DAVUTOĞLU MERAKLA BEKLENEN EYLEM PLANINI AÇIKLADI

Başbakan Davutoğlu, asgari ücretin 3 ay içerisinde bin 300 TL olacağını, şubat ayında 30 bin öğretmen atamasının yapılacağını belirttti. Davutoğlu, lisans öğrencileri için verilen burs ve kredilerin 330 liradan 400 liraya çıkarıldığını söyledi. Davutoğlu, Cemevlerine hukuki statü tanınacağını belirtti.

DAVUTOĞLU MERAKLA BEKLENEN EYLEM PLANINI AÇIKLADI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 64. Hükümet 2016 yılı eylem planını açıkladı. "Dünyanın her tarafında alnımız ak daha güçlü Türkiye için çalışıyoruz. Çevremizdeki yangına rağmen verdiğimiz sözleri tutmak için çalışıyoruz. Seçimden önce verdiğimiz sözleri bugün açıklayacağımız eylem planı ile hayata geçiriyoruz" diye konuşan Davutoğlu "Temel hedefimiz güçlü bir Türkiye inşa etmektir. Güven duygusunu zedeleyecek hiçbir adım atmayacağız. Seçimden önce verdiğimiz sözleri hayata geçireceğiz. Bugünden başlayarak yeni bir sayfa açıyoruz. Cumhurbaşkanımız herkersi çetele tutmaya çağırmıştı. Sizlerden verdiğimiz hangi sözü ne zaman gerçekleştirdiğimizi görmenizi istiyoruz. Eylem planımızı milletimizin istekleri doğrultusunda hazırladık" ifadelerini kullandı. Davutoğlu'nun açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Bütün vilayetlerimize selam gönderiyoruz. Değerli arkadaşlar bu vaatleri tartışmaya açmadan birer birer gerçekleştireceğiz. Vira Bismillah diyoruz. Bu eylem planımızı bütün Türkiye takip etsin. Kurucu Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan ilk eylem planını açıkladığında bunun takip edilmesini istedi biz de sizden bunu istiyoruz. Tek amacımız milletin ve devletin birlikte güçlenmesidir. Eylem planımızda önce vaatlerin takvimini sizlerle paylaşacağım.

BİR HAFTA İÇİNDE YAPILACAK OLANLAR

Önümüzdeki bir hafta içinde, eylem planımızın uygulanmasına yönelik Bakanlar Kurulu kararını çıkarıyoruz. Reformların Koordinasyonu ve İzlenmesi Kurulu ve Reform Grubu oluşturuyoruz. Gençlerimize proje karşılığı 50 bin Türk lirasına kadar karşılıksız nakdi destek vermeye başlıyoruz. 24 Aralık Perşembe günü gerçekleştireceğimiz Girişimcilik Ödül Töreni'nde bu düzenlemenin ilk adımını atacağız. Gençlerimize 100 bin Türk lirasına kadar faizsiz kredi desteğiyle ilgili süreci başlatıyoruz.

Bir haftayı beklemeden, bugün imzalanan kararla lisans öğrencilerinin aldığı 350 Türk lirası burs ve kredi miktarını bugünden itibaren 400 Türk lirasına çıkardığımızın müjdesini veriyorum.

Vaatlerin bütününü ilk üç ay içinde gerçekleştireceğiz. Ekonomik ve sosyal politikalar alanında yoğunlaştırdık. Türkiye'nin imkan ve kaynaklarını adaletle paylaşmayı merkezimize alıyoruz.

3 AY İÇİNDE YAPILACAKLAR

Asgari ücreti inşallah bin 300 Türk lirasına yükseltiyoruz. İşçilerimize yönelik bu düzenlemeyi gerçekleştirirken de işverenlerimizin rekabet gücünü zaafa uğratmayacak düzenlemeler yapacak, özellikle KOBİ'lerimiz üzerindeki yükü minimize edeceğiz.

Yüzde 15'ten yüzde 10'a indirilen Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı sigortalısı olan esnafımızın emekli aylıklarından kesilen sosyal güvenlik destek primi kesintisini tamamıyla bu 3 ay içinde kaldıracağız. 65 yaş aylığı alan yaşlılarımız kimin yanında nerede yaşarsa yaşasın bundan sonra maaşlarında kesinti, duraksama ve engelleme olmayacak, bunun için gerekli düzenlemeleri yapıyoruz.

