CHP’Lİ ÖZEL, "VİCDANLARI KURUSUN"

Kömür madenlerinde kullanılan patlamayı önleyici sistemlerin, uluslararası standartlara uygun hale getirilme süresi Bakanlar Kurulu kararıyla uzatıldı. CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, maden ocaklarında kullanılan alev sızdırmaz malzemeler için uluslararası sertifika olan ATEX standartlarına uygunluk süresinin Bakanlar Kurulu tarafından 2020 yılına kadar uzatılmasına sert tepki gösterdi. Özgür Özel; “Bu kararı imzalayanların yüreği kurusun” dedi.

CHP’Lİ ÖZEL,

Bakanlar Kurulu, yanıcı gazlar ve tozlar nedeniyle olası patlayıcı ortama sahip kömür ocakları ile bu ocakların yerüstündeki tesislerinde kullanılan malzeme ve koruyucu sistemlerle ilgili yeni bir karar aldı. Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe giren karara göre, patlama olasılığı yüksek ocaklardaki teçhizat ve koruyucu sistemler 31 Aralık 2019’a kadar ‘Muhtemel Patlayıcı Ortamda Kullanılan Teçhizat ve Koruyucu Sistemler ile İlgili Yönetmelik’e uygun hale getirilecek. CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, maden ocaklarında kullanılan alev sızdırmaz malzemeler için uluslararası sertifika olan ATEX standartlarına uygunluk süresinin Bakanlar Kurulu tarafından 2020 yılına kadar uzatılmasına sert tepki gösterdi. Özel, kararı vahim ve önümüzdeki yıllarda Soma maden faciası gibi başka madenlerde kazaların yaşanmasının önünü açacak bir karar olarak değerlendirdi.

MADENLERDEKİ EVLATLARIMIZA ATILMIŞ BÜYÜK BİR KAZIKTIR

Özgür Özel, bu karar için “Akılların ve hafızaların almayacağı, kimsenin savunamayacağı ancak ve ancak bir geçici hükümetin ve bundan sonra görevde olmayacağını bilen bir enerji bakanının giderayak maden güvenliği ile aldığı bu karar madendeki evlatlarımıza atılmış olduğu büyük bir kazıktır” dedi.

KARARI GÖRÜNCE GÖZLERİMİZE İNANAMADIK

Özel yeni düzenlemeyi gördüğünde gözlerine inanamadığını da kaydederek şunları söyledi:

“Madenlerde, patlama olmaması için alev sızdırmaz ekipmanlar kullanılması gerekiyor. Soma Komisyonu’ndaki tespitlerimiz, facianın yaşandığı madende alev sızdırmaz ekipmanların olmadığı veya bu konuda sertifikalı ekipman kullanılmadığı yönündeydi. Avrupa Birliği’nin bu konuda ‘ATEX’ adı altında standartları var. Türkiye’de 2006 yılının 30 Aralık gününden itibaren madenlerde ATEX standartlarında alev sızdırmaz ekipman kullanmak zorunlu. Mevcut yönetmeliğe göre de patlama ve grizu tehlikesi olan madenlerde ve benzeri işyerlerinde kullanılan elektrik düğmesinden tutun, makinenin şalterine kadar, elektrik aksamının birbirine aktarıldığı tüm aksamlarda alev sızdırmazlık şartı aranıyordu”

BU KARAR 9 YIL GERİYE GÖTÜRDÜ

“Soma’dan sonra tüm dikkatler madenlerin üzerine çevrilince bu sene Türkiye’de 136 madene kapatma kararı alındı. Bu kararların yarısına yakını ATEX standartlarının sağlanmamasından kaynaklanıyordu. Her iki madenden birinde bu standartların sağlanmadığının, buna uygun malzemelerin kullanılmadığının denetimlerle ortaya çıktığı bir durumda, dün geçici hükümet maden patronlarından, enerji lobisinden, maden baronlarından gelen talepler üzerine öyle bir karara imza attı ki Soma’daki maden faciasının yaşandığı gün yürürlükte olan bir yönetmeliği daha da geriye götürdü. 13 Mayıs 2014 günü Soma’da yaşana faciada, alev sızdırmaz ekipmanların bulunmaması, bunun ATEX standartlarına uygun olmaması suçtu. Şu an artık suç değil. Şu an yönetmeliği 2006 yılından geriye götürdüler. Bu standartların sağlanmasıyla ilgili tarihi 2020 yılına kadar ertelediler.”

SOMA DAVASINA DA YANSIYABİLİR

Özel, Bakanlar Kurulu’nun aldığı bu kararla birlikte Soma’daki facia nedeniyle yargılananların kendilerini savunabileceğini de söyledi. Özel; “Soma’da bu facia ile ilgili maden yöneticileri, kendi savunurken şunu diyebilir: ‘Evet o gün madenimizde ATEX standartlarında alev sızdırmaz malzeme yoktu. Bu bir eksiklik ama, bunun bir eksiklik olduğunu düşünüyorsak eğer devletimiz bununla ilgili düzenlemeyi 2006 yılının gerisine getirdi. 13 Mayıs günü bu bir suçtu. Ama artık bugün değil.”

VİCDANLARI KURUSUN

Bakanlar Kurulu’nun bu kararının iptali için gerekli çalışmaları yapacaklarını anlatan Özgür Özel, şöyle devam etti:

“Bu akılların ve hafızaların almayacağı, kimsenin savunamayacağı ancak ve ancak bir geçici hükümetin ve bundan sonra görevde olmayacağını bilen bir enerji bakanının kaçar ayak, gider ayak maden güvenliği ile ilgili madendeki ve Türkiye’deki evlatlarımıza atmış olduğu büyük bir kazıktır. Yapılmaya çalışılan iş, suçu suç olmaktan çıkarmak. Bu yapılan madenlerde güvenlik standartlarını zorlarken, denetim yapanların elinden bu imkanı alıp, şu an alev çıkaran, yalan yanlış kullanılan ve bütün madencilerin hayatını tehdit eden alev sızdıran ekipmanlar ile ilgili standartları Avrupa standartlarına uygunluğunu ortadan kaldırmak. Çin mallarına, bundan sonra daha çok gün doğmuştur. Artık isteyen, dünyanın her yerinden fevkalade güvencesiz, garantisiz, belli standartları sağlamayan bu malzemeleri madenlerde kullanabilecek. Artık bu suç değil. Dünkü Resmi Gazete’de yayımlayan bu karara Bakanlar Kurulu üyeleri, belki de bundan sonra ortaya çıkacak Soma facialarına, Ermenek facialarına imza atmışlardır. Elleri tutulmasın ama vicdanları kurusun!”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.