Davutoğlu'na Üzümü Sordu

Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkan Vekili Erkan Akçay, Türkiye ile Rusya arasında yaşanan kriz sonrası mağdur olan üzüm üreticileri ve üzüm ihracatçılarının sorunlarıyla ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu’na soru önergesi verdi.

Davutoğlu'na Üzümü Sordu

Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkan Vekili Erkan Akçay, Türkiye ile Rusya arasında yaşanan kriz sonrası mağdur olan üzüm üreticileri ve üzüm ihracatçılarının sorunlarıyla ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu’na soru önergesi verdi.

MHP’li Akçay soru önergesinde, 2014 yılında Alaşehir’den yapılan 385 bin ton ihracatın 232 bin tonunun Rusya’ya yapıldığını hatırlatarak şöyle dedi: "Rusya’ya yapılan ihracatın 170 bin tonu üzüm. Kriz sonrası Rusya, Alaşehir’den gönderilen üzümleri çeşitli bahanelerle gümrüklerde bekletmekte ya da iade etmektedir, ihracatçılarımızın alacaklarını ödememektedir. Rusya, piyasa değeri 80 milyon dolar olan yaş üzümü geri göndermiş ve ihracatçılarımızın 60 milyon dolarlık alacakları ödenmemiştir. Bu üzümün ihracatçı firmalar tarafından iç piyasada tüketilmesi mümkün değildir. Bu üzümlerin iç piyasada eritilmesi amacıyla ihracatçılarımıza destek vermeyi düşünüyor musunuz? Rusya’dan alacaklarını tahsil edemeyen ihracatçılar finansal sıkıntı yaşamaktadır."

MHP’li Akçay, önergesinde şu soruları sordu:

"Üzüm ihracatçıları başta olmak üzere yaş sebze ve meyve ihracatçılarımızın özel ve kamu bankalarına borcunu Türk Eximbank’a devretmeyi ve borçlarını Rusya ile yaşanan kriz çözüme kavuşturulana kadar faizsiz olarak ertelemeyi düşünüyor musunuz?

Rusya’nın Türkiye’den yaş sebze ve meyveye uyguladığı sınırlamaya devam etmesi durumunda gelecek sezon Manisalı üreticiler üzümlerini kurutmalık olarak değerlendirecek bu da kuru üzüm fiyatlarının düşmesine ve çiftçilerimizin maliyenin altında üzüm satmasına neden olacaktır. Üzüm üreticilerimizin bu mağduriyetlerini önlemeye yönelik bir çalışmanız var mıdır? Üzüm üreticilerimizin mağduriyetinin gidermek amacıyla üzümü destekleme kapsamına almayı düşünüyor musunuz? Yaş ve kuru üzüm ihracat teşviklerini artırmayı ve teşvikleri peşin olarak ödemeyi düşünüyor musunuz?"

Rusya’nın Türkiye’den tarım ürünleri ithalatına sınırlama getirmesi nedeniyle başta üzüm üreticileri olmak üzere çiftçilerin ve ihracatçıların büyük zarar gördüğünü söyleyen Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkan Vekili Erkan Akçay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye tarafından, sınır ihlali yaptığı için düşürülen Rus savaş uçağından sonra iki ülke arasındaki gerilim giderek derinleşmiş ve Rusya tarafından Türkiye’den ithal edilen bazı tarım ürünlerine sınırlama getirilmiştir. Bu sınırlamalardan biri de Türkiye’den yaş sebze ve meyve ithalatının yasaklanmasıdır. Manisa; üzüm, kiraz, tütün ve zeytin üretiminde ülke birincisi konumundadır. Türkiye’de üretilen kurutmalık üzümün yüzde 87’si, tütünün yüzde 50,5’i sofralık üzümün yüzde 16’sı, yumurtanın yüzde 14’ü, tavuk etinin yüzde 13’ü zeytinin yüzde 12,8’i, mısırın ve kirazın yüzde 10’u, domates ve kavunun yüzde 7’si Manisa’da üretilmektedir. Rusya’nın Türkiye’den yaş sebze ve meyve ithalatına kısıtlama getirmesi nedeniyle başta üzüm üreticileri olmak üzere Manisalı çiftçilerimiz ve ihracatçılarımız bundan olumsuz etkilenmektedir. Çünkü Alaşehir’den yapılan ihracatın büyük çoğunluğu Rusya’ya yapılmaktadır ve bu ihracatın tamamına yakınını Manisa’nın tarım ürünleri oluşturmaktadır.”

Rusya’nın Türkiye’den yaş sebze ve meyve ithalatına getirdiği sınırlamanın devam etmesi durumunda Manisalı üzüm üreticilerinin bundan çok olumsuz etkileneceğini söyleyen Akçay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaş üzüm ihracatının yüzde 75’i Rusya’ya yapılmaktadır. Alaşehir’de Rusya’ya yaş üzüm ihracatı yapan 60 firma bulunmaktadır. 2014 yılında Alaşehir’den 385 bin ton ihracat yapıldı, bu ihracatın 232 bin tonu Rusya’ya yapılmıştır. Alaşehir’den 2014 yılında 251 bin ton üzüm ihraç edilmiş ve 280 milyon dolar gelir elde edilmiştir. Alaşehir’den 2014 yılında ihraç edilen 251 bin ton üzümün 170 bin tonu Rusya’ya ihraç edilmiştir. 2015 yılının ilk 11 ayı itibariyle Alaşehir’den 252 bin ton ihracat yapılmıştır. Bu ihracatın 157 bin tonu Rusya’ya yapılmıştır. 2015 yılında Alaşehir’den 150 bin ton üzüm ihraç edilmiştir. Bu üzümün 110 bin tonu Rusya’ya ihraç edilmiştir."

Akçay, önergesinde şu konulara değindi: "Rusya’nın Türkiye’den yaş sebze ve meyve ithalatını durdurmasından sonra Rusya’ya yaş sebze ve meyve ithalatı durduğu gibi, Rusya’ya gönderilen yaş sebze ve meyveler gümrükler ve limanlarda bekletiliyor. Rusya tarafından piyasa değeri 80 milyon dolar olan yaş üzüm geri gönderildiği gibi Alaşehir’deki ihracatçılarımızın 60 milyon dolarlık alacağı ödenmemiştir. Ayrıca Rusya’ya ihraç edilen üzümlerin yüzde 70-80’inin kalite ve AB standartları açısından başka bir ülkeye ihraç edilmesi mümkün değildir.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.