banner278

EĞİTİM SEN:"MEB KAOSA NEDEN OLACAK"

Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Metin Demirel, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yürürlüğe koyduğu yönetmelikler nedeniyle yeni eğitim öğretim yılında kaos yaşanacağını söyledi. Demirel: “Hükümet ve Milli Eğitim Bakanlığı şunu çok iyi bilmelidir ki, boynumuza geçirilmek istenen zincirin farkındayız. Eğitim Sen olarak hükümet ve MEB’in dayatmacı politikaları karşısında sessiz kalmayacağımız bilinmelidir.” dedi.

EĞİTİM SEN:

Haber:Berfin Adıcan

Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Metin Demirel, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’nın uygulamaya koyduğu yönetmelikler nedeniyle 2014- 2015 eğitim öğretim yılında okullarda kaos yaşanacağını iddia etti.

MEB’in son dönemlerde yaptığı yönetmelik değişiklikleri nedeniyle yüzlerce öğrenci ve velinin mağdur olduğunu söyleyen Demirel: “MEB tarafından son dönemde yapılan bazı değişiklikler ve uygulamalarla yüz binlerce öğrenci ve veli mağdur edilmiştir. Örneğin TEOG sonrasında 40 bin öğrenci zorunlu olarak imam hatiplere, 94 bin öğrenci meslek liselerine kaydedilmiştir. 20 bin öğrencinin ise hiçbir okula kaydı yapılmamıştır. Okulöncesi eğitimde ise tam gün uygulamasına son verilip “ikili eğitime” geçilerek hem öğrenciler hem de veliler zor durumda bırakılmıştır. Eğitim Sen olarak Bakanlığın yapmak istediğinin farkındayız ve bu işin peşini bırakmayacağız. Manisa Merkezde olup Turgutlu ve Saruhanlı gibi İlçelerdeki Meslek Liselerini tercih etmediği halde bu okullarda eğitime zorlayan zihniyet neyi amaçlamaktadır? Hem öğrencilerimizin hem de çocuğunu zorla imam hatip ya da meslek lisesine gitmesini istemeyen velilerin yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.” dedi.

"SÜRGÜN DEMEKTİR"

Geçtiğimiz günlerde yapılan okul müdürleri atamasında 75 puanı geçemeyen okul müdürlerinin norm kadro bulunamaması halinde sürgün edileceklerini söyleyen Demirel: “Daha önce girdikleri sınavlarla müdür olan çok sayıda okul müdürü, MEB’de görev alan ve tamamına yakını “siyasal kadro” olarak atanan üst düzey yöneticilerin verdiği puanlarla değerlendirilmiş, eğitim yöneticilerinin belirlenmesinde siyasi referans ve sendikal aidiyetler doğrudan belirleyici hale gelmiştir. Ayrıca 75 puanın altında alan Eğitim Yöneticilerinin Kurumlarında ve Eğitim bölgelerinde norm dışı kalma nedeni ile şurada ihtiyaç var denilerek ikametine uzak ilçelere görevlendirilmesi de söz konusu olabilecektir. Bu yöneticilerin görevden el çektirilmesinin yanında öğretmen olarak sürgünü anlamı taşır. Yıllardır Milli Eğitime öğretmen ve müdür olarak hizmet etmiş kişilerin bu duruma getirilmesi resmen vefasızlıktır.” diye konuştu.

“BOYNUMUZA GEÇİRİLMEK İSTENEN ZİNCİRİ FARKINDAYIZ”

Demirel son olarak şunları söyledi: “Yeni eğitim öğretim yılı öncesinde eğitim sisteminin karşı karşıya olduğu güncel sorunlar kuşkusuz burada saydıklarımızla sınırlı değildir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın sadece son birkaç ay içinde gündeme getirdiği konular, yapılan yasa ve yönetmelik değişiklikleri ve özellikle eğitim yöneticileri ile ilgili olarak hayata geçirilen uygulamalar, 2014-2015 eğitim öğretim yılının çetin mücadelelere gebe olduğunu göstermektedir. Hükümet ve MEB şunu çok iyi bilmelidir ki, boynumuza geçirilmek istenen zincirin farkındayız. Eğitim Sen olarak hükümet ve MEB’in gerek toplumsal yaşamda, gerekse eğitimde hayata geçirmeye çalıştığı dayatmacı, anti-demokratik ve bilim dışı politika ve uygulamalar karşısında sessiz kalmayacağımız, demokratik tepkimizi her platformda göstermeye devam edeceğimiz bilinmelidir.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.