DAVA MANİSA ADLİYESİ'NDEN AÇILDI

EGEÇEP Ekoloji Kolektifi Yırca için verilen CED olumlu kararının iptali için Manisa idare mahkemesine dava açtı.

DAVA MANİSA ADLİYESİ'NDEN AÇILDI

SOMA Yırca’da kesilen 6000 zeytin ağacının ardından Yırca Termik Santral Projesine karşı EGEÇEP, Ekoloji Kollaktifi,TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, TMMOB Kimya Mühendisleri Odası birlikteliğiyle Yırca’lıların yanında verilecek olan hukuk mücadelesinin ilk ayağı olan Çevresel etki değerlendirmesi olumlu kararının iptali davası Manisa İdare Mahkemesi’nde dava açıldı.

Manisa adliyesi  önünde  düzenlenen  açıklama toplantısına Yırca Köyü Muhtarı Mustafa Akın, Egeçep ve Ekoloji Kollektifi üyeleri, Avukatları Hande Atay, Arif Ali Cankı, Manisa Yırca köyünde darp edilen çevreci Avukat Hasan Namak ve sivil toplum örgütü üyeleri katıldılar.

Avukat Handa Atay yaptığı konuşmada artık ağaçları kesilirken değil büyürken  bulacağız” dedikten sonra “7 Kasım 2014 günü, bir Cuma sabahı, 6000 zeytin ağacı hasat döneminde, dallarında tüyü taze bitmiş zeytinleriyle birlikte katledildi. Yeşilden karaya çalan zeytinler, Athena'ın Poseidon'a kafa tuttuğu kadim zamanlardan beri kök saldığı topraklara saçıldı, kepçelerle köklendi. İlmek ilmek büyüdükleri topraklara, sadece kutsal dalları değil, temsil ettikleri barış ve adalet de savruldu. Cok değil 1 yıl önce 301 maden işçisinin bedenine kara toprak olan bu coğrafya, 6000 zeytinin acısına da ev sahipliği yapıyor artik. Tarlaları, çocukluğunun geçtiği kırları ve umutları ellerinden alınan Yırca köylüleriyle birlikte... Ve onların kömüre, karaya, nefessizliğe mahkum edilen gelecek nesilleriyle birlikte...


Yırca'da bir kez daha gördük ki, acele mülksüzleştirmeli, devlet teşvikli, özel güvenlik ve kolluk şiddeti destekli "kalkınmacı" projelerde adı geçen o "kamu" biz değiliz! Yerel ekonomilerimizi elimizden alan, küçük çiftçiyi yok eden, kırları kentlere, köylüleri şirketlere mahkum kılan o "yarar" bizim yararımız degil! Bizim olan tek şey; bize yaşattığınız acılarımız, kayıplarımız! Kestiğiniz ağaçlarımız, demir soğuğuyla dövdüğünüz zeytinlerimiz, kuruttuğunuz derelerimiz, hapsettiğiniz rüzgarlarımız, siyanürlediğiniz kuzularımız, altını oyduğunuz dağlarımız.. Ve kudretiniz karşısında coplarınızla morarttığınız çıplak bedenlerimiz, kelepçelediğiniz emekçi ellerimiz, siz bin kestikçe milyon olup büyüyen varoluş mücadelemiz.

Bugün burada biz EGEÇEP, Ekoloji Kolektifi, ÇMO, ZMO, KMO olarak Yırca’lıların yeşilden karaya çalan zeytinlerinin safında bir mücadele taşının altına daha elimizi koyuyoruz. Ağıtlarla dolu koca bir zeytin mezarlığı üzerinden yükseltilmeye çalışılan termik santral projesinin, toplumsal meşuiyeti vicdanlarda sorgulanırken, Yargı yerlerini de bu hukuk tanımazlığa gereken cevabı vermeye çağırıyoruz. İşletme ruhsatı,İmar planları, Tarım İI Müdürlüğü izinleri de dahil olmak üzere hiçbir "hakkı" olmaksızın yalnızca bir tahsis kararı üzerinden, zeytinlik vasfında bir arazi üzerinde kelepçeleriyle ve özel güvenlik görevlileriyle ahkam kesen Kolin Şirketine verilen ÇED OLUMLU KARARI'nın derhal iptal edilmesini talep ediyoruz.

EGEÇEP ve Ekoolji Kollektifi olarak, bu ekolojik kırımın gerçekleşmesine sebebiyet veren tüm idari kararlar ve bu kararların altında imzası olan tüm sorumlular hakkında, Yırca’lılarırn zeytinlerinin ve emekçi ellerinin yanında adli ve idari sürecin takipçisi olacağımızı taahhüt ediyor, kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”dedi.

 Daha önce Manisa Valisi Erdoğan Bektaş  ile Tvitter’de  polemiğe giren Avukat Arif Alı Cangı’da yaptığı konuşmada “ Yaptığımız tüm ikazlara karşı Danıştay kararını beklemeyen ve 6 Bin zeytin ağacının köklenmesine seyirci kalan Manisa Valisi, ondan emir alan Soma Kaymakamı, Manisa İl tarım ve soma İlçe tarım müdürleri, Soma Jandarma komutanı derhal istifa etmelidir”dedi.

Yırca’da özel güvenlikçilerin terörüne uğrayan aktivist Avukat Hasan Namak’da davanın sonuna kadar takıpçisi olacaklarını belirtti. Şimdi birde Çal dağı meselesi çıktı. Bir hatalı CED kararı doa arada çıktı. Pazar günü çal dağında çadırlar kurup açıklama yapacağız”dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.