Dövmede Hepatit, AIDS riski!

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Işıl İnanır, dövmenin renk içeren pigmentlerin cildin en üst katmanına yerleştirilmesi sonucu yapılan bir işlem olduğunu, cerrahi bir işlem sayılması gerektiğini,  dolayısıyla da AIDS’ten hepatite kadar birçok sağlık sorununa neden olabileceğini söyledi.

Dövmede Hepatit, AIDS riski!

Özel Haber: Üveys ÖZGÜL
Geçmişten günümüze, özellikle de gençlerin ilgi duyarak yaptırdığı dövmeler, birçok sağlık sorununa neden olabiliyor. Uzmanlar, dövme ile alakalı sık sık uyarılar yapıyor. Dövmenin ciddi bir işlem olduğunu söyleyen uzmanlar, hijyenik ve sterilize edilmiş ortamlarda yapılması gerektiğine dikkat çekiyor.
Konu hakkında gazetemiz muhabirine açıklamalarda bulunan MCBÜ Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Işıl İnanır, “Dövme, renk içeren pigmentlerin cildin en üst katmanına yerleştirilmesi işlemidir. Kalıcı ya da geçici tipleri bulunmaktadır. Bir kişi ya da topluluğa hayranlığın göstergesi olarak, bazen de bir topluluğun simgesi olarak, dini ya da geleneksel nedenlerle yaptırılmaktadır. Son yıllarda kalıcı makyaj için de uygulanmaktadır. Bazen istem dışı olarak saçma yaralanması gibi kazalar sonucunda da uygulanabilmektedir. Dövme, hareketli, delici bir alet ile deri tekrar tekrar delinerek, boyalar deri içine yerleştirilmektedir. Anestezisiz uygulanmaktadır” dedi.
HEPATİT VE AIDS GİBİ CİDDİ RİSKLERİ VAR
Dövmenin ciddi bir işlem olduğunu, dolayısıyla da birtakım risk ve komplikasyonlara neden olabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. İnanır, “Kan yolu ile enfeksiyon etkenlerinin bulaşması sonucu, hepatit B, hepatit C, AIDS ve tetanos etkeni organizmalar bulaşabilmektedir. Deride bazı enfeksiyonlara, işlem sırasında ya da iyileşme sürecinde derinin delindiği alanlardan bakteri, virüs ve mantarların teması ile oluşur. Bu durumda ağrı, yanma, şişlik ve kızarıklık gözlenir. Alerjik reaksiyonlara da neden olabilir. Uzun süre sonra da gelişebilmektedir. Özellikle kırmızı, yeşil, sarı ve mavi boyalarda bu reaksiyonlara daha sık rastlanır. Dövmenin kanser riski ile ilgili kullanılan boyaların böyle bir etkisi olduğu vurgulansa da, bu etki çalışmalarla kanıtlanmış değildir” diye konuştu.
GEÇİCİ DÖVME DE ZARARLI
Geçici suretle yapılan dövmelerin zararsız olduğu gibi algıların var olduğunu, bunun doğru olmadığını söyleyen Prof. Dr. İnanır, Kalıcı dövmelerde görülen Hint kınası gibi geçici dövmeler de benzer zararlı etkilere sahiptir” ifadelerini kullandı.
DÖVME İŞLEMİ YAPILAN MEKANLARA DİKKAT!
Dövmenin mutlak suretle hijyenik, lisanslı yerlerde ve eğitimli kişilerce uygulanması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. İnanır, Dövme uygulanan tüm merkezlerin bu işlem için uygun olduğunu söylemek mümkün değildir. Stüdyonun lisansı, eğitimli kişilerin çalışması, ortamın temizliği, tek kullanımlık iğneler, boyaların o kişi için açılmış olması, tekrar kullanılması gereken tüm materyallerin ve aletlerin uygun şekilde sterilize edilmesi komplikasyonları gelişmemesi için önemlidir” diye belirtti.
Dövme yaptıran kişilerin, işlem sonrası birtakım tedbirler almadı gerektiğini de belirten İnanır, “Enfeksiyonlara karşı deri temizliği sağlanmalıdır. Antibiyotikli ve deri yenileyici kremler kullanılabilir. Güneş ışınlarından korunmalı, sürtünmeden kaçınılmalıdır. Oluşacak kabuklar kaldırılmamalıdır. Yara iyileşmesi bir ay kadar sürebilir.Dövmesi bulunan kişiler, MR (manyetik rezonans) görüntüleme öncesi bilgi vermelidir. MR sonrası dövmede kabarıklık ve yumruların oluştuğu kişiler bildirilmiştir” dedi.
DÖVME SİLDİRMEK KOLAY BİR İŞLEM DEĞİL
Dövmesinden kurtulmak isteyenlerin kesinlikle uzman dermatologlarla görüşmesi gerektiğini söyleyen İnanır, “Bu durumda kesinlikle bir dermatolog tarafından değerlendirme yapılmalıdır. Çıkarma işlemi öncesi dövmede kullanılan boya maddelerine göre hangi lazer sisteminin kullanılması gerektiği saptanmalıdır.Çok küçük dövmelerde o alanın çıkarılması kesin çözüm sağlamaktadır. Ancak dövme sildirmek kolay bir işlem değildir. Çoğu dövmenin boyutu buna uygun değildir. Günümüzde dövmenin ortadan kaldırılması için lazerler kullanılmaktadır. Ancak her lazer cihazı bu işlem için yaralı değildir. Hatta farklı renkler için farklı lazerler kullanmak gerekebilir. Özellikle en sık kullanılan siyah renk için Q anahtarlı Nd-YAG lazerler yarar sağlar. Daha komplike değişik renklerin bir arada kullanıldığı dövmelerde farklı lazerler, farklı seanslarda uygulanmaktadır. Son dönemde kullanıma giren piko saniye lazerlerin dövme silinmesinde en etkili sistem olduğu vurgulanmaktadır” şeklinde konuştu.
Dövme yaptıracak kişinin, kararlı olması, dövme çıkartma işleminin zor ve maliyetli olduğunu bilerek bu işlemi gerçekleştirmesi gerektiğini aktaran İnanır, “Yaşam olayları, popüler kişiler, vücut şekli, meslek ve yaş gibi değişiklikler dövmenin varlığı ve şeklinden pişman olma sonucunu doğurabilir. Dövme yaptırma kararını vermeden önce kişinin kararlı olması, dövme çıkarılmasının zorluklarını da bilmesi gerekir” uyarılarında bulundu.

 

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dövme uzmanı - 1 yıl önce
Dövme zararlı değildir. Kullanılan boya, iğne, ortam kalitesiz ve hijyenik değil ise zararlıdır. Böyle kötü yerlerde yaptırmayınız.
Avatar
Şeref Önder - 1 yıl önce
Hocama aydınlatıcı bilgilerinden dolayı,sizede gündemdeki bir kononuyu bilimsel açıdan aydınlattığınızdan dolayı teşekkür ederim.