Deprem Profesörü Uyardı! Manisa'da 7 şiddetinde Deprem Olabilir

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan, yaptıkları son araştırmaya göre, Ege Bölgesi’nin büyük ölçüde deprem riski taşıdığını belirtip, “Deprem kurtarma ekipleri toplanmalı” uyarısında bulundu.

Deprem Profesörü Uyardı!  Manisa'da 7 şiddetinde Deprem Olabilir

Ercan’ın açıkladığı araştırmanın sonuçlarına göre Akhisar ve yakınlarında yakın zamanda beklenen deprem ise 5 ila 6,7 büyüklüğünde olacak.
Güney Ege’nin, yaptıkları çalışmayla deprem haritasını çıkarttıklarını kaydeden Prof. Dr. Ahmet Ercan, buna göre 15 merkezde büyüklükleri 5 ile 7.2 arasında değişen depremler beklendiğini ifade etti. 
Son yapılan Batı Anadolu’nun sarsım- avkulanma (seismotectonics) işleyişini aydınlatma çalışmaları çok ilginç bir sonuç yarattığını belirten Prof. Dr. Ercan, “Baklava dilimli depremler diye özetlenecek bu işleyişe göre Batı Ege’de ana deprem odakları, kuzey-doğu, kuzey-batı doğrultulu yaşlı, yanal-atımlı kırıklarla, doğu-batı doğrultulu genç kırıkların kesim yerlerinde oluşmaktadır. 
Bir baklava dilimlenmesini anıştıran kırıklar örüntüsü izleyen kentlerin birinci önemde deprem aday deprem odakları olabileceğini göstermektedir. Kaldı ki geçmişte bu kentlerde olan depremler bu araştırmanın geçerliliğini onaylar niteliktedir” dedi

“ARAMA KUR­TAR­MA EKİPLERİ YÖN­LENDİRİLMELİ”

Be­lir­le­nen dep­rem kö­şe­gen­le­rin­de je­ofi­zik ça­lış­ma­la­rı­nın yo­ğun­laş­tı­rıl­ma­sı ge­rek­ti­ği­ni, bu böl­ge­le­re arama kur­tar­ma ekip­le­ri­nin yön­len­di­ril­me­si ge­rek­ti­ği­ni sa­vu­nan Prof. Dr. Ahmet Ercan, “Yaşlı olan ku­zey-do­ğu, ku­zey-ba­tı, ku­zey-gü­ney doğ­rul­tu­lu kı­rık­lar bo­yun­ca üre­yen dep­rem­ler en çok M=6.3-6.5 bü­yük­lü­ğün­de dep­rem üre­te­bi­lir­ken, bun­la­rı do­ğu-ba­tı doğ­rul­tu­lu gö­çün­tü kı­rık­la­rıy­la kesim yer­le­ri M=7-7.3’lük dep­rem üret­me ye­ti­sin­de­dir. Batı Ana­do­lu’da ya­pı­la­cak ileri dü­zey­de, kısa erim­li dep­rem kes­tir­me ça­lış­ma­la­rın­da kul­la­nı­la­cak je­ofi­zik araş­tır­ma­lar dep­rem kö­şe­gen­le­rin­de yo­ğun­laş­tı­rıl­ma­lı, dep­rem kur­tar­ma ekip­le­ri bu­ra­lar­da top­lan­ma­lı, kent­sel dö­nü­şüm ta­sa­rı­la­rın­da ön­ce­lik­li yer­ler ol­ma­lı­dır” diye ko­nuş­tu.
AKHİSAR İÇİN KOR­KU­TAN UYARI
Araş­tır­ma­ya göre Batı Ana­do­lu’da dep­rem böl­ge­le­ri ve bek­le­nen dep­rem bü­yük­lük­le­ri şöyle:
De­niz­li 5-7.2,
Mi­dil­li Gü­ne­yi 6.8-7.2,
Fo­ça-Ka­ra­bu­run-Mi­dil­li 6.2-6.8,
Ur­la-Se­fe­ri­hi­sar 6.2,
Sisam 5.5-7.2,
Ger­men­cik 5-7.2,
Na­zil­li 5-7.2,
Ula-Köy­ce­ğiz 5-7.2,
Ça­me­li 5-6.5,
Ed­re­mit-Ay­va­lık 6-7.2,
Ba­lı­ke­sir 5-6.7,
Ma­ni­sa-Ak­hi­sar 5-6.7, 
Sa­lih­li 5-6.7,
Tur­gut­lu 5.5-6.9,
Ge­diz-Si­mav 5.5-7.2.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Suzan - 2 yıl önce
Ne zaman olmanıza söyleyin o zaman kaç seneden beri İstanbulu yıkamazsınız sıra manisa ya geldi insanların psikolojisini bozmayın
Avatar
Hüsamettin ŞENER - 1 yıl önce
Depremi önceden bildirenler benim gibi hiç değilse birkaç gün önceden bildirmeli... Yoksa 20-30 yılda olacak dedimi bu Önceden bilmek olmaz. Nasrettin Hocanın Göle Maya çalmasına benzer. Ya tutarsa diye.
www.depremerkenuyari.com
Avatar
hatice - 2 yıl önce
Bu depremler nekadar sürede olucak ha bugün ha yarın derken insan kafayı yiyecek ya
Avatar
Rezzzzz - 2 yıl önce
Olmazsa amk
Avatar
AslıCan - 2 yıl önce
Bi kerede insanlar ölmeden bir şey yapın
Avatar
Gökhan - 1 yıl önce
Gerçek bir deprem olasılığı varsa bunun zamanını en eyi şekilde söylemelisiniz can kaybı olmadan duyrulmalı Sizin göreviniz bu diye düşüyoruuuumm
Avatar
muhammed - 1 yıl önce
depremin tam olarak ne zaman olacağını söyleyin
Misafir Avatar
ASD - 1 yıl önce @muhammed
Depremin ne zaman gerçekleşeceği önceden bulunamaz
Avatar
fatmanur - 1 yıl önce
manisadaki deprem ne zaman olacaktır ?