Darbe Komisyonu başkanından Özdağ açıklaması  

Darbe Komisyonu’nun AK Partili üyesi Selçuk Özdağ “Yazıcıoğlu ile ilgili bilgilerin raporda yer almasını istedim. Ancak bunlar raporda yer almayınca nedenini sordum. Başkan Petek, ‘gözden kaçmış’ dedi” demişti. Dün açıklama yapan Darbe Komisyonu Başkanı Reşat Petek, “Güya Muhsin Yazıcıoğlu olayı başkanvekilim Sayın Selçuk Özdağ istemiş de biz taslak rapora koymamışız gibi algı yapıldı. Sayın Özdağ beyle de birlikte basının karşısına geçip, bunları birlikte açıklayacağız” dedi.

Darbe Komisyonu başkanından Özdağ açıklaması  

ÖZDAĞ NE DEMİŞTİ?
Muhsin Yazıcıoğlu'nun öldüğü helikopterden parça söken iki asker tutuklandı, tahliye oldu. O iki asker Erdoğan'a suikast timinde yer aldı. İddiaya göre Ak Partili Selçuk Özdağ’ın isteğine rağmen bu bilgi rapora konulmadı. Konuyla ilgili haberler Ak Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ’ın verdiği demece dayandırıldı.   “Yazdıklarım neden raporda yok” sorusuna Petek'in “Gözden kaçmış” karşılığını verdiğini iddia eden Özdağ, şunları anlattı: “Rahmetli Yazıcıoğlu'nun helikopterinin bazı parçalarını söken iki görevli, tutuklanmış ve daha sonra tahliye edilmişti. Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ı, Marmaris'ten almaya giden ekipte de parçaları söken bu iki görevlinin bulunduğunu biliyoruz. Raporda yer almadı. Yeniden yazıp nihai raporda yer almasını istedim.”  
SELÇUK ÖZDAĞ’I ARADIM”
15 Temmuz Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı, AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek iddiaların asılsız olduğunu söyledi. Petek, “TBMM Darbe Araştırma Komisyonu olarak bir noktada tarafımı suçlayan açıklama yer aldı. Burada sanki başkanvekili Manisa Milletvekilimiz Selçuk Özdağ beyefendi ile başkan olarak benim aramda bir itilaf ve istenilen hususların rapora yazılmadığı şeklinde değerlendirmeler yer aldı. Bunlar arasında da merhum Muhsin Yazıcıoğlu biliyorsunuz şüpheli bir ölümle aramızdan ayrıldı, soruşturmalar devam ediyor Devlet Denetleme Kurulunun denetlemesi oldu, adli ve idari soruşturmaların sürdüğü, devam ettiği bir şüpheli ölümden bahsediyoruz, güya dünkü gazete haberinde de Muhsin Yazıcıoğlu olayı başkanvekilim sayın Selçuk Özdağ istemiş de biz taslak rapora koymamışız gibi aslı olmayan bir haber yayınlandı” dedi.
 
“BU BİR TASLAK RAPORDUR”
Komisyon başkanı olarak yaptığı açıklamayı tekrar hatırlatan Milletvekili Reşat Petek, “Bu bir taslak rapordur. Taslak raporu komisyon üyelerimize dağıtıyoruz. Komisyon üyelerimiz görüşlerini, eleştirilerini, yeni düşüncelerini, katkılarını başkanlığıma iletecek, 12 Haziran’dan sonra, o değerlendirmeleri yaparak son şeklini vereceğiz dedik. Şimdi gazetedeki bu haber sonra Sayın Özdağ’ı aradım. Orada geçtiği gibi bizzat ben başkana böyle bir teklifte bulundum, almadı şeklinde bir beyanda bulundunuz mu diye sordum, bir defa ben bu şekilde bir rapor vermedim, sadece komisyon uzmanlarımızdan bu konuda yazdıkları komisyonda ben bunu ifade ettim. Bakın arada ne kadar fark var, özellikle FETÖ ile alakalı olan ne varsa, komisyonda konuşulan ne varsa bunlarla ilgili konuları raporumuzda yer veriyoruz. Merhum Muhsin Yazıcıoğlu ile ilgili daha ortada 15 Temmuz darbe girişimi yokken bu olayın şahibeli, bu olayın bir örgüt işi ve planlı bir cinayet olabileceği noktasında milletvekili olmadan önce yaptığım açıklamalar var, ayrıca biz bu konuyu komisyonumuzda gündeme getirdik. Bu konuda bir kitap yazmış olan gazeteciyi, komisyonumuza davet ettik ve dinledik. Bu konudaki fikirleri bütün tutanaklara geçti ve Muhsin Yazıcıoğlu’nun şüpheli ölümü ile ilgili tabi bir yargı makamı gibi değil komisyon olarak, neleri yapmamız, nelerin yer alması gerekiyorsa bunları da biz hem tutanaklara geçirdik hem de komisyonumuzda yer alıyor” diye konuştu.
 
