Çiftçi Borcu Çoğaldı... 15 bin çiftçi cezaevine girecek!

Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği (TÜSKOOP-BİR) Genel Başkanı Halis Uysal, tarımsal elektriklerde yüzde 14’e indirilen kaçak enerji bedellerinin tarımsal sulamadan kaldırılması gerektiğini belirterek, çiftçiler hakkında vahim iddialarda bulundu. Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye 86 bin 912 abonenin borçlu olduğunu belirten Uysal, borçların ödenmemesi halinde 51 bin 912’sinin icraya, 15 bin çiftçinin de ceza evine gireceğini söyledi.

Çiftçi Borcu Çoğaldı... 15 bin çiftçi cezaevine girecek!

Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği (TÜSKOOP-BİR) Genel Başkanı Halis Uysal, tarımsal elektriklerde yüzde 14’e indirilen kaçak enerji bedellerinin tarımsal sulamadan kaldırılması gerektiğini belirterek, çiftçiler hakkında çarpıcı iddialarda bulundu. TÜSKOOP-BİR Genel Başkanı Halis Uysal, Türkiye’de 2 bin 500 adet sulama kooperatifi ve 27 adet sulama kooperatifi bölge birliğinin üst örgütü olduklarını belirterek, sulama hizmetlerinde sulama kooperatiflerinin en önemli girdisi olan elektrik ücretlerinin, üretim maliyetlerini önemli derecede arttırdığını ve tarımda rekabet güçlerini azalttığını söyledi.

“KESİLEN KAÇAK BEDELİ ÖDENMELİDİR”

Tarımsal sulama amaçlı kullanılan elektrik ve diğer girdilerin devlet tarafından desteklenerek teşvik edilmesi gerektiğine dikkat çeken Uysal, “Avrupa Birliğinde ve gelişmiş diğer ülkelerde tarımsal elektrikler sübvanse edilmekte olup, AB ülkelerinde ise elektriğin kilovatı ortalama 13 Cent bizde ise 23 Cent civarında seyrettiğinden rekabet gücümüzü engellemektedir. Tarımsal elektriklerde yüzde 14’e indirilen kaçak enerji bedelleri tarımsal sulamadan kaldırılmalıdır. Şimdiye kadar kesilen kaçak elektrik bedelleri geri ödenmelidir. Katma Değer Vergisi yüzde 18’den yüzde 1’e indirilmelidir. Yüzde 5 Belediye Hissesi, yüzde 2 TRT Payı, yüzde 1 fonla beraber anaparanın üstüne yüzde 43’ü bulan ilave yapılmakta olup bunlar kaldırılmalıdır. Ödeme güçlüğü içinde olan çiftçilerimizin elektrik borçları şu an da Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye anapara 1 Milyar lira olup,  şirketlere de 1 Milyar lira var. 1.5 Milyar lira, faiz olmak üzere çiftçi borcu toplamda 3.5 Milyar lira bulmuş vaziyettedir. Bununda ödenmesi için yeniden yapılandırılması gerekmektedir” dedi.

“DEKAR BAŞINA FİYAT BELİRLENMELİDİR”

Uysal, şöyle devam etti: “Periyodik olan tarımsal üretimde, elektrik faturaları hasat dönemlerine uyarlanmalı her ay yerine hasat sonlarında 6 aylık periyotlar ile fatura edilmelidir. Ya da dekar başına elektrik fiyatı belirlenmelidir. Sulama Mevsimi geldiği için kapalı olan elektrikler özel elektrik şirketlerince acilen açılmalıdır. Aksi takdir de çiftçi; ekip biçme işlemini gerçekleştiremeyecek hale gelecektir.”

86 BİN 912 ABONE BORÇLU

Uysal, şuan itibariyle 86 bin 912 abonenin borçlu durumda olduğunu belirterek, “Sulama Mevsiminin yaklaştığı şu günlerde 5488 sayılı Tarım Kanunun 19. maddesine göre Bakanlar Kurulunca 25/04/2016 tarihinde kararlaştırılan ve 11/05/2016 tarihinde Resmi Gazetede ilan edilen ‘’Tarımsal Sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçilere, bu borçları ödeyinceye kadar 2016 yılında yapılması gereken Tarımsal Destekleme ödemeleri yapılamaz’’ kararı zaten ödeme güçlüğü içinde bulunan Türk çiftçisinde büyük şok yaratacak ve üretim yapamaz hale gelecektir. Şuan itibariyle 86 bin 912 abone borçlu. 12 bin 810 çiftçi icrada, 5 bin çiftçi de cezaevinde. Eğer primler ödenmez ise çiftçide borçları ödeyemez hale gelecektir. Borçların ödenmemesi halinde 51 bin 912’sinin icraya, 15 bin çiftçi de ceza evine girmiş olacak. Bu konunun derhal düzeltilmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.