Danıştayın kararı binlerce sağlık çalışanını sevindirecek

Sağlık Sen'in açmış olduğu dava ve Danıştay'ın vermiş olduğu karar sonucu binlerce sağlık çalışanının yüzü gülecek.

Danıştayın kararı binlerce sağlık çalışanını sevindirecek

Danıştayın kararı binlerce sağlık çalışanını sevindirecek
    Döner sermaye yönetmeliğindeki, döner sermayeden gelir vergisi kesilmesine sebebiyet veren hükümlerinin iptali için Sağlık- Sen tarafından açılan davada Danıştay 4. Dairesi yürütmenin durdurulması kararı verdi. Dava, il sağlık müdürlüğü ile halk sağlığı müdürlükleri ve bağlı kuruluşlarını kapsıyor. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Döner Sermaye Yönetmeliğindeki gelir vergisi kesilmesine dair hükümlerin iptali için açılan  dava ise devam ediyor. 

YÜRÜTMENİN DURDURULMASI KARARI VERİLDİ

    Sağılık - Sen Manisa İl Başkanı Mustafa İrğat yaptığı açıklamada danıştay tarafından verilen kararı şöyle anlattı; "Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Taşra Teşkilatında Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelikte Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne bağlı birimlerde ve İl Sağlık Müdürlüğü ile il Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı birimlerde net performans puanının belirlenmesine dair hükümlerde yer alan “gelir vergisi” ibarelerinin iptali için açtığımız davada Danıştay tarafından yürütmenin durdurulmasına karar verildi” dedi. 

VERGİNİN KANUNİLİĞİ İLKESİNE AYKIRI

İrğat; "Danıştay kararında, 209 sayılı Sağlık Ve Sosyal Yardım Bakanlığına Bağlı Sağlık Kurumları İle Esenlendirme (Rehabilitasyon) Tesislerine Verilecek Döner Sermaye Hakkında Kanun ile ek ödemelerin oranı ile usul ve esaslarını belirleme konusunda Maliye Bakanlığı’nın uygun görüşü ile Sağlık Bakanlığına Yönetmelik çıkarma yetkisi verildiği, ancak Yönetmelikte dayanağı olan Kanun ile verilen yetkinin dışına çıkılarak yapılacak ödemeler üzerinden ayrıca vergi kesintisi yapılması hususunda da karar alındığı belirtilerek dava konusu hükümlerde hukuka uyarlılık bulunmadığına karar verilmiştir. Ayrıca kararda vergi kesintisi yapılması ya da yapılmaması yolundaki düzenlemelerin ancak Anayasa’dan sonra en üst norm olan Kanun ile konulup kaldırılacağı ya da değiştirileceği belirtilerek, davaya konu Yönetmelik gibi ikincil düzenlemelerde verginin kanuniliği ilkesine de aykırılık teşkil edildiği belirtilmiştir” dedi.

BU KARARDAN İTİBAREN DÖNER SERMAYEDEN GELİR VERGİSİ KESİLMEMELİ 

  Sağlık çalışanlarının döner sermayelerinden gelir vergisi alınmasının adaletsizliğine yıllardır dikkat çektiklerini belirten İrğat;, “Diğer kamu kurumlarında görev yapanların ek ödemelerinden gelir vergisi kesilmemekte. Sağlık çalışanlarının döner sermayesinden hem gelir vergisi alınıyor, hem de emekliliğe yansıtılmayarak ayrı bir mağduriyete yol açılıyor. Bunun için biz de Sağlık-Sen olarak, döner sermayeden gelir vergisi kesilmemesini yargıya taşıdık. Yargı talebimizi haklı bularak, döner sermayeden gelir vergisi alınmasını sağlayan yönetmeliğin ilgili maddelerinin yürütmesini durdurdu. Bu kararın verildiği tarihten itibaren, kararın kapsadığı il sağlık müdürlüğü il halk sağlığı müdürlüğüne bağlı çalışanların döner sermayelerinden gelir vergisi kesilmemesi gerekmektedir”dedi. 

 

     

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.