DEMRAN; "700 BİN AĞAÇ KATLEDİLDİ"

Ziraat Mühendisleri Odası Manisa Şube Başkanı İbrahim Demran İzmir - İstanbul yolu için binlerce zeytin ağacının yok edildiğini iddia etti. Demran bu yol için yaklaşık 700 bin ağacın katledildiğini söyledi.

DEMRAN;

Ziraat Mühendisleri Odası Manida Şube Başkanı İbrahim Demran, yetkililere seslenerek en azından aıt değeri taşıyan zeytin ağaçlarının imha edilmemesini istedi. 

Demran'ın açıklamaları şöyle; 

MANİSA EN BÜYÜK İŞGALİ YAŞIYOR 

"Manisa Yunan işgalinden sonra en büyük işgali yaşıyor. İzmir- İstanbul otoyolu için Manisa’da yaklaşık 105 km. boyunca binlerce zeytin ağacı kökleniyor. Bağlar bozuluyor, kirazlar kesiliyor.

İkliminin uygunluğu nedeniyle toprakları daha da önem kazanan Manisa tarım alanları, biryandan sanayi, konut ve yollar nedeniyle diğer taraftan jeotermal, termik santral, nikel madenleri gibi kirleticilerin tehdidi altında.

OTOYOL İTİRAZLARIMIZ ETKİLİ OLMADI 

Otoyol için yıllardır yaptığımız itirazlar maalesef etkili olamadı. Başta Bursa, Balıkesir, Kocaeli olmak üzere Manisa ve İzmir’in kalbini delerek geçen otoyol için yaptığımız mücadele sonuç bulamadı. Otoyolun tarım alanlarına en az zarar vermesi için dağlardan alternatif güzergah önerilerimiz dinlenmedi.

ZEYTİN BÖLGESİ İŞGAL ALTINDA 

Sonuçta Türkiye topraklarının tarıma en elverişli, zeytin gibi kutsal bir bitkinin ülkemizdeki en kaliteli yetiştiği bölge işgal altında.

700 BİN AĞAÇ KATLEDİLİYOR 

Zeytin fiyatları 25 TL’leri bulmuşken, katledilen ağaç sayısını en iyi kıyımı yapanlar bilir ancak tahminimizce 700.000 ağaç katlediliyor.

YETKİLİLERE SESLENDİ 

Bu aşamada başta Devletten, Büyükşehir Belediyesinden ve Milletvekillerinden beklentimiz; En azından anıt değeri taşıyan Zeytin ağaçlarının (100-1000 yaşındakiler) yaşına saygı gösterilmeli ve imha edilmemelidir. Bu ağaçlar tekniğine uygun köklenerek, alternatif alanlara ibretlik olarak dikilmelidir. Ayrıca bu musibetten çıkarılacak ders, henüz kıyım başlamamışken İZMİR- ANKARA otoyol güzergahı yeniden gözden geçirilmeli ve tarım alanlarına zarar verilmemelidir.

TARIMSAL KORUMA ALANLARI UYGULAMASI BAŞLATILMALI 

Tarım Bakanlığı’ndan beklentimiz, tarımsal koruma alanı ilanını hemen gerçekleştirmesidir. Yıllardır söylenen ama bir türlü gerçekleşmeyen tarımsal koruma alanları uygulaması derhal başlatılmalıdır.

TARZAN'IN DUYARLILIĞI OLUŞMALI 

Halkımız beslenme hakkının elinden alındığının farkına varmalıdır. Yıllar önce Manisamızda yaşayan Ahmet Bedevi’nin (Manisa Tarzanı) vatanında yeşile duyarlılık artık oluşmalıdır. Cerrattepe örneğine, Karadeniz’in yeşil yol projesine bir bakılmalıdır.

DEDELERİMİZ KANLARIYLA SULANAN TOPRAKLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM 

Ülkemizin bir yanı yangın yeriyken, şehit haberleriyle, terör eylemleriyle her gün yüreğimiz yanıyorken, diğer yanında dedelerimizin kanlarıyla sulayarak bizlere bıraktığı ve çocuklarımızın emaneti topraklarımıza sahip çıkamamanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz"


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.