“DEMOKRASİLERİ ANLAMLI KILAN STK'LARDIR”

AK Parti Manisa Milletvekili kongrelerini tamamlayan memur Sen Manisa İl temsilciliğine ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulundu.

“DEMOKRASİLERİ ANLAMLI KILAN STK'LARDIR”Çok sayıda sendika başkanı ve üyesinin hazır bulunduğu ziyarette sendikacılığın önemi ve Memur Sen’in ülke demokrasisine olan katkıları üzerinde konuşuldu.

Daha önce kongrelerini yapan sendika başkanlarına hayırlı olsun ziyaretinde bulunduğunu kaydeden AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, “Sendikacılık çok önemli bir unsur. Demokrasileri anlamlı kılan sivil toplum kuruluşlarıdır, vakıflardır, derneklerdir. Bir ülkede ne kadar çok sendika varsa, bir ülkede ne kadar çok dernek, vakıf varsa o ülkede demokrasi o kadar güçlü ve zengin demektir. Demokrasi kırılgan değildir demektir. Zaten bir ülkenin demokrasisi kırılgan olursa o ülkede darbeler olur. Bir ülkenin ekonomisi kırılgan olursa orada büyük krizler olur. Egemen güçler o ülkelere hakim olurlar. Bir yandan demokrasimizi kuvvetlendireceğiz, bir yandan ekonomimizi kırılgan olmaktan çıkarıp sağlam bir ekonomiye sahip olacağız. İhracatı ithalatından fazla olan bir ülke olacağız. Bunu sivil toplum kuruluşlarıyla yapacağız. İnsan unsuruyla yapacağız” dedi.“İSLAM İTİKATTA BİRLİK İSTER FİKİRDE DEĞİL”

Sivil toplum kuruluşlarının zenginliğinin demokrasiye anlamlı kıldığını kaydeden Özdağ şöyle devam etti:

“Sivil toplumların zenginliği farklı fikirlere tahammül etme sanatıdır. Demokrasi zaten farklılıkları bir arada yaşatma sanatı olduğu kadar, demokrasi aynı zamanda açıklık rejimidir, şeffaflık rejimidir. İslam itikatta birlik ister, fikirde birlik istemez. Fikirler farklı farklı olur. O fikirlerden aynen atalarımızın söylemiş olduğu gibi hakikat şimşeğinden gerçek fikirler ortaya çıkar. Bugün de sendikalarımızın çokluğu demokrasimizin güzelliğini gösteriyor. Özellikle Memur Sen ailesi demokrasinin Türkiye’de sağlamlaşması noktasında çok ciddi hizmetler yaptılar. Aynı zamanda kendi üyelerinin sosyal, kültürel, ekonomik, siyasal haklarını, özlük haklarını alma noktasında da mücadele ettiler. Bir yandan insan hak ve özgürlükleri alanında mücadele ederken, bir diğer yandan da kendi alanlarında da söz sahibi olmanın yollarını araştırdılar ve bugün Türkiye’de en güçlü sendika Memur Sen. İnşallah toplumun tamamını kucaklayacaklar. Kendilerine oy vermeyen ya da başka sendikalara üye olanlara da kendi güzelliklerini, yaptıkları güzel ve iyi işleri, hükümetle ilgili yaptıklarını veya diğer alanlarda yaptıklarını sunarak, üye sayılarını çoğaltacaklar. Manisa’da sendikacılık yapan bütün kardeşlerimizi çok seviyorum.”

Sendika seçimlerinde zaman zaman iki adayın yarışmasının demokrasinin zenginliği olarak nitelendiren Özdağ, “Fikirlerimiz çarpışabilir. Bir grup içinde farklı düşünenler olabilir ama seçim bittikten sonra hepimiz aynı hedefe yürüyeceğiz. Büyük Türkiye’ye, zengin Türkiye’ye, özgür Türkiye’ye yürüyeceğiz. İnşallah ekonomisi büyük, insan hak ve özgürlükleri alanını genişleten, siyasetin alanını genişleten aynı zamanda dünyada söz sahibi bir ülkeyi beraberce inşa edeceğiz. İnsan tek temayüllü bir varlık değil, çok temayüllü bir varlıktır. İnanın ‘Her şey biter kazanırsınız’ demek yetmez. ‘İnanın ama çalışın, çabalayın, kazanın, dağıtın, evlenin, çoğalın, sosyal faaliyetlerde, kültürel faaliyetlerde bulunun. Töremizi, geleneğimiz yaşatın’ der İslam. İnsan olun diyerek mesaj verir” dedi.“MEMUR SEN BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

