DEMİR;“SAĞLIKTA YANLIŞ EĞİTİM İNSAN HAYATINA MAL OLABİLİR”

Sağlık Ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) nitelikli bir sağlık hizmeti için nitelikli bir eğitim olması gerektiğini vurguladı.

DEMİR;“SAĞLIKTA YANLIŞ EĞİTİM İNSAN HAYATINA MAL OLABİLİR”

Ülkemizde sağlık alanında nitelikli bir eğitim verilmediğine dikkatleri çeken Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri sendikası başkanı Taner Demir, nitelikli eğitim verilmeyen sağlık çalışanından sağlıklı bir hizmet beklemek yanlış olur dedi. Sağlık eğitimlerine gereken önemin verilmesi gerektiğine vurgu yapan Demir yanlış eğitimin insan hayatına mal olacağını söyledi.

Manisa Sağlık ve Sosyal hizmet emekçileri sendikası sağlık alanında verilen eğitimlerin niteliksiz olduğuna dikkat çekti.

“NİTELİKLİ HİZMET VERMENİN YOLU NİTELİKLİ EĞİTİMDEN GEÇER”

Niteliksiz eğitimin niteliksiz hizmete neden olacağını söyleyen Manisa Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri sendikası başkanı Taner Demir, insan sağlığının önemli olduğunu söyleyerek, eğitimlerin nitelikli bir şekilde yapılması gerektiğine vurgu yaptı. Niteliksiz eğitimlerin çoğalmasına tepki gösteren Demir, sağlıkta yapılan niteliksiz eğitimlerin tehlikesinden bahsederek insan hayatına mal olabilir dedi. Demir, “Sağlık alanında hizmet veren her meslek grubunun mezuniyet öncesi ve sonrası eğitimleri büyük önem taşır.   Sağlıkta yanlış, bozuk, eksik eğitim insan hayatına mal olabilir. Bu can kaybı demek olabileceği gibi,  kalıcı, uzun ya da kısa süreli bedensel yeti kaybı, ruhsal sağlık kaybı, sosyal kayıp ve ekonomik kayıp anlamına da gelebilir. Bu sonuç olarak sağlıksız, sorunlu bir toplum anlamına da gelebilir. Nitelikli bir sağlık hizmeti vermenin yolu nitelikli bir eğitimden geçer” diye konuştu. Sağlık çalışanlarının donanımlı bir alt yapıya sahip olmalarını ifade eden Demir, “Sağlık alanındaki eğitimler zorlu ve özellikli eğitimlerdir. Yetkin ve nitelikli insan gücü için sadece fakülte ya da yüksek okul açmak yeterli değildir. Nitelikli bir eğitim için dershanesinden laboratuarına, hastanesinden her alan için yetkin öğretim üyesine kadar bir donanım ve altyapı gerektirir” dedi.

SAĞLIK OKULLARINDAKİ EKSİKLİKLERİ ANLATTI

Sağlık okullarındaki eksiklikleri söyleyen Demir, “Ülkemizde son 10 yılda tıp fakültesi sayısı yeterliliklerine bakılmaksızın 47’den 81’e, tıp fakülteleri kontenjanları 4500’den 11.000’lere çıkmıştır. Tıp ve sağlık eğitimi veren fakülte ve yüksekokulların kontenjanları artırılırken eğitimin olmazsa olmaz gereksinimleri tamamen göz ardı edilmiştir. Bu okullarda eğitim, öğrencileri gruplara bölerek, devam durumlarını takip etmeyerek, bazı uygulamaları kaldırarak, kısaca eğitimin niteliğinden ödün verilerek sürdürülmeye çalışılmaktadır. Hem üniversite, hem de Eğitim ve Araştırma Hastaneleri’nde uygulanmakta olan performans ve ciro baskısı ile ağır iş yükü altında çalışmak zorunda olan asistan ve öğretim üyeleri, eğitim ve araştırmaya zaman bulamamaktadır” diye konuştu.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.