CHP’Lİ ÖZEL, SOMA DAVASINA MÜDAHİLLİK TALEBİNDE BULUNDU

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili ve TBMM Maden Kazalarını Araştırma Komisyonu Üyesi Özgür Özel, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na yaptığı başvuruda, 13 Nisan Pazartesi günü başlayacak Soma Davası'na müdahillik talebinde bulundu.

CHP’Lİ ÖZEL, SOMA DAVASINA MÜDAHİLLİK TALEBİNDE BULUNDU

CHP’li Özel’in, 13 Mayıs 2014'te Soma'da 301 işçinin hayatını kaybettiği faciayla ilgili davaya müdahillik dilekçesinde, “Soma’da yaşanan elim olayın devamında meydana gelen gelişmeleri gerek madenciler gerekse şehit aileleri, yetkililer, medya mensupları ve Somalılar başta olmak üzere toplumun her kesimiyle görüşerek yakından takip ettiğim için iş bu davaya müdahil olma talebinde bulunma zarureti vicdanımın tarafıma yüklediği bir sorumluluktur" ifadelerini kullandı.

'VİCDANİ BİR SORUMLULUK'
Dilekçesinde, 13 Mayıs 2014 tarihinde Soma’da ülkemizin en büyük maden kazalarından birinin yaşandığını anlatan Özel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Olası kast olarak değerlendirilecek şekilde göz göre göre meydana gelen faciada 301 işçi hayatını kaybetmiştir. Olası kastla öldürme suçundan mahkemenizdeki dava açılmıştır. Manisa Milletvekili olarak, facia öncesindeki Meclis faaliyetlerinde gerekli önlemlerin alınmaması durumunda bu iş katliamının yaşanabileceğini defalarca gündeme getiren, sonrasında sürecin her aşamasını yakından takip eden bir milletvekiliyim. Özellikle TBMM’ye sunduğumuz Manisa'nın Soma ilçesindeki maden ocaklarında meydana gelen iş kazalarının ve yaşanan ölümlerin sorumluları ile nedenlerinin araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla bir Meclis araştırması açılmasına ilişkin 23 Ekim 2013 tarihli önergemiz, 29 Nisan 2014 tarihli TBMM oturumunda görüşülmüş; ancak reddedilmiştir. Bahsi geçen önergemizin reddinden sadece 14 gün sonra iş bu davanın konusu facia yaşanmıştır."

Soma’da yaşanan elim olayın devamında meydana gelen gelişmeleri gerek madenciler gerek şehit aileleri, yetkililer, medya mensupları ve Somalılar başta olmak üzere toplumun her kesimi ile görüşerek yakından takip ettiğini anlatan Özel, şöyle konuştu: "İşbu davaya müdahil olma talebinde bulunma zarureti vicdanımın tarafıma yüklediği bir sorumluluktur. Soma’da ihmal ve sorumsuzluk nedeniyle yaşanan feci kaza sonrası, TBMM’de kurulan ‘Manisa'nın Soma ilçesinde başta 13 Mayıs 2014 Tarihinde Olmak Üzere Meydana Gelen Maden Kazalarının Araştırılarak Bu Sektörde Alınması Gereken İş Sağlığı ve İş Güvenliği Tedbirlerinin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu’nun üyesi olan bir Manisa Milletvekili olmam da davaya katılmamın mağdur işçiler ve aileleri için önemini bir kez daha ortaya koymaktadır.” 

YARGILAMA SİYASİ VE İDARİ SORUMLULARI KAPSAMIYOR
Maden kazasının sorumluluğunu taşıyan pek çok kişi ve kurum yetkilisinin şu an yargılanmadığını dile getiren Özel, dilekçesinde şunları belirtti: “Yargılama safahatında müdahilliğime karar verildiği takdirde mahkemenize sunacağım bilgi, belge ve kanıtlar doğrultusunda gerçek sorumluların da ortaya çıkması için çaba sarf edeceğim. Bu haliyle siyasi ve idari bakımdan gerçek sorumluları da kapsamayan yargılamanın eksik başladığı izahtan yoksundur. Bu durumda kamuoyunun ve hayatını kaybeden yüzlerce işçinin ailelerinin vicdanının yaralanacağı, adalete duyulan güvenin sarsılacağı ve maddi gerçeğin tam olarak ortaya çıkarılamayacağı da açıktır. Anayasa tarafından milletvekillerine verilen denetleme ve inceleme görevlerini, özellikle maden işçilerine ilişkin uygulamalarla ilgili olarak yerine getirmem, mensubu olduğum parti aracılığıyla maden işçilerinin haklarında ve çalışma koşullarında iyileştirilmeler yapılması yönünde kanun teklifinde bulunmam ve bu yöndeki çalışmalarım nedeniyle mahkemeniz nezdindeki davayı müdahil olarak takip etmem gerektiği kanaatindeyim. Belirtilen nedenlerle davaya müdahil olarak katılmama karar verilmesini talep etme zorunluluğu hasıl olmuştur. Yukarıda arz ve izah edilen nedenlerle; işbu davanın sonucunun şahsımı ve temsilini üstlendiğim kişileri etkileyecek olmasından dolayı suçtan zarar gören kişi olarak mahkemenizde görülmekte olan kamu davasına katılma isteğimin kabulüne karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.