızı yaptık ama kullandığı elektriğin 1 kilovat saat daha onlara ekleme söz konusu olmaz” denilmiştir" ifadeleri yer aldı.

Özel'in Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından yanıtlanmasını istediği sorularsa şöyle;

1.    Manisa’da toplam kaç aboneye geleceğe dönük 56 günlük fatura kesilmiştir?
2.    Kesilen bu faturaların toplam tutarı ne kadardır?
3.    Olması gereken tutardan, ne kadar fazla tutar aboneye yansıtılmıştır?
4.    Türkiye’de toplam kaç ilde benzer sorunla karşılaşılmıştır? Bu iller hangileridir?
5.    Türkiye’de toplam kaç aboneye geleceğe dönük fazla fatura kesilmiştir?
6.    Kesilen bu faturaların toplam tutarı ne kadardır?
7.    Olması gereken tutardan, ne kadar fazla tutar aboneye yansıtılmıştır?
8.    Manisa’da dilekçe ile itiraz ederek faturalarını düzelttiren kaç abone vardır? Bu abonelerin işlemleri kaç gün sürmüştür?
9.    Faturasını Gediz Elektrik yetkililerinin söz konusu uygulamadan vazgeçtiğini açıklamasından önce yatıran kaç abone vardır? Bu abonelerin fazladan ödedikleri ücretler iade edilecek midir? 
10.    Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’nun Dengeleme Uzlaştırma Yönetmenliğine göre Fatura dönemi, bir takvim ayının ilk günü saat 00:00’da başlayıp, aynı ayın son günü saat 24:00’da biten süreyi ifade eder. Buna göre söz konusu yönetmeliğe  göre firmalar kaç günlük geleceğe dönük faturalandırma yapabilmektir? 
11.    Söz konusu yönetmelikte firmalara tanınan bu hakkın, abonelere duyurulması hususunda herhangi bir düzenleme bulunmakta mıdır? Bulunuyor ise Gediz Elektrik ve Türkiye’deki diğer dağıtım şirketleri bu duyuruları yapmış mıdır? 
12.    Abonelere duyuru yapmayan firmalar hangileridir? Bunlar hakkında herhangi bir yasal işlem uygulanacak mıdır?
13.    Söz konusu yönetmelikte firmalara tanınan geleceğe dönük faturalandırma hakkının abonelere duyurulması hususunda herhangi bir düzenleme yapılmamış ise, böyle bir düzenlemenin önümüzdeki günlerde hayata geçirilmesi düşünülmekte midir?


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
manisa45 - 3 yıl önce
sayın vekilim siz olmasanız kimse sesimizi duymayacak hani halkını düşünen diğer vekillernerde seçimler yaklaşıyor herhalde karşılığını bulurlar
Avatar
fg - 3 yıl önce
bu anayasal suçtur. cezasız kalmamalıdır. adli işlem yapılmalıdır. bir de son günlerde manisa genelinde binalarda elektrik sorunu var. sürekli sigortalar atmakta. ve trafolarda sürekli arıza çıkmakta.