EĞİTİMDE YENİ BİR TARTIŞMA

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilkokul öğrencilerinin okula adapte olması amacıyla uygulamaya koyduğu uyum programına bir tepki de Eğitim İş’ten geldi. Eğitim İş Manisa Şube Başkanı Cem Ok: “Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğrenciler için başlattığı uyum semineri okul yöneticilerinin ve MEB’in basiretsizliğinin en açık göstergesidir.” dedi.

EĞİTİMDE YENİ BİR TARTIŞMA

Haber:Berfin Adıcan

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilkokul öğrencilerinin yaz tatili ardından okula daha hızlı adapte olması için hazırladığı ve 1 hafta süren ‘Okula Uyum Programı’ projesi tartışmaları da beraberinde getirdi. Okula yeni başlayan öğrenciler haricinde bazı 4. sınıf ve 9. sınıf öğrencilerinin de projeye dahil edilmesi eğitimcileri ve öğrencileri isyan ettirdi.

‘MEB’İN BASİRETSİZLİĞİNİN AÇIK GÖSTERGESİDİR’

Konu ile ilgili açıklama yapan Eğitim İş Manisa Şube Başkanı Cem Ok, uyum programında yaşanan sıkıntılardan Milli Eğitim Bakanlığı ve okul yöneticilerini sorumlu tuttu. Programın öğrencileri ağır bir yük altında bıraktığını söyleyen Ok: “Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğrenciler için başlattığı uyum semineri okul yöneticilerinin ve MEB’in basiretsizliğinin en açık göstergesidir. Pedegojik formasyonunu almış, çocuk eğitimi ile ilgili kazanımlarını edinmiş bir öğretmenin çocukların okula uyumunu sağlaması için okulu tanımayan çocuklarla çalışması gerekir. 4. sınıflar okullarını ve yapılarını tanımışlardır. 5. sınıfta bir daha oryante etmenin hiçbir mantığı yoktur. Bu durum öğrencilere ağır bir yük getirmektedir. Öğrencilerin bir çoğu dersleri boykot ederek okula gelmemektedir.” dedi.

‘PROJE İLE İLGİLİ ÇALIŞMA YAPILMADI’

Uyum programı projesi ile ilgili çalışma yapılmadığını ifade eden Ok: “Aynı durum 9. sınıflar, yani Lise 1. sınıf öğrencileri içinde uygulanmıştır. Lise öğrencileri küçük çocukların psikolojisine sokulmuştur. MEB ve Hükümet KYK’lar ile ülkeyi yönetmeyi kendine prensip haline getirmiştir. Hiçbir bilimsel altyapının oluşmadığı, hiçbir akademik losyonun sunum haline getirilmediği bu uygulamada bir facia yaşanmıştır. Ne sendikalardan, ne sivil toplum örgütlerinden ne de bu uğurda mücadele eden bilimsel akademik odalardan hiçbir destek alınmamıştır. Bunu alışkanlık haline getiren MEB, uygulama ile ilgili hiçbir çalışma yapmamıştır. Eğitim sisteminin geldiği nokta açık seçik hepimizin gözü önündedir.” şeklinde konuştu.

‘YENİ YIL SORUNLARLA BAŞLAYACAK’

Ok son olarak şunları söyledi: “Hala sorunlarla başlayan yeni bir eğitim öğretim dönemi var. 4+4+4 eğitim sistemi faciası tüm yüküyle öğrencilerin üzerinden geçti. Yapının uygun olmadığı okullar mevcut. Tuvalet düzenlenmeleri küçük yaş grubu çocuklar için uygun hale getirilmedi. Kantin düzenlemeleri resmen bir facia. Kantinlerde uygulanması gereken bir takım çalışmalar hiçbir şekilde yapılmadı. MEB yetkilileri, bakanlık düzeyinden aşağıya kadar giden silsilenin bu sorunlara oldukça duyarsız kaldığı söylenebilir. Biz Eğitim İş sendikası olarak mağdur olan velilerin, öğrencilerin ve öğretmenlerin yanında olacağız.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mesut - 4 yıl önce
Sayın OK; 8 yıllık zorunlu eğitime geçildiğinde şartlar çok mu uygundu? Ortaokul düzeyindeki öğrenciler ilköğretim düzeyine düşürüldü. Bu durum onlar için psikolojik karmaşaya sebep olmadı mı? O yıllarda niye itiraz etmediniz? Şimdi ne değişti? Aslında çok şey değişti gelişmeler var ama sizler hala eski kafaları değiştiremiyorsunuz!