ÇÖZÜLEMEYEN 6 CİNAYET VAR

Türkiye'nin kanayan yarası haline gelen faili meçhul cinayetler, Manisa'da da gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Manisa İl Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren, il merkezinde 2000 yılından bu yana çözülemeyen 6 cinayet olduğunu kaydetti. Faili meçhul cinayetler üzerinde titizlikte çalıştıklarını vurgulayan Ceren ayrıca, il genelinde 10 ila 15 arası ciddi kayıp vakası olduğunu söyledi.

ÇÖZÜLEMEYEN 6 CİNAYET VAR

HABER:BERFİN ADICAN

Manisa İl Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren, il merkezinde yaşanan faili meçhul cinayet sayılarını açıkladı. 

142 CİNAYETİN 6'SI ÇÖZÜLEMEDİ 

2000 yılından itibaren Manisa'da çözülemeyen 6 cinayet vakası olduğunu söyleyen Ceren, "İlimizde 2000 yılından önce yaşanan faili meçhul cinayetlerin tamamı, ekiplerimizin hummalı çalışmaları sonucunda çözüldü. İlimizde 2000 yılından bu yana 142 cinayet işlendi. Bu cinayetlerin 6 tanesinin faili bulunamadı. Manisa'da 2000 yılında 2, 2001 yılında 1, 2002 yılında 1, 2004 yılında 1 ve 2006 yılında 1 olmak üzere toplamda 6 faili meçhul vakası var. Bu cinayet olaylarında ne bir tanık, ne de bir görgü şahidi var. Olayların çözülmesi için başvurulabilicek bir tanık bulunamıyor. Polis ekiplerimiz bu cinayetler üzerinde hassasiyetle durarak önemli yollar katediyor." dedi.

TANIK YOK

Faili bulunamayan 6 cinayetle ilgili bilgiler veren Ceren, "2000 yılında iki faili meçhul cinayet vakası yaşandı. 1951 doğumlu Fikri Yaver, kesici bir cisimle olay yerinde öldürüldü. Cinayetinin hiç bir tanığı olmadığı için 2000 yılından beri çalışmalar sürdürülüyor. Yine 1970 doğumlu Enver Yazıcı, silahla öldürüldü. O da olay yerinde hayatını kaybetti. 2001 yılında 1958 doğumlu çiftçi Bilal Tosun, darp edilerek öldürüldü. Bu cinayetlerin hiçbirinin dosyası kapatılmadı, incelemeler daha devam ediyor." diye konuştu.

YILBAŞI GECESİ ÖLDÜRÜLDÜ

2002 yılında yaşanan Muhittin Özdemir cinayetine değinen Müdür Ceren, "2002 yılında faili meçhul olarak kayıtlara geçen bir cinayet vakası var. 1959 doğumlu Muhittin Özdemir, dönemin Spor İl Müdürlüğü'nde bekçi olarak görev yapıyordu. Yılbaşı gecesi bıçaklanarak öldürüldü. Özdemir cinayeti, arkasında bıraktığı sır perdesiyle hala çözülemedi. Olayda herhangi bir görgü tanığı bulunamadı. Özdemir'in yılbaşı gecesi bıçaklanarak öldürülmesi, bu vakanın en önemli kısımlarından biriydi. Muhittin Özdemir cinayeti de faili meçhul olarak kaldı. Cinayet Büro Amirliği'nde görevli ekipler üzerinden 13 yıl geçmiş olmasına rağmen hala Özdemir cinayetinin aydınlatılabilmesi için inceleme yapıyor." dedi.

80 YAŞINDAKİ KADININ ÖLDÜRÜLDÜĞÜ ADLİ TIP RAPORUYLA ANLAŞILDI

Manisa'nın son faili meçhul cinayeti olan 80 yaşındaki Fatma Kürklü'den bahseden İl Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren, "Yine 2004 yılında 1953 doğumlu Vahdettin Çiftçi, kesici bir aletle yaralandı. İlimizin son faili bulunamayan cinayeti 80 yaşında öldürülen Fatma Kürklü'ydü. 1926 doğumlu Fatma Kürklü evinde ölü bulundu. Öldürüldüğü zaman 80 yaşında olan Fatma Kürklü'nün birisi tarafından öldürüldüğü düşünülmemişti. Kürklü'nün cesedi Adli Tıp Kurumu'na gönderildiği zaman gerçek ortaya çıktı. 1926 doğumlu Fatma Kürklü, evinde öldürülmüştü. Bu cinayette de hiçbir görgü tanığı bulunamadı." şeklinde konuştu.

