DARISI 63. HÜKÜMETİN BAŞINA!

Türkiye’de hükümet kurma çabaları devam ederken, manisahaberleri.com 24. Dönem parlamentosunda Manisalı milletvekillerinin karnesini sizler için ortaya çıkardı. O dönemde 10 milletvekiline sahip olan Manisa’da en çalışkan milletvekilleri Erkan Akçay ve Özgür Özel olurken, MHP’li Sümer Oral yaptığı çalışmalarla sınıfta kaldı. 25. dönemde AK Parti listesinde kendine yer bulamayan Muzaffer Yurttaş’ın çalışmalarıysa dudak uçuklattı.

DARISI 63. HÜKÜMETİN BAŞINA!

ÖZEL HABER:BERFİN ADICAN

24. Dönem Parlamentosu’nda Manisa’yı temsil eden 10 milletvekili, bir dönem boyunca verdikleri önergelerle gündem oluşturdu.

63. hükümet kurulmadan önce manisahaberleri.com, Manisa milletvekillerinin 24. dönemde Ankara’da yaptıkları çalışmaları değerlendirdi.

EN FAZLA ÖNERGEYİ MHP’Lİ AKÇAY VERDİ

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, 24. Dönem Meclisi’nde yaptığı çalışmalarla Türkiye gündemine oturmayı başardı.

Akçay; ilk imza sahibi olduğu 54, imza sahibi olduğu 74 kanun teklifini meclise sundu ve 9 sözlü, bin 36 yazılı soru önergesi verdi. Kanun tekliflerinin birçoğunun ekonomiyle alakalı olduğu görülürken, verdiği sözlü önergelerinin 5 tanesi cevaplandırıldı.

MHP’li Akçay’ın Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya sırasıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı maliyeti ve PKK terör örgütünün üniversitedeki yapılanması konularına ilişkin sorduğu sorular uzun süre gündemden düşmedi.

Öte yandan MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, 24. Dönem çalışmalarında araştırma önergelerine önem verdi. Akçay’ın ilk imza sahibi olduğu 25, imzası bulunduğu 317 araştırma önergesi TBMM kayıtlarına geçti. Akçay’ın imzaladığı 2 adet gen soru önergesi bulunuyor.

MHP’DE SÜMER ORAL GERİ KALDI

24. Dönem MHP Manisa Milletvekili Sümer Oral, meclise başarılı biz tablo çizemedi. Oral, meclise kanun teklifi götürmezken, 8 kanun teklifine imzasını attı.

Sümer Oral yine sözlü soru önergesi vermezken, 9 adet yazılı soru önergesini meclise sundu. MHP’li Oral ilk imzalı araştırma önergesi vermezken, 327 önergeyi imzaladı.

MHP Manisa Milletvekili Sümer Oral’ın Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na sorulan iki soru önergesinde imzası olduğu görüldü.

AK PARTİ’NİN EN ÇALIŞKAN VEKİLİ SELÇUK ÖZDAĞ

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, partisi içerisinde en çok önerge veren milletvekili olarak 24. Dönemi sonlandırdı. Özdağ’ın imzaladığı 10 adet kanun teklifi bulunurken, çocukları suça iten nedenlerin araştırılması amacıyla ilk imzalı bir meclis araştırma önergesi var. Selçuk Özdağ ayrıca 24. Dönemde 6 adet araştırma önergesi imzaladı.

AK Partili Özdağ’ın sahibi olduğu ya da imzaladığı bir sözlü veya yazılı araştırma önergesi görülmüyor.

BERBER, SOMA FACİASI’NI İLK İMZAYLA MECLİSE TAŞIDI

24. Dönem AK Parti Manisa Milletvekilleri, muhalefet vekillerinden farklı olarak alan çalışmalarına yöneldi.

AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, ilk imza sahibi olduğu 2, imzası bulunan 3 kanun teklifiyle 24. Dönemi kapattı.  Berber, sözlü ya da yazılı bir soru önergesi vermezken, Soma faciasının araştırılmasıyla ilgili ilk imzalı 1 adet araştırma önergesi hazırladı. Recai Berber’in sahibi olduğu ya da imza attığı bir gensoru önergesi yok.

AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir de 1 adet ilk imzalı, toplam 13 kanun teklifini meclise taşıdı. Aydemir meclise ilk imzalı bir araştırma önergesi vermezken, 5 önerge imzaladı.

AK Partili Uğur Aydemir’in sözlü ve yazılı soru önergesi bulunmuyor.

LİSTE DIŞI KALAN VEKİLDEN KANUN TEKLİFİ BAŞARISI

24. Dönem AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, Selçuk Özdağ’ın ardından en çok önerge veren vekil olarak karşımıza çıkıyor. Yurttaş’ın bir önceki dönemde imzaladığı 14 kanun teklifi bulunuyor. Muzaffer Yurttaş, sözlü ya da yazılı bir soru önergesi vermezken, imzaladığı 10 araştırma önergesiyle mecliste yerini almıştı.

3. dönem kuralına takıldığı için aday listesine giremeyen 24. Dönem Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi; 4 kanun teklifi, 3 meclis araştırma önergesi imzaladı. Önergelerin birinde Soma’da yaşanan maden faciası, diğeriyse zeytincilerin yaşadığı sorunlar ele alındı

CHP’DE BİRİNCİLİK ÖZGÜR ÖZEL’DE

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’in 24. Dönem başarıları saymakla bitmedi. Özgür Özel, ilk imza sahibi olduğu 28, imzası bulunduğu 80 kanun teklifiyle meclise adını yazdırdı. Özel ayrıca bir sözlü 300 yazılı soru ve 9’u ilk imzalı olmak üzere 302 araştırma önergesi verdi.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’in verdiği kanun teklifi ve önergeler değerlendirildiğinde iş cinayetleri ve Soma faciası üzerinde büyük bir duyarlılıkla çalıştığı ortaya çıktı.

Özgür Özel ayrıca 1 Şubat 2012 tarihinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yargıya müdahale ettiğini söyleyerek meclise soruşturma önergesi vermişti.

CHP’li Özgür Özel’in ayrıca imzaladığı 4 adet gen soru önergesi bulunuyor.

SAKİNE ÖZ’ÜN 17-25 ARALIK ÖNERGELERİ DAMGA VURDU

24. Dönem CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz’ün 17-25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonları sırasında partisi adına meclise verdiği 7 soruşturma önergesi damga vurdu. Öz, 19 Mart 2014 tarihinde Ekonomi Eski Bakanı Mehmet Zafer Çağlayan, Avrupa Birliği Eski Bakanı Egemen Bağış, İçişleri Eski Bakanı Muammer Güler ve Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında birden çok kez rüşvet almak ve görevi kötüye kullanmak iddialarıyla mecliste soruşturma açılmasına ilişkin önerge verdi.

Öz ayrıca haksız mal edinme ve mal kaçırma suçlarından 10 Haziran 2014 tarihinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında meclise soruşturma önergesi gönderdi. Sakine Öz’ün Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı için görevi kötüye kullanmak iddiasıyla önerge verdiği de kayıtlara geçti.

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz’ün ilk imza sahibi olduğu 10, imzaladığı 42 kanun teklifi, 293 yazılı soru ve 481 araştırma ile 4 gensoru önergesi mevcut. 

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören de eski dönemi başarılı bir tabloyla geride bıraktı. Meclise 30 kanun teklifi veren Ören, 54 teklifi de imzaladı. Hasan Ören bir sözlü, 296 yazılı soru önergesiyle mecliste yerini aldı.

Ören’in imzasının bulunduğu 1 soruşturma, 32’si ilk imzalı olmak üzere 532 araştırma ve 4 gensoru önergesi bulunuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.