CHP'Lİ ÖZEL, "SARIGÖL YANDI, HABERİNİZ VAR MI?"

Havaların -10, -12 derecenin altına düşmesi bile üzüm bağlarını soğuktan kuruma tehlikesi ile karşı karşıya bırakırken, 15 gün önce havanın -25 dereceye kadar düşmesi sonucunda Sarıgöl’ün özellikle 7 köyünde 8-10 bin dönüme yakın bağ ve zeytinlikte ciddi hasar meydana geldi.

CHP'Lİ ÖZEL,

Konuyla ilgili Sarıgöl’ün köylerinde inceleme yapan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel kar altında kalan ve soğuktan etkilenen zeytin ağaçları ve bağlarda ciddi hasar olduğunu söyledi. CHP’li Özel köylerdeki hasar oranının %50 ile %100 arasında olduğunu kaydetti.

Nisan ayında bağ çubuklarındaki gözlerin uyanmaması durumunda çiftçilerin 2 yıl boyunca hiç ürün alamayacağını kaydeden Özgür Özel, konuyu bir soru önergesi ile Meclis’e taşıdığını ve ayrıca sorunun çözümü için bir de kanun teklifi hazırladığını belirtti.

“ÖNLEM ALINMAZSA ÜRETİCİLER İFLAS EDECEK”

CHP’li Özel yaptığı açıklamada;

“Bu bağlar her ne kadar TARSİM kapsamında sigortalanmış olsa da bağlar uyanmadan, yeşil sürgün görünmeden sigorta başlamıyor. Oysa olması gereken tam sigorta ile çiftçinin ürününü her durumda güvenceye almak olmalı. Bu sorun zeytin ağaçlarında da aynı şekilde yıllardır devam ediyor. Sarıgöl’ün köylerinde şu anda çiftçilerimiz ciddi mağduriyet yaşıyor. Buraya devlet şefkatli elini uzatmazsa çiftçilerimiz daha da mağdur olacaklar. Zaten bankalara borçları var, