Egeli Genç Girişimciler Manisa’da Toplandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genç Girişimciler Kurulu Ege Bölge Toplantısı Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapıldı.

Egeli Genç Girişimciler Manisa’da Toplandı

TOBB Manisa İl Genç Girişimciler Kurulu'nun ev sahipliğinde yapılan toplantıya, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Üst Kurul Üyesi Sezai Hazır, İzmir, Aydın, Muğla, Uşak, Afyon ve Kütahya Genç Girişimciler Kurulu başkanları ve icra komitesi üyeleri katıldı. Toplantıda Ege Bölgesi’ndeki girişimcilik ruhunu arttırmaya yönelik iller arasında ortak projeler yapma kararları alındı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan TOBB Manisa İl Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Levent Akçalı, Ege Bölgesinde yer alan kurul üyelerini Manisa’da ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Ülkedeki girişimci sayısının istenilen seviyede olmadığını belirten TOBB Manisa İl Genç Girişimciler Kurulu Başkan Akçalı, ‘Ülkemizde girişimcilerin sayısının daha da artması gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden bizlerde kurul üyesi arkadaşlarım ile birlikte düzenlediğimiz organizasyonlarla girişimciliğin önemini genç arkadaşlarımıza anlatmaya çalışıyoruz. TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu, Genç ve Kadın girişimcilere çok önem vermektedir. Hatta ‘’Gençlerin girişimciliğe soyunmasının en büyük yararının başında, hayata atılmaya çalışan gençlerin iş talebiyle kimsenin karşısına çıkmaması geldiğini vurgulayan Rifat Başkanımız, “Bu gençler iş talebi yaratmak yerine yeni iş alanları yaratarak istihdam yaratmaktadır. Bu önemsenmeli ve desteklenmeli. Zira ekonomimizin en büyük sorunu olan istihdam azlığı, gelir dengesinde ve toplumsal barışta sorunlar yaşamamıza neden olmaktadır” demektedir. Bizler de girişimciliğin ve girişimci sayısının artması için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Kurul üyelerimiz ile birlikte her ay düzenli olarak toplantılar gerçekleştiriyoruz. Bu toplantılarımızda yapacağımız projeleri konuşuyoruz. Projelerimizin yanında da yaşadığımız şehre damgasını vurmuş olan büyüklerimizi toplantılarımıza davet ediyor, onlardan başarı öykülerini dinliyoruz. Duayen büyüklerimizin tecrübeleri, bizlerin ticari hayatına büyük katkı sağlıyor’ dedi.

Genç Girişimciler Kurulu olarak Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın desteğini her zaman yanlarında gördüklerini belirten Başkan Akçalı, ‘Bu toplantımızın Odamız bünyesinde yapılması için maddi ve manevi desteklerini bizlerden esirgemeyen Manisa TSO Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Adnan Erbil ve Manisa TSO Yönetim Kurulu üyelerine kurul arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum’ dedi.

Başkan Erbil’den gençlere öğütler

Toplantıda söz alan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, girişimcilerin ülkenin geleceği olduğunu vurguladı. Türkiye’nin 10 yıllık süreçte milli gelirini 3 bin dolardan, 11 bin dolar çıkartarak orta gelir kuşağı gibi tehlikeli bir bölgenin içinde yer aldığını söyleyen Başkan Erbil, ‘11 Bin dolar ile 18 Bin dolar arasındaki kişi başı Milli Gelirler için tanımlanan bu gelir kuşağında uzun süre  kalınması durumunda siyasi ve ekonomik riskler bizleri bekliyor. Buradan aşağıya düşmek çok kolay. Peki buradan kurtulmanın yolu nedir derseniz mevcut gayri safi milli hasılamıza 400 Milyar daha ilave etmeliyiz. Bunun birçok yolu var. Ama bu yolların içerisinde en sağlıklı ve kalıcı olanı reel büyümeye yani sanayiye ihracata dayalı olanı. İşte burada siz gençlere büyük görev düşüyor. Çalışacaksınız. Korkmadan ticaret üretim istihdam ve en önemlisi ihracat diyeceksiniz. Hepinizin odaları borsaları yurt dışı geziler düzenliyor, fuarlara gidiyor. İşinizle ilgili yada değil. Buralara gidin. Bu gezilere katılın ve av arayan bir kartal gibi adeta ne alırım ne satarım ben bu ülkeden diye dolaşın. Alın çantanızı derlerdi eskiden şimdi diyorum ki alın bilgisayarınızı atlayın ve gidin. Kendinize güvenin, ülkemize güvenin, alın satın yatırım yapın istihdam yaratın. Bakın 30 Milyona yakın genç okullarda okuyor ve oluk oluk geliyorlar. Bunlara iş yaratacak olan Sizlersiniz istihdam alanları açacak olan sizlersiniz’ dedi.

‘Doğruluk ve dürüstlük sizleri başarıya götürür’

Doğruluk ve dürüstlüğün dünyanın neresine giderseniz gidilsin kazanç olarak geri döneceğini belirten Başkan Erbil, ‘İşinizde doğru ve dürüst olun.  Bu size en büyük kazanç olacaktır. Ortaklıklardan korkmayın, ortaklıklar kurun. Birlikte rahmet ayrılıkta azap var unutmayın. Aranızda alışverişler yapın, bu alışverişler sizleri de güçlendirir birlik ve beraberliklerinizi de. Türkiye 2023 hedeflerine Sizlerle ulaşacak. Odalarda görev alın, borsalarda görev alın, İhracatçı birliklerinde, iş adamları kuruluşlarından görevler alın. Girişimci olun ama girişkende olun ve sosyal sorumluluklardan asla kaçmayın. Ahlaklı düzgün iyi eğitim almış bu gün ülkenin gerçek manalarda yarınlarısınız. Sizlerin zengin olması lazım, istihdam yaratan olmanız lazım, ihracatçı olmanız lazım. Yurt dışı seyahatlerinize önem verin. Avını arayan bir Kartal edasıyla adeta dolaşın. Ve düştüğünüz her yerden bir avuç toprakla kalkmanın yolunu arayın.Sizlere bir kez daha ne iyi ettiniz de geldiniz, Manisa’mıza Odamıza hoş geldiniz diyorum. Huzurlarınızda Manisa İli Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Sayın Levent Akçalı’ ya Ve İcra Kurulu Üyelerine bu organizasyondan dolayı teşekkür ediyorum. Birliktelikleriniz ortaklıklara, ortaklıklarınız kazanca, istihdama, ihracata dönüşsün’ diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.