Memur Sen’in her zaman yanında olduklarını dile getiren Özdağ konuşmasını şöyle tamamladı:

“Biz onların yanındayız. Milletvekili olarak onların yanındayım. Çünkü bu insanlar sadece kendi alanlarında mücadele etmediler. Zaman zaman katsayı adaletsizliğine kafa tuttular. Zaman zaman başörtüsü yasağına meydan okudular. Üniversitelerdeki özgürlüklerin kısıtlanmasına meydan okudular. Zaman zaman vesayetçi yapılardaki darbecilere kafa tuttular. 17-25 Aralık’a kafa tuttular. Kobani olaylarında ‘Kamu düzeni her şeyin üzerindedir. Biz bu devleti sokakta bulmadık’ diyerek meydanlara çıktılar. Bir yandan kendi üyelerinin haklarını korurken, diğer yandan 77 milyonu da kendi üyeleriymiş gibi kabul ettiler ve ‘77 milyonun da hizmetindeyiz’ mesajını verdiler. Kendilerine bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum.”

Memur Sen Konfederasyonu İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Manisa Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu ise Milletvekili Özdağ’a ziyaretinden dolayı teşekkür ederek, “Milletvekillerimiz içinde ilk ziyarete gelen sizsiniz. Rahmetli Mehmet Akif İnan 1992 yılının 14 Şubat’ında 14 arkadaşıyla beraber bu sendikayı kurarken, bize Büyük Türkiye ruhunu aşılayarak ‘Amacımız vesayeti deşifre etmektir. Biz sendikacılığı sadece ücret sendikacılığının eline vermedik ama bu ülkenin ve dünya mazlumlarının tekrar adalet ve merhameti görebilmesi ve yaşayabilmesi için tarihin yeniden yazılabilmesi için önce eğitimcilerin risk alması, eğitimcilerin refah içinde ekonomik, sosyal, hukuki refah içinde olması gerekir’ diyerek sendikayı kurmuş ve bu alanda var olduğumuzu göstermiştir. Bu manifesto ile beraber bugünlere geldiğimizde Manisa’da Memur Sen olarak yaklaşık 15 bin üyemiz ve Türkiye’de özellikle 800 binleri geçen üyemizle birlikte biz ülkenin demokratikleşmesini ve ‘Misak-i Milli Sınırlarımız sadece kireç taşlarıyla örülmüş yerler değildir. Gönül coğrafyamızın, dünya mazlumlarının adaletsizliğin olduğu her yer bizim Misak-i Milli sınırlarımızdır” diyerek, gerek ülke içindeki demokratikleşme hususunda gerekse dünya üzerindeki mazlumların sözcülüğü, darbeler hususunda özellikle inisiyatif almış ve sağına soluna bakmadan bir adım öne çıkmış ‘ben varım’ demiş bir konfederasyonuz. Dolayısıyla biz bütün bunlarla birlikte ana muhalefet partisinin oyundan daha fazla imza toplayarak başörtüsü devrimini gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sendikamız bundan sonra olmasa bile ‘bu bize yeter’ diyoruz. Şunun altını da çizmeden geçemeyeceğim. Biz o gün imza toplarken bize destek veren Sayın Doç. Dr. Selçuk Özdağ’dı. Filistin’deki, Mısır’daki darbeleri zulümleri kınarken, oradaki şehit olan kardeşlerimi için kılınan gıyabi cenaze namazlarına katılan Selçuk Özdağ’dı. Birçok meselede yanımızda olan yine sizdiniz. Bundan dolayı tüm üyelerim adına, teşkilatım adına size teşekkür ediyorum” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.