banner271

Dokunulmazlık İçin Ne Dedi?

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel dokunulmazlık konusunda partilerinin tavrını açıkladı. Özel kürsü dokunulmazlığı dışından geçmişteki bugünkü ve yarınki tüm dokunulmazlıkların kaldırılması gerektiğini açıklarken, “AKP’nin söylediği dokunulmazlık dosyalarını mevcut 83’üncü madde dahilinde bir kereye mahsus yollayalım daha sonra bu dokunulmazlık devam etsin. Bu samimiyetten, akıldan, mantıktan yoksun bir yaklaşımdır.” dedi.

Dokunulmazlık İçin Ne Dedi?

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel CHP Manisa İl Teşkilatında bir basın açıklaması düzenleyerek gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Özel gündemdeki dokunulmazlıklar dosyası ve terör olayları üzerinden hükümete eleştirilerde bulundu.

Türkiye’de bir dokunulmazlık tartışması olduğunu kaydeden Özel, “Bu dokunulmazlık tartışması maalesef iktidar partisi eliyle başka bir mecraya çekilmeye çalışılıyor. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak ilk günden beri söylediğimiz bir şey var çok net olarak; Anayasa’nın 83’üncü maddesi bir darbe Anayasasının ürünüdür ve dokunulmazlık konusunda fevkalade geniş bir kapsam ele alınmaktadır. Türkiye’den daha geniş kapsamlı bir dokunulmazlık sadece İsrail’de var. Kıta Avrupa’sında böyle bir dokunulmazlık söz konusu değil. Biz dokunulmazlıktan kasıt olarak kürsü dokunulmazlığı olması gerektiğini söylüyoruz. Kürsü dokunulmazlığı kürsüde söylediğiniz bir sözü daha sonra dışarıda tekrar edebilirsiniz ancak bunun dışında suç işleme özgürlüğünüz yoktur. Diğer vatandaşlar nasıl kurallara tabiyse siz de ona tabi olursunuz. Biz hep bütün dokunulmazlıkların kaldırılmasını söyledik ama bunu birkaç dokunulmazlık dosyasına indirgediler. Son günlerde Cumhuriyet Halk Partisinin çağrıları sonucunda iktidar partisi ‘Peki, bütün dokunulmazlıkları kaldıracağız’ dedi. Biz bundan memnuniyet duyduğumuzu ifade ettik. Ama AKP’nin grubumuza iletilen önerisi adeta ipe un sermektir. AKP’nin söylediği dokunulmazlık dosyalarını mevcut 83’üncü madde dahilinde bir kereye mahsus yollayalım daha sonra bu dokunulmazlık devam etsin. Bu samimiyetten, akıldan, mantıktan yoksun bir yaklaşımdır. Eğer iktidar partisi bu ülkede demokrasiyi ileriye götürmek istiyorsa atması gereken adım anayasanın 83’üncü maddesini tamamen değiştirmektir. Anayasanın 83’üncü maddesinin ilk fıkrası şunu söylüyor; Kürsü dokunulmazlığını tarif ediyor. Bu son derece doğru bu korunmalıdır. Bu ifade özgürlüğü demek. Ama anayasanın 83’üncü maddesinin ikinci fıkrası bugünkü dokunulmazlığı tarif ediyor. Ne suç işlersen işle, geçmişte hangi suçu işlemiş olursan ol milletvekiliysen senin ifadeni alamazlar, ifadeye çağıramazlar, yargılayamazlar, ceza veremezler.” dedi.

