CHP'Lİ ÖZEL'DEN BİR TEKLİF DAHA!

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel 13 Mayısta meydana gelen maden faciası sonrası büyük kayıpların verildiği ve derin yaraların açıldığı Soma esnafı için Kanun teklifi verdi. CHP’li Özel Kanun Teklifinde yaşanan facia sonrası Somalı esnafların işlerinin azaldığını söyledi ve ekonomik olarak zor duruma düşen esnafın borçlarının ertelenmesini istedi.

CHP'Lİ ÖZEL'DEN BİR TEKLİF DAHA!

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Soma Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifinin Ortaklarına Kullandırılan Kredilerin Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun Teklifini önceki gün TBMM Başkanlığına sundu.

SOMALI ESNAFIN SESİNİ ÖZGÜR ÖZEL DUYDU

Yaklaşık 1000 kişiden imza toplayarak Meclise ve milletvekillerine sunan Somalı esnafın sesini yine CHP’li Özgür Özel duydu ve esnafın derdini sunduğu kanun teklifi ile gündeme getirdi.

SOMALI ESNAF BORÇLARINI ÖDEYEMEZ HALE GELDİ

CHP’li Özel hazırladığı kanun teklifinde, 13 Mayıs faciasının Soma’da derin yaralar açtığını, Somalı esnafın da yaşanan maden faciasının ardından işleri azaldığı için ekonomik olarak zor duruma düştüğünü ve borçlarını ödeyemez hale geldiğini kaydetti.

Esnaf ve sanatkarların alacaklarını tahsil edememelerinin, işletme sermayelerinin erimesine ve dolayısıyla kredi borçlarının ödenememesine yol açtığını kaydeden CHP’li Özgür Özel facianın hemen ertesinde Bankalardan bazılarının 3 ay, bazılarının ise 6 ay gibi kredi ötelemesi yaptığını anacak Somalı esnaf için zor günlerin önlem alınmadığı takdirde daha uzun süreceğini ifade etti.

SOMALI ESNAF KEPENK KAPATMASIN

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel kanun teklifinin gerekçesinde şunları dile getirdi:

‘Önümüzdeki süreçte Somalı esnafımızın işyerlerini kapatmak zorunda kalmamaları ve geçim derdine düşmemeleri için bir an evvel gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Bu nedenle Somalı esnaf ve sanatkarlarımızın işletmelerinin yaşatılması ve içinde bulundukları zor koşulların bir nebzede olsa düzeltilmesi için bu kanun düzenlenmiştir. Bu kanunla Somalı esnaf ve sanatkarlarımızın kredi borçlarının yeniden yapılandırılarak işletmelerin yaşatılması amaçlanmıştır.’

SOMALI ESNAFIN KREDİ BORÇLARINA YAPILANDIRMA İMKANI

Teklife göre; Soma'daki esnaf ve sanatkârlara Bankalar tarafından kullandırılan ve borçluları ödeyemediği için Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi tarafından Bankaya ödenerek borçluları nezdinden takibe başlanan krediler ile 1 Temmuz 2014 tarihine kadar Bankaya ödenmemiş kredilerin vadeleri, düzenlemelerin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ilk 1 yılı ödemesiz 2 yıl süreyle faizsiz olarak yapılandırılacak.

GÜNÜ GELMEMİŞ KREDİ BORÇLARI DA 1 YIL ÖTELENECEK

Yine Kanun Teklifinde; 1 Temmuz 2014 tarihi itibariyle kullandırılmış kredilerin günü gelmiş ya da gelmemiş olan tüm taksitlerinin de düzenlemelerin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1'er yıl süreyle faizsiz olarak ötelenmesi öngörülüyor.

MASRAFLAR HAZİNEDEN KARŞILANACAK

CHP’li Özel’in kanun teklifinde ertelenen krediler için Soma Esnaf Ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi ile Bankaların yapmış olduğu takip masrafları ile temerrüt faizinin tamamını ve Soma Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi ile Bankanın ertelenen kredilerden dolayı doğacak gelir kayıplarının tamamının Hazine tarafından karşılanması öngörülüyor.

HÜKME BAĞLANMIŞ HACİZLER DE ERTELENİYOR

Kanun teklifinde ertelenen borçlar için daha önce başlatılmış bulunan yasal takip işlemlerinin, herhangi bir işleme gerek kalmaksızın erteleme süresi sonuna kadar durması ve bu süre içerisinde yeni takip başlatılamayacağı hükme bağlanıyor ve uygulanmış hacizlerin ise yapılan ödemelere paralel olarak kaldırılması esas alınıyor.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’in Somalı esnaf için hayati derecede önemli olan bu kanun teklifi yasalışırsa, esnaf 3 ay içinde Kooperatife ve Bankalara başvuracak ve günü gelmiş ya da gelmemiş kredi borçlarını yapılandırabilecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.