DÜNYA DEVLERİ MANİSA'DA BULUŞUYOR

Manisa Genç İş Adamları Derneği Öğrenci Temsilciliği tarafından bu yıl 3.sü düzenlenen ve alanlarında dünya markası haline gelmiş firmaların yönetim kurulu başkanlarının ve üst düzey yöneticilerinin katıldığı 'Dünya Devleri Manisa’da Buluşuyor' zirvesi, Celal Bayar Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

DÜNYA DEVLERİ MANİSA'DA BULUŞUYOR

 

HABER:BERFİN ADICAN

Manisa Genç İş Adamları Derneği'nin bu yıl 3.sünü düzenlediği 'Dünya Devleri Manisa\'da Buluşuyor' zirvesi, Celal Bayar Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde yapıldı. Dev firmaların başkanları ve üst düzey yöneticilerinin tecrübelerini paylaştığı zirveye Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, CBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, MAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Özkara, dernek üyeleri ve öğrenciler katıldı.

DUVARLARI YIKIN

Programın açılış konuşmasını yapan MAGİAD Başkanı Ömer Özkara, “Her yıl olduğu gibi bu sene 2 mesajım olacak. Yaşadığımız tecrübeler ve zaman içinde yaşadıklarımız bize şunu öğretti. Bir şeyler elde etmek kolay olmuyor. Randevu dahi almaya zorlandığınız isimler burada sizlerle oldu. Bu kişileri siz girişimcilerle buluşturmak MAGİAD’ın bir misyonu haline geldi. Hayatta her zaman karşınıza duvarlar çıkacak. Bu duvarları bazen omuz yardımıyla, bazen de moral motivasyonla aşmalısınız." dedi.

İNOVATİF DÜŞÜNCE VURGUSU

Özkara, dünya genelinde inovatif düşüncenin hızla yayıldığını söyleyerek, "İnovatif düşüncenin geleneksel düşüncenin önüne geçtiği bir dünyanın içindeyiz. Yenilenmediğiniz zaman dünyanın içinde olamayacaksınız. Belediyemiz kendini yenilemezse başarıya yetişemeyecek. Tüm dünya yenilenirken, bizlerin millet olarak geride kalmaya tahammülü yok. Perspektifimizi daima yeni tutmalıyız." diye konuştu.

GİRİŞİMCİLİK KAVRAMI BİLİMSELLEŞTİ

Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, girişimciliğin önemi üzerinde durarak, "İçinde bulunulan 21. yüzyılda değişimin sürati arttıkça bireyler ve kurumlar ayakta kalabilmek ve fırsatları değerlendirmek için gelecek öngörülerine daha fazla ihtiyaç duyuyorlar. Gelecek perspektifi için bakıldığı zaman 5 temel dinamikten bahsetmek mümkün. Jeopolitik dengeler ve karşılıkları, uluslararası ekonomik sistem, buluşlar, yenilikçi fikirler ve girişimciler. Tarihsel olarak 20. yüzyıl ekonomisi daha çok üretim ekonomisi olmuştur. Endüstriyel ve hiyerarşik öneme sahiptir. Özellikle Amerika’dan merkezi olmayan ve hızlı hareket eden girimciliği tercih eden bir modele doğru kayma olduğunu gördük. Kurumlar ekonomiye getirdikleri hareketler ile yenilikçi bir model olmaya başladı. Girişimcilik kavramının bilimsel olarak incelemesi uzun yıllar önce başlamıştır. Girişimci yenilikçi faaliyet yapıyorsa girişimci olma özelliğini taşımaktadır. Ülkeler girişimcilik düşüncesini yaygınlaştırmak için çaba harcamaktadırlar" dedi.

PEMBE MASALLAR ANLATILIYOR

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş ise, 'Dünya Devleri Manisa\'da Buluşuyor' zirvesine farklı bir bakış açılşı getirerek, "Başarı çok tılsımlı bir şey. Kitap okumakla başarı elde edilmiyor. Herkes kendi dünyasında bu işin sırrını bulacak, keşfedecek, hayata geçirecek ve başarılı olacak. Herkesin birbirinden bağımsız bir şekilde dünyaya geliş gayesi var. Deneyimlere baktığınız zaman bazı ortak noktalar keşfedebiliyorsunuz. Burada yapılan iş çok değerli. Başarılı etütlerin mutlaka göz önünde bulundurulması gerekiyor. Bu işlerin bir de pembe olmayan tarafları vardı. Onları göze almazsanız burada anlatılan pembeleri de göremezsiniz" dedi.

DEVLER, TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTI

Yapılan protokol konuşmalarının ardından NAMET Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Kayar, DEİK Afrika Yönetim Kurulu Başkanı Zuhal Mansfield, MERCEDES Türkiye Tanıtım Yüzü Gül Gökçe Korkmaz, Tiyatro Sanatçısı Hakan Bilgin başta olmak üzere konuk konuşmacılar iş hayatlarında yakaladıkları başarıları öğrenciler ile paylaştı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.