 SAMİMİYETTEN UZAK BİR YAKLAŞIM

 Bu durumun Türkiye’de iki tane sonuç doğurduğunu anlatan Özel, “Bir; suç işleme özgürlüğü, ikincisi işlenmiş olan suçlardan dolayı ceza görmekten kaçmak için bir zırha dönüşüyor. Biz çok net olarak Adalet ve Kalkınma Partisine çağrıda bulunuyoruz. Samimiyseniz gelin dokunulmazlıkları bundan öncesini, bugünü ve yarını kapsayacak şekilde ebediyen kürsü dokunulmazlığı ile sınırlayalım. AKP’nin önerisi bu dokunulmazlık kalsın, bugünkü dosyaları yollayalım. Neden? İki yüz tane bir partinin dosyası var, 135 tane CHP’nin dosyası var, AKP’lilerin dosyalarını başbakanlıkta, meclis başkanlığında, içişleri bakanlığında tutmuşlar 4 tane var. O dosyaları yollayacaklar ama bundan sonra dokunulmazlıklar devam edecek. Bu şu demek, bugün dosyası olanların suçlarının hesabı görülsün ama bundan sonra görülecek olan dokunulmazlıklar aynı bugün olduğu gibi devam etsin. Bu samimiyetten uzak bir yaklaşım. Çok net olarak bir çağrıda bulunuyoruz. Bugünkü bütün milletvekilleri, geçmişteki bakanlar, bugünkü bakanlar ve bundan sonraki bütün dokunulmazlık dosyalarının kaldırılmasını istiyoruz. Eğer bunu yapamazsak, eğer bunu söyleyemezsek, bu şu demek oluyor; bugünkü hırsızlar sorgulanacak, ama dünkü hırsızlar, dünkü yolsuzluklar, yarınki yolsuzluklar, yarınki hırsızlıklar sorgulanmayacak.  Bu vatandaşımızın aklıyla alay etmektir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bunu kabul etmemiz kesinlikle mümkün değil. CHP olarak net tavrımız anayasaya geçici madde koyarak işlem yapmak yerine anayasanın dokunulmazlıkla ilgili 83’üncü maddesini tam olarak değiştirmek ve çağdaş bir çizgiye çekmek. Geçmişteki, bugün ve yarındaki bütün dosyalar ve bütün bakanlar ile ilgili bunu yapmak.” diye konuştu.

 BİNALİ YILDIRIM DOSYASI

 CHP’nin dokunulmazlık dosyalarından hiçbirinin yüz kızartıcı suçlarla ilgisi bulunmadığını kaydeden Özel AK Parti’de ise durumun böyle olmadığını öne sürerek, “Cumhurbaşkanının B planı Binali Yıldırım bir bakan ve dokunulmazlık dosyası var. Ama Davutoğlu bunlara ilişmekten korkuyor çünkü saray buna izin vermiyor. Eğer başbakanın cesareti varsa şunu söylesin; ‘Geçmişteki 4 bakan ve bugünkü bakanlarından Binali Yıldırım ve birkaç tanesini daha dosyalarını yüce divana milletvekilleriyle birlikte derhal yollayacağız’ desin. 83’ü kaldıralım, bakanların soruşturulmasına olan özel hükümleri kaldıralım, o zaman görelim. Aslında sayın başbakanla Türkiye demokrasisi kazan kazan ilişkisine girer ama sayın başbakan Binali Yıldırım’ın dosyasını yollayacak iradeye, dirayete sahip mi onu hep birlikte görmemiz lazım.” dedi.

 ŞAM’DA CUMAYA GİDECEKTİLER ALİ SAMİYEN’DE MAÇA GİDEMİYORLAR

 Açıklamasının son kısmında artan terör saldırılarına değinen ve AK Parti’nin terörü bitirebilmek için ellerinde her türlü imkanın olduğunu kaydeden Özel şunları söyledi:

 “Tek başına iktidarlar terörü çözemiyorlar. Bir kez daha söylüyoruz CHP bu konuda ne eksiğiniz varsa gidermeye razı ama yeter ki bu akan kanı, bu terörü durdurun. Bu hep Şam’da Emevi Camiinde namaz kılacağız diyen birilerinin ülkeyi getirdiği noktadır. Bunlar Şam’a namaz kılmaya gideceklerdi Cuma Namazı kılmaya, Ali Sami Yen Stadında maç izlemeye gidemez hale geldiler. Şam’da namaz kılacak kadar iddialı olanların Türkiye’de derbi maçı oynatamaz hale geldiğini, Ali Sami Yen Stadında, Arena Stadında Galatasaray Fenerbahçe maçını oynatamaz hale geldiğini hep birlikte görüyoruz. “

