EĞİTİM BİR SEN HÜKÜMETİN OKUL BÜTÇESİ OLUŞTURMASINI İSTEDİ

Eğitim Bir Sen Manisa Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, özel ve devlet okullarında okuyan öğrencilere teşvik ödemesi yapan hükümetten ve bakanlıktan beklentilerinin tüm devlet okullarına öğrenci başına belirlenecek bir miktar üzerinden ödenek aktarılarak okul bütçeleri oluşturulmasını istedi. Sofuoğlu bu konuda Maliye Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere hükümetin gerekli adımları atmasını beklediklerini açıkladı.

EĞİTİM BİR SEN HÜKÜMETİN OKUL BÜTÇESİ OLUŞTURMASINI İSTEDİ

Eğitim Bir Sen Manisa Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2014-2015 eğitim-öğretim yılında 250 bin öğrenciye değişen miktarlarda teşvik bağlamında burs verecek olmasının eğitime ve öğrenciye verilen destek anlamında sevindirici ve takdir edilesi bir girişim olduğunu belirterek, “Söz konusu teşvikten gerek özel okullarda gerekse devlet okullarında okuyan/okuyacak başarılı öğrencilerin faydalanacak olması da ekonomik ve sosyal eşitliğin sağlanması anlamında yerindedir. Ancak söz konusu uygulamanın içeriği ve boyutları itibariyle genişletilerek tüm devlet okullarına öğrenci başına ödenek şeklinde ‘okul bütçesi’ oluşturulmasına imkân sağlayacak şekilde düzenlenmesi arzu edilir ve beklenir bir gelişmedir. Zira, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin büyük bir kısmının personel ödemelerine ayrıldığı ve bu payın giderek yükseldiği bilinen bir gerçektir.” dedi.

Hizmetli, kaloriferci, güvenlik görevlisi gibi eğitim-öğretimin güvenli, sağlıklı ve düzenli yürütülmesi için elzem olan yardımcı personel yönünden okulların büyük kısmının eksik istihdam sorunuyla baş başa kaldığını kaydeden Sofuoğlu şöyle konuştu: “Her ne kadar İş-Kur üzerinden personel görevlendirilmesi yapılmakta ise de sonuçta temel konu, okulun bu giderleri karşılayacak gelirinin olup olmamasıdır. Mevcut okulların çok küçük bir yüzdesinde hizmetli kadrosu bulunmakta olup yardımcı personel istihdamı okul-aile birliklerinin üstlenmesine terk edilmiş durumdadır. Okul-Aile Birliklerinin personelin ücret, vergi, sosyal güvenlik ödemeleri gibi sabit masraflarını karşılayacak kadar gelire sahip olmadığı okullarda ise bu ihtiyacın karşılanması okul idarecilerinin omuzlarına bırakılmıştır. Gelir yetersizliği ve eksik istihdamın bir diğer veçhesi ise hizmetli yetersizliği nedeni ile okulların temizliği ve hijyeninin yeterince sağlanamaması nedeniyle okul, çevre, öğretmen ve çocuk sağlığı açısından ortaya çıkan risktir.İşte bu noktada özel ve devlet okullarında okuyan öğrencilere teşvik ödemesi yapan hükümetten ve Bakanlıktan beklentimiz, tüm devlet okullarına eğitim-öğretimin sağlıklı, verimli ve etkin yürütülmesi için zorunlu olan mal ve hizmet alımlarında kullanılmak üzere öğrenci başına belirlenecek bir miktar üzerinden ödenek aktarılarak okul bütçeleri oluşturulmasıdır. Bu konuda Maliye Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere hükümetin gerekli adımları atmasını bekliyoruz.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet - 4 yıl önce
Başkanı müdür atamalarından zaman ayırıp eğitim sorunlarına eğildiği için tebrik ediyorum.Nihayet sendika başkanı olduğunu hatırladı.