“FETÖ’NÜN İPLİĞİNİ PAZARA ÇIKARDIK”
TBMM adına tarihi bir görevi ifade ettiklerini söyleyen Petek, “Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu, 15 Temmuz darbe girişiminin arasında olan, planlayan, icra eden bugün de Türk adaletine hesap veren o hainlerin ipliğini pazara çıkardık, FETÖ’nün ipliğini pazara çıkardık, tarihi süreç içinde nasıl çalıştıklarını, nasıl devlete sızdıklarını, nasıl gizli gizli faaliyet yaptıklarını, insanların paralarını, evlatlarını, mukaddes duygularını nasıl istismar ettiklerini, hangi siyasi partilerle devlete sızmak için nasıl ilişki içinde olduklarını rapor taslağımızda birer birer ifade ettik. Raporu okumadan ahkam kesenler var bir, bunlardan sıkıntımız var ama okuduktan sonra ne kadar gerçekleri ifade etmişsiniz diye halka teslim ediyorlar, bir de 10 kere değil, yüz defa daha raporu okusalar, kafalarındaki önyargıyla, FETÖ’nün diliyle, FETÖ’nün psikolojik harekat yöntemiyle kamuoyunu yanıltmak, kamuoyunda farklı bir algı oluşturmak isteyenler var. Onun için biz her ortamda raporumuzu savunuyoruz, arkasındayız, komisyon üyelerimizin bu konudaki düşüncelerini bir süzgeçten geçirdikten sonra taslak raporumuza aldık, 12 Haziran’dan sonra da TBMM’ye sunacağımız asıl raporumuzda da geniş olarak bunlara yer vereceğiz, milletimiz bunları görecek” dedi.
 
“RAPORUN MUHTEVASI KONUSUNDA HİÇBİR FİKİR AYRILIĞIMIZ YOKTUR”
Petek şöyle devam etti: “Bulanık suda balık avlamak isteyenler, sanki AK Partili komisyon üyelerinde de bir itilaf varmış gibi, AK Partinin kendi üyeleri de raporun bir kısmını beğenmedi şeklinde yayın yapıyorlar, bu tamamen asılsızdır. Gerek başkanlık divanını oluşturan üyelerimiz, bunlar AK Partili çoğunluk olduğumuz için gerekse yine komisyonda çoğunluk olarak yer alan AK Partili komisyon üyelerimiz raporun muhtevası konusunda hiçbir fikir ayrılığımız yoktur. Bu konuda dediğim gibi FETÖ ile mücadelede Türkiye’nin geldiği nokta birliği beraberliği, AK Parti iktidarının cesaret ve kararlılıkla FETÖ ile mücadele ara vermeksizin devam etmesi, bu konuda bütün çamur atmaları engellemeleri bir tarafa bırakıp, maddi deliller, subute eren bilgilerle hareket etmesi karşısında başka bir yol yöntem bulamayanlar şimdi komisyon raporu üzerinden acaba AK Parti içine bir nifak sokabilir miyiz, bunun çalışması içindeler.”
 
“SELÇUK ÖZDAĞ’LA BİRLİKTE BASININ KARŞISINA GEÇECEĞİZ”
AK Parti Komisyonu üyeleri arasında hiçbir ihtilafın söz konusu olmadığını kaydeden Reşat Petek, “Önümüzdeki hafta içinde Bucak ilçesinde kendi memleketimde bulunduğum için imkan bulamadım ama karşıt fikirliymiş gibi bazı medyanın tanıtmak istediği başkanvekilimiz Sayın Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ beyle de birlikte basının karşısına geçip, bunları birlikte açıklayacağız” dedi.
“Kimse bulanık suda balık avlamaya kalkmasın” diyen Petek, “Kimse komisyon raporu üzerinden milletimize, hükümetimize, AK Parti içine nifak tohumu atmak suretiyle Türkiye’yi geriye götürebilir miyiz diye boşuna gayret sarf etmesin. İktidar olarak, devlet olarak, darbe araştırma komisyonu olarak da bunun idrakindeyiz, yargının alanına, başka kurumların alanına karışmıyoruz. Objektif, tarafsız, bilgi, belge, anlatım, bu kadar yazılmış kitapların hepsine dayalı olarak da bu Fetullahçı terör örgütünün ipliğini pazara çıkardık, buradan kimsenin gocunmasına gerek yok. Biz herhangi bir partiyi hedef alarak da bir şey yapmadık. Fetullahçı terör örgütü devleti ele geçirmek için milletin mukaddesatını istismar etmiştir, himmet duygularını, zekatını, fitresini her şeyini istismar etmiştir. 1980 darbesinden itibaren devlete nasıl sızdıklarını belgeleriyle ifade ettik. FETÖ son 14 yıldan beri iktidarda olan AK Parti döneminde devlete sızdı, örgütlendiyse bugün darbe girişiminin en üst noktasında bulunan generaller, 1981 yılında harp okuluna girip de Fetullah Gülen talebeleri olarak orada eğitim alarak bugünlere kadar teğmen, üsteğmen, yüzbaşı, yarbay, albay yükselip de bugünlere gelirken, AK Parti mi vardı, AK Parti iktidarı mı vardı ortada. O gün darbe iktidarı vardı, daha sonra anavatan iktidarı vardı, koalisyonlar oldu, biz burada bir siyasi partiyi suçlama değil, bu terör örgütünün dış kaynaklı ve destekli. Bu milleti kendine esir etmek, vesayeti altına almak, ülkeyi işgal etme girişiminin temellerinin ne zaman atıldığını söyledik, söylemesek miydi, elimizde bu kadar belge ve vesika varken. Onun için vicdanımız rahat ve komisyonumuz bu konuda hem fikir, muhalefet eden, farklı görüşte olan üyelerimizin de görüşlerini alacağız, elbette ki nihai raporumuzda yer alacaklar” dedi.
 
 
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.