 CHP GRUP BAŞKAN VEKİLİ ÖZEL MANİSA’YA EMNİYET MÜDÜRÜ ATAMASINI GAZETECİLERDEN ÖĞRENDİ 

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP Manisa İl Teşkilatında düzenlediği basın toplantısında Manisa’ya emniyet müdürü atanmamasını eleştirdi, 24 Nisan’da on binlerce insanın katılacağı mesir festivalinin büyük bir risk altında olduğunu belirtti. Bu sırada gazetecilerin Özel’i uyararak yeni emniyet müdürünün 3 gün önce atandığını söylemesi üzerine Özel, açıklamasını düzelterek yeni emniyet müdürünün neler yapması gerektiğini anlattı.  

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, partisinin il binasında gündeme ilişkin düzenlediği basın toplantısında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Konuşmasına Türkiye’nin en önemli festivallerinden biri olan ve 475 yıldır kesintisiz bir şekilde devam eden mesir saçım töreninin yaklaşmasına rağmen Manisa’nın ciddi güvenlik sorunu olduğunu ve hâlâ  emniyet müdürü atanmadığını söyledi. Emniyet müdürü atanmaması üzerinden hükümete yüklenen Özel’i, basın mensupları uyararak emniyet müdürünün 3 gün önce kararnamesinin çıktığını ve bugün veya yarın göreve başlayacağını hatırlattı. Özel, bunun üzerine açıklamasını değiştirerek, yeni emniyet müdürünün neler yapması gerektiğini anlattı.

  TERÖRÜN AMACI TOPLUMA KORKU SALMAKTIR

Nevruz bayramı ile birlikte başlayan mesir karma törenine katıldıklarını hatırlatan Özel, “Bugün Manisa’da mesir karma şenliklerine katıldık. Bu sene mesir bir şenlik olarak, bir festival olarak bayram gibi kutlanmayacak. Ülkede büyük acı var, bugün sayın vali de, sayın belediye başkanları da ifade etti. Sadece geleneksel kısmı yapılacak. Biz bugün hem Şehzadeler İlçe Başkanımız Semih Balaban, hem Yunusemre İlçe Başkanımız Kubilay Koç ile İl başkanımızla, Kadın Kolları başkanımızla birlikte bu etkinliklere tam kadro katıldık, destek verdik geçmiş yıllarda olduğu gibi. Şunun bilincindeyiz; terörün amacı toplumsal yaşamı dinamitlemektir. Patlattığı bombanın etrafında yaptığı etkiden daha büyüğü topluma saldığı korkudur” dedi.

   BÜTÜN DÜNYAYA HABER OLUYORUZ

 Özel, “Öyle günlerden geçiyoruz ki bütün dünyaya haber oluyoruz” diyerek konuşmasına devam etti. Örneğin boğaz köprüsünün trafiğe kapatılmasını gösteren ve iki saat süreyle köprünün havaya uçurulacağı şüphesiyle bütün dünyanın gözlerini Türkiye’ye diktiğini anlatan Özel, sözlerine şöyle devam etti: "Gerçek olmayan bir bomba şüphesiyle bütün dünyada olumsuz bir gündem olduk. Dün maalesef dünyanın en önemli derbilerinden biri olan Fenerbahçe-Galatasaray maçı iki saat kala iptal edildi. Bütün dünya televizyonları bizden bahsetti. Bu durumda önümüzde yaklaşmakta olan mesir ile ilgili hepimizin çok dikkatli olması lazım. Hep birlikte bir çağrıda bulunalım. Biliyorsunuz aylardır Ankara’da emniyet müdürü yoktu, biz bunu çok kere eleştirmiştik emniyet müdürlüğünün vekaleten olmasını. Son bombalı saldırıdan sonra Sayın Genel Başkanımız bunu şiddetle eleştirince apar topar Ankara’ya emniyet müdürü atandı."

