banner278

DAVAYI ŞEHZADELER KAZANDI

Yerel seçimler öncesi Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu tarafından İl Özel İdaresi’nin 268 adet aracından bir tane bile alamayan Şehzadeler Belediyesi’nin idari mahkemeye açtığı dava sonuçlandı.

DAVAYI ŞEHZADELER KAZANDI

Mahkeme kararı gereğince yeniden yapılan araç paylaşımında Şehzadeler Belediyesi’ne 1 milyon 850 bin TL değerinde 16 aracın verilmesi kararlaştırıldı. Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Ulus Kotluca “Bu bir hukuk zaferidir” dedi.

Şehzadeler Belediyesi, Devir Tasfiye Komisyonu'nun yaptığı mal paylaşımı nedeni ile Manisa Valiliği’ne dava açtı. Manisa İl Özel İdaresi’ne ait araçların dağıtımı ile ilgili davayı Şehzadeler Belediyesi kazandı. Yerel seçimlerden önce toplanan komisyon, il özel idaresine ait toplam 268 araçtan 225’ini Büyükşehire, 39’unu YİKOB’a, 30’unu diğer kurumlara dağıtılmasına karar verirken; Şehzadeler Belediyesi’ne hiçbir araç vermemişti. Bunun üzerinde Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik 2. İdari Mahkemeye dava açmıştı. Yaklaşık bir yıl süren dava sürecinin sonucunda, idari mahkeme Devir Tasfiye Komisyonu’nun il özel idaresine ait araçların paylaşımını iptal etti. Valilik bünyesinde yeniden bir komisyon oluşturularak, araçların dağılımı yeniden yapıldı.   Yapılan yeni dağılımla Şehzadeler Belediyesi 1 milyon 850 bin TL değerinde toplam 16 aracın sahibi oldu.

“HAKKANİYETTEN UZAK DAĞITIM YAPILDI”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Ulus Kotluca, idare mahkemenin olumlu kararıyla belediye olarak yaşadıkları araç sıkıntısının ciddi anlamda azalacağını söyledi.  Sıfırdan bir belediye kurduklarına dikkat çeken Başkan Yardımcısı Kotluca, “30 Mart yerel seçimlerinin ardından göreve başladığımızda binamız, aracımız, personelimiz yoktu. Kaymakamlığın ikinci katında iki odada hizmet vermeye başladık. Bugün geldiğimiz noktada hizmet verebilen bir belediyeye sahibiz. Fakat eksikliklerimiz nedeniyle çok büyük sıkıntılar yaşadık. Valilik bünyesinde kurulan Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu adaletsiz ve hakkaniyetten uzak dağıtımlar yaptı. Biz de bu konuda gerekli hukuki süreçleri başlattık." dedi.

YENİ KOMİSYON KURULDU

Manisa İl Özel İdaresine ait araçların devriyle ilgili komisyon kararının iptaline ilişkin davanın sonuçlandığını belirten Kotluca, “Ova yollarına hizmet vereceğiz ancak İl Özel İdaresi araçlarının tamamı Büyükşehir Belediyesi'ne verilmiş. Biz de Manisa İl Özel İdaresi’ne ait 268 taşıtın çeşitli kurumlar arasında paylaştırıldığı, söz konusu paylaştırmada belediyemize herhangi bir araç tahsisi yapılmadığı yönünde dava açtık. Açtığımız davalardan ilki sonuçlandı. Eşitlik ve hakkaniyet ilkelerinin gözetilmediği sonucuna varılarak, yeniden bir komisyon kurulmasına karar verildi. Yeni komisyonun kararına göre belediyemize 1 milyon 850 bin TL değerinde toplam 16 araç devri yapılmasına karar verildi. Araçlarımızı en kısa sürede teslim alıp, hizmetimize daha güçlü olarak devam edeceğiz” dedi.

“BİNA DAĞITIMLARIYLA İLGİLİ MAHKEME SÜRECİ DEVAM EDİYOR”

Kotluca Devir Tasfiye Komisyonu’nun binaların dağıtımında da adaletsiz kararlar verdiğini belirterek,“Maalesef ilçe belediyemizin hizmet birimi olabilecek tüm taşınmazlar,Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne verilmiştir. Bu nedenle 18 birimimizin tamamında kiracıyız. Kendimize ait bir mülkümüz bulunmamaktadır. Bu konu daki hukuki süreç te devam ediyor. Ben inanıyorum ki yüce mahkeme bu konudaki haksızlıklara da dur diyecek. 165 bin vatandaşımıza hizmet edecek bir belediyeye bir tane bile bina verilmemesi noktasındaki hatanın mahkeme kararıyla düzeltileceğine inanıyoruz” dedi.

1 MİLYON 850 BİN TL DEĞERİNDE 16 ARAÇ DEVREDİLDİ

Şehzadeler Belediyesi’ne mahkeme kararı ile devredilen araç listesi şu şekilde sıralanıyor: 2007 ve 2002 model 2 adet çift kabin kamyonet, 2000 ve 1999 model 2 adet su tankeri, 1999 ve 98 model 4 adet D. Kamyon,  1998 model asfalt bakım aracı, 1986 ve 2011 model iki adet grayder, 1986 model dozer, 2000 ve 2010 model 2 adet model lastikli tekerlekli yükleyici 2007 ve 2010 model 2 adet yama silindiri, 2005 model toprak silindiri.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.