Şubat ayında 30 bin öğretmenin atması yapılacak. Emekli ve dar gelirli vatandaşlarımızı 250 lira aylık ödemeyle ev sahibi yapmak için düğmeye basıyoruz. Polislerin emniyet hizmet tazminatı yüzde 25 oranında artacak.

Askeri öğrencilerin maaşı 400 TL olacak. Erlerin aylığını ise 30 liradan 100 liraya çıkarıyoruz.

Muhtarlarımızın 950 lira olan maaşlarını bin 300 liraya önümüzdeki 3 ay içinde yükseltiyoruz. Polislerimizin ve uzman erbaşlarımızın 2200 olan ek göstergelerini 3000'e çıkarıyoruz ve polislerin emniyet hizmet tazminatını yüzde 25 oranında artırıyoruz.

Doğum nedeniyle izne ayrılan kadınların izin süresi memuriyetten sayılacak. Çalışan kadınlar ilk çocuk için 2, ikinci çocuk için 4, üçüncü çocuk için 6 ay yarı zamanlı çalışabilecek.

Yoksul ailelere belirli ölçülerle internet erişimi sağlanacak. Kentsel dönüşüm şartı ile izinsiz yapılara elektrik verilecek. Çocuklara yönelik bilgisayar ve animasyon oyunlarının üretimi teşvik edilecek.

Gençlerimize, kadınlarımıza, esnafımıza, çiftçilerimize, işçilerimize, bütün vatandaşlarımıza dönük vaatlerin tamamını 3 ay içinde hayata geçiriyoruz. Allah'ın izniyle bu çalışmaları hayata geçirdiğimize hep beraber şahit olacaksınız. Milletimize söz verdik, şimdi de verdiğimiz sözleri tutmanın zamanı.

Hem geleneksel sanatların hem de çağdaş sanatların desteklenmesi için gerekli adımları atacağız. Gurbette olan vatandaşlarımıza sesleniyorum orada ne söz vermişsek büyük bir kısmını yerine getirdik diğerlerini yerine getireceğiz.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın askerlik bedelini 6 bin avrodan bin avroya düşürüyoruz.

İlk kez iş bulan her gencimizin bir yıl boyunca ücretini devlet ödeyecek. İlk 3 ay içinde yapacağımız düzenlemeyle gençlerimizin ilk yıl maaşı bizden.

Küçük esnafımız için de iyileştirmelerimiz var. Basit usulde vergilendirilen esnafın yıllık 8 bin Türk lirasına kadar kazançlarından hesaplanan vergiyi almayacağız.

Gençlerin Genel Sağlık Sigortası prim borçlarını sıfırlıyoruz. Meslek lisesi ve üniversite öğrencilerinin staj yapmalarını özendirici tedbirler alıyoruz. Lise veya üniversite mezunu gençlerimizin Genel Sağlık Sigortası giderlerine destek oluyoruz. Buna göre primler iki yıl süreyle gelir testi yapmaksızın ve prim alınmaksızın devlet tarafından karşılanacak

GENÇLERE ÜCRETSİZ İNTERNET ERİŞİMİ SAĞLANACAK

Öğrenim gören gençlerimizin pasaport harcını kaldırıyoruz. Öğrenim gören gençlerimiz pasaport alırken harç ödemeyecekler.

Yem ve gübrede KDV'yi tamamen kaldırıyoruz.

Sembolik bir kira bedeliyle girişimcilerimizi fabrika sahibi yapacağız.

Elektronik TC kimlik kartını vatandaşlara dağıtacağız.

Bu vaatlerin tamamını 3 ay içinde hayata geçireceğiz.

Bu vaatlerin dışında reform paketlerini de hazırladık. 2016 yılı için 1 yıl, 3 ay ve 1 aylık eylem planı taslağı hazırladık.

Adalet terazisinin şaşmasına asla izin vermeyeceğiz.

İLK 3 AYLIK REFORMLARI

AK Parti hükümeti reformalar vadeden bir hükümet olacak. Kendi siyasal geleneğimizin donuklaşmasına izin vermeyeceğiz. Biz devletle milleti buluşturduk vatandaş esastır. Toplumsal barış esastır. Kamu yönetimini vatandaşların ihtiyaçları ve demokratik kriterler doğrultusunda düzenleyeceğiz. Devletin esası adalettir.

Hiçbir şekilde, şu veya bu kaygıyla, şu veya bu düşünceyle, şu veya bu yakınlıkla adalet terazisinin şaşmasına asla izin vermeyeceğiz. Biz birilerini ödüllendirmek için değil ya da birilerini ön yargıyla cezalandırmak için değil, geçmişte 28 Şubat dönemlerinde olduğu gibi... Biz herkese adalet ve merhamet, şefkat ve vicdan dağıtabilmek için bu görevlerdeyiz. Hepimiz hesap veririz.

Darbe dönemlerinden kalan mevzuat gözden geçirilerek anti demokratik hükümler kaldırılacak. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin yasal düzenlemeler hayata geçirilecek. Geleneksel irfan merkezleri ve Cemevlerine hukuki statü tanınacak. Roman vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne yönelik daha önce atılmış adımlar değerlendirilerek yeni çalışmalar yapılacak.

Temyiz mahkemelerinin, alt derece mahkemeler üzerindeki hukukilik yetkilerinin denetimi sınırlandırılacak. Bilirkişilik müessesesini yeniden ele alarak müstakil bir bilirkişilik kanun tasarısı hazırlanacak. İş mahkemelerinin yapısı ve işleyişi gözden geçirilecek, adli ve idari yargıda istinaf mahkemelerinin hayata geçirilmesi en geç 6 ay içerisinde sağlanacak.

Ülke genelinde ideal yargılama süreleri belirlenecek. Böyle uzayıp giden, yıllarca süren yargılamalara son verilecek. Yargılama süreleri ile ilgili olarak mahkeme ve dava türlerine göre ideal süreler belirlenecek, mahkeme ve savcılıkların bu sürelere uymalarını sağlayacak tedbirler alınacak.

Öğretmen akademisi kurulacak. Öğretmenlerimizin bu akademilerde meslek içinde kendilerini geliştirmeleri için onlara her türlü imkan sunulacak. Okul bazlı bütçe yönetimine geçilecek. Kaynakları, öğrenciye, okula ve yerele özgü farklılıkları dikkate alacak şekilde kapsayıcı ve eşitlikçi şekilde kullanacağız.

1 YILLIK REFORM PAKETİ

Demokratikleşme paketi bağlamında yeni seçim kanunu ve devlet sırrı kanunu çıkarılacak. Vatandaşlarımızın daha kolay adalet hizmeti alabilmesi için hukuki yardım hizmetini başlatacağız.

Ani bir olay karşısında adalete başvurmak istediğinde cebinde avukata para ödeyecek parası olmayan vatandaş adalete kolaylıkla ulaşabilecek.

Merkezi idare ve yerel yönetimler yeniden düzenlenecek. Aile Sosyal Destek programının alt yapısı sağlanacak. Sosyal yardım kanunu çıkarılacak

İnsanlarımızın mahkemeye gelmeden de meselelerini çözecek. İş uyuşmazlıkları hakem heyeti kurulacak. Sağlık ve eğitim personeline şiddeti önlemek için önlemler arttırılacak.

Uyuşturucu ile mücadele aksatılmadan hayata geçirilecek Çocuk hakları en geniş çerçevede yapılacak Eğitimde fırsat eşitliğini çok önemsiyorum. Eğitimin tüm kademelerinde müfredat güncellenecek.

Öğretmen akademisi kurulacak. Okul bazlı bütçe yönetimine geçilecek.Meslek Yüksek Okulları yeniden yapılandırılacak Çıraklık eğitiminin alt yapısı güçlendirilecek. Halk eğitimi ve mesleki eğitim merkezleri hayat boyu öğrenmeye değiştirilecek

Üniversiteye giriş sınavlarının fazla sayıda yapılmasını sağlayacağız. Kamu mali yönetimi güncellenecek. Damga vergisi kanunu yenilenecek. Finans ve bilişim başta olmak üzere ihtisas mahkemeleri kurulacak

Kalkınma bankacılığı yeniden yapılandırılacak. 12 Eylül Anayasasını gelin değiştirelim. Çağdaş özgürlükçü bir Anayasa çıkartalım. Yüksek yargıta dağınıklığı giderelim

HSYK'yı yeniden yapılandıralım. Yargı üst yönetimini oluşumde TBMM'nin gücünü yükseltelim. Türkiye'deki üniversitelerin yurtdışında faaliyet göstermesinde yoğunlaştıralım. Bu vaatlerimizi ve reform paketlerimiz için çetele tutmanızı istiyorum. Takvimimiz bellidir

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.