  Manisa'da henüz emniyet müdürü olmadığını anlatan Özel, sözlerini şöyle sürdürdü: 

  "Manisa’da, biliyorsunuz yapılan bir operasyonda kadınlara karşı uygunsuz davranışlar içinde bulunulduktan sonra emniyet müdürü açığa alınmıştı. Şimdi Türkiye’de elbette futbol maçları, derbi önemli ama metrekareye en çok insanın düştüğü, yüz binin üzerindeki kişinin çok dar bir alana toplandığı, Türkiye’de en çok kişinin en dar alanda toplanacağı mesir festivali yaklaşıyor. Sultan Camisinin minareleri ve kubbelerinden halka mesir saçılacak. Belki o gün yüz binlerce kişi burada olacak. O gün o festivalin o kısmının iptal edilmesi doğru değil. Terörün 475 yıldır kesintisiz yapılan bir ritüele engel olmasına hiçbirimizin gönlü razı gelmez."

  Manisa’da o gün Türkiye’deki en üst düzey emniyet tedbirlerinin alınmış olması gerektiğini anlatan Özel, şöyle konuştu: "İnsanların o alana sağ salim gelmeleri ve uzaklaşmaları gerekiyor ama Manisa’nın henüz bir emniyet müdürü yok. Bu emniyet müdürü aynı Ankara emniyet müdürü gibi iktidar partisinin kendi içindeki çatışmalarından dolayı atanamıyor. Bir emniyet müdürü getiriliyor, ona Manisa milletvekillerinin bir kısmı taraftar oluyor bir kısmı karşı çıkıyor. Bir emniyet müdürünün ismi gündeme geliyor kararnamesi yazılıyor köşkten geri dönüyor. Bir emniyet müdürünün kararnamesini içişleri bakanı yazıyor, Başbakan itiraz ediyor. AKP karpuz gibi ikiye bölünmüş ve nasıl Ankara’ya aylarca emniyet müdürü atayamadı ve faciaya engel olamadılarsa 20 gün bir ay gibi bir süremiz var Manisa emniyet müdürsüz. Bu konuyu Manisa kamuoyunun dikkatine sunuyoruz ve aynen şunu söylüyoruz; Ey AKP milletvekilleri, ey İçişleri Bakanı, ey Başbakan Ankara’da söylediğimizi söylüyoruz. Derhal buraya bir emniyet müdürü atanmalıdır. Atayamıyor iseniz getirin onu da biz atayalım. Ankara emniyet müdüründe de aynı şeyi söylemiştik. Eğer emniyet müdürü atayamıyor iseniz getirin Manisa’ya da bir emniyet müdürü atanmasına Cumhuriyet Halk Partisi katkı sağlasın.” 

Basın toplantısını takip eden gazeteciler Manisa’ya emniyet müdürü atandığını ve 3 gün önce kararnamesinin yayınlandığını belirtti. Özel de, emniyet müdürünün kararnamesinin imzalanıp imzalanmadığını sordu. Özel, ‘İmzalandı’ şeklinde yanıt alınca şunları söyledi:

  “Yeni emniyet müdürünün biz geçen hafta bir emniyet müdürünün kararnamesi bir kez daha dönmüştü. Atanmamış olmasının önemli bir zafiyet olduğunu ifade ediyorduk. Bundan sonraki süreçte yeni emniyet müdürünün Manisa’da bütün teşkilatını bir birlik ve bütünlük halinde ele alıp mesir de Manisa’yı güvenli bir şekilde Mesir Saçım Törenini gerçekleştirmesini son derece önemsiyoruz. Emniyet müdürünün biran önce hem Manisa’da bütün partilerin hem bütün bürokrasinin katılımı ile Mesir Güvenlik Toplantısını yıllardır hep yapılan ama bu sene henüz yapılmayan bu toplantıyı gerçekleştirmesini özellikle bekliyoruz.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.