CHP'NİN TARIM RAPORUNDA NELER VAR?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Manisa programı öncesinde CHP Milletvekili ve 1. Sıra milletvekili adayı Özgür Özel partisinin tarım politikasını Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Mustafa Keçire ve yöneticilere anlattı. Özel'in sunumunda Çiftçiye mazotun 1,5 TL'den verilmesi,ürün bazında destekleme yapılması gibi maddeler dikkat çekti. Sunumu dikkatle dinleyen Kaçire'yse 'Söz uçar, Yazı kalır' diyerek CHP'nin iktidar olması halinde verilen vaadleri talep edeceklerini söyledi.

CHP'NİN TARIM RAPORUNDA NELER VAR?

CHP''li Özgür Özel Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı ve yöneticilere CHP’nin tarım politikalarına ilişkin sunum yaptı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun mitingi öncesinde Odanın başkan ve yöneticilerine CHP'nin tarım politikasını anlatan Özel'in sunumunda Çiftçiye mazotun 1,5 TL'den verilmesi,ürün bazında destekleme yapılması gibi maddeler dikkat çekti. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 22 Mayıs'ta yapacağı Miting tarihi, Manisa'daki çiftçilerin don felaketiyle karşılaşması ve büyük zarara uğraması nedeniyle 8 Mayıs'a çekilmişti. Çiftçiler için programını daha erken tarihe alan Kılıçdaroğlu'nun Manisa'ya gelmesinden önce  CHP Parti Meclisi Üyesi, Milletvekili ve 1. Sıra milletvekili adayı Özgür Özel de çalışmalarını yaptı. 
Manisa'da yaşanan don olayı birçok çiftçiyi büyük zarara uğrattı. Maddi manevi zarar gören çiftçinin yaralarını hazırladıkları tarım politikasıyla saracaklarını ve bir daha da bu durumların yaşanmaması için önlem aldıklarını belirten Özel, CHP seçim bildirgesi ve Yeni Tarım Düzeni Raporunu, Ziraat Odası Başkanı Mustafa Keçire’ye hediye etti. 

ÖZEL TARIM POLİTİKALARI SUNUMU YAPTI 

CHP’li Özgür Özel ayrıca seçim bildirgesini de Başkana hediye ederek, emekliler, asgari ücret, sosyal yardımlar ve kredi borçlarının ertelenmesi ile ilgili de bilgi verdi. Özel ayrıca CHP’nin tarım politikaları ile ilgili yaklaşık yarım saat süren bir sunum gerçekleştirdi. CHP’nin tarım politikalarının iki kola ayrıldığını kaydeden Özgür Özel politikaların kısa ve orta vadede yapılması gerekenler şeklinde oluşturulduğunu söyledi.

“ÇİFTÇİYİ DESTEKLEMEK DEMEK ÜLKE EKONOMİSİNİ DESTEKLEMEK DEMEK”

Özel; “Tarım sektörünün desteklenmesi ekonomik büyümeye katkı demek. Bu katkısı ile tarım alanında hem çiftçinin yüzünü güldürmeyi hem de ülke ekonomisinin yüzünü güldürmeyi amaçlıyoruz. Özellikle büyüme rakamlarına baktığımızda son yıllarda ciddi bir düşüş var. Büyüme rakamları yüzde 6’lardan yüzde 2.8’e kadar düştü. Özellikle büyümede sanayinin etkisi yüzde 8-9’larda iken tarımın etkisi daha büyük oluyor. Bütün sorunlara rağmen tarımın büyümeye katkısı son yıllarda bile yüzde 19’larda. Oysa bu rakam geçmişte yüzde 40’lar civarındaydı. Yani, ülke ekonomisindeki düşüş, tarımdaki düşüşle doğrudan etkili. Çiftçiyi desteklemek, ülke ekonomisini desteklemek demek. Bizler de buna göre bir program ortaya koyuyoruz" diye konuştu.

“ÇİFTÇİYE MAZOTU 1,5 TL'DEN VERECEĞİZ"

Özel, çiftçilere yönelik yapılacakları da şöyle anlattı;  “Kısa vadede ise, girdileri düşürüp ürünü destekleyeceğiz.  Rafineri çıkış fiyatı 1 TL 21 kuruşa satılıyor, biz çiftçiye mazotu 1,5 TL’ye vereceğiz. Kendi çocuklarının gemilerine mazotu 1 TL 21 kuruşun altında bir fiyattan veriyorlar, biz de tasarrufu çiftçi için kullanacağız. Elbette balıkçıya ve deniz taşımacılığına desteğe devam edeceğiz ama bunun yanında traktörlere de mazot mutlaka bu fiyattan verilecek. Ayrıca zirai ilaç ve gübreden de ÖTV ve KDV’yi kaldırıyoruz. Elektrik dağıtımının özelleşmesinden kaynaklı sorunları da en kısa sürede çözeceğiz.”

“ÜRÜN BAZINDA DESTEKELEME YAPACAĞIZ”

“Dekar bazında destekleme yerine çiftçinin mahsulünü, ton başına ürününü destekleyeceğiz. Çiftçinin yüzünü güldüreceğiz. Çiftçiye hangi ürün ekerse ne kadar destek alacağını peşinen bildireceğiz. Desteklemedeki prosedürü azaltarak desteklemeyi 1 kerde kolayca alınacak hale getirecek, bürokrasiyi azaltacağız.” dedi.

KAÇİRE; " SÖZ UÇAR YAZI KALIR" 

CHP'nin iktidar olması halinde verilen vaadleri talep edeceklerini söyleyen Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire; “ Özellikle şunun altını çiziyorum söz uçar yazı kalır.  Özgür Özel bizlere Partisinin seçim programını ve tarımla raporunu getirdi ve burada kısa, güzel bir sunum yaptı. Anlattıkları tamamen bizim sorunlarımız. Biz CHP iktidar olursa bu kitap elimizde olacak, bu vaatlerini talep edeceğiz. Bütün partiler böyle yapsa hem işimiz kolay olur hem sorunlar daha kolay çözülür. Ayrıca ortaya konan politikadan ve çözüm önerilerinden de son derece etkilendik. Sayın Özel’e ziyareti ve anlattıkları için teşekkür ediyoruz” dedi.

ÖZEL, MİTİNGE DAVET ETTİ

CHP’li Özel Ziraat Odası Başkanı ve Yönetim Kurulunu 8 Mayıs günü yapılacak mitinge davet etti. Özel, Kemal Kılıçdaroğlu’nun mitingini don zararından dolayı öne aldığını ve bu mitingin diğer liderlere de örnek olacak bir miting olduğunu, burada Kemal Kılıçdaorğlu’nun çiftçiye çıkış yolunu ortaya koyacağını ve politikalarını anlatacağını söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.