15 POLİS, 17 İLÇE

Müdür Ceren, Manisa İl Emniyet Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği'nin 3 ekip halinde çalıştığını söyleyerek, "İl Emniyet Müdürlüğü'müzün birimi olan Cinayet Büro Amirliği, 3 ekip şeklinde çalışmalarını yürütüyor. Toplam 15 Cinayet Büro Polisi'ne sahip olan amirlik, il genelinde yaşanan tüm cinayet ve kayıp vakalarıyla ilgileniyor. 15 polis, Manisa'nın 17 ilçesinde yaşanan olaylarla ilgileniyor. Çalışmalarını hummalı bir şekilde sürdüren Cinayet Büro Amirliği ekibimiz sayesinde 2006 yılından beri faili meçhul cinayet olayıyla karşı karşıya kalmıyoruz." dedi.

AKHİSAR'DA MAKTÜLDEN ÖNCE SANIK TESPİT EDİLDİ

Şubat ayında Akhisar'da yaşanan kadın cinayetinin aydınlatılmasının Manisa İl Emniyet Müdürlüğü için büyük bir başarı olduğunu vurgulayan Ceren, "Ekiplerimizin en önemli başarılarından birisi de 22 Şubat 2015 tarihinde Akhisar'da yaşanan cinayetin çözülmesiydi. Bu tarihde zeytinlik içinde bulunan bir barakada yanmış kadın cesedi bulundu. Ekiplerimiz daha öldürülen kişinin kimlik tespiti yapılamamışken, sanık tespiti yaptı. Bu cinayetin aydınlatılmasının ardından olay yeri çevresinde bulunan bir erkek cinayeti daha ortaya çıktı. Ekiplerimiz bir olaydan iki cinayet aydınlattı. Manisa İl Emniyet Müdürlüğü'nün yakın zamanda cinayet olaylarıyla alakalı en önemli çalışmalarından birisinin Akhisar olduğunu düşünüyorum." diye konuştu.

10 İLA 15 ARASI CİDDİ KAYIP VAKASI VAR

Manisa İl Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren, faili meçhul cinayetlerinin yanı sıra il genelinde 10 ila 15 arası ciddi kayıp vakası olduğunu söyledi. Ceren, "Cinayet Büro Amirliği'miz cinayet vakalarının yanı sıra kayıp vakalarıyla da ilgileniyor. Tüm dünyada kayıpların yüzde 15'ine ölü gözüyle bakılır. İl genelinde 2014 yılı öncesi toplam 28 kayıp vakası var. Bu vakaların 10 ila 15'i ciddi vakalar. Arkasında hiçbir iz bırakmayan, bankalarla ya da ailesiyle iletişime geçmeyen 10 ila 15 kayıp vakamız var. Bu kayıplar üzerinde de hassasiyetle duruluyor. Bu vahim vakaların içerisinde illegal yollarla yurtdışına kaçan, yasa dışı terör örgütlerine katılan ya da öldürülenler olabilir." dedi.

KAYINPEDERİNİN EVİNDEN KAYBOLDU

Kayıpların içerisinden en çok göze çarpan olayın Salihli'de yaşandığını ifade eden Müdür Ceren, "Kayıpların arasında en önem verilen olaylardan biri de Salihli'de yaşandı. 1988 doğumlu Gürkan Kaya, 2013 yılında Salihli'den kayboldu. Kaybolduğu zaman yeni evlenen Kaya, Salihli'de oturan kayınpederinin evine geldikten sonra kayıplara karıştı. Gürkan Kaya'dan 2013 yılından beri hiçbir şekilde haber alınamıyor." diye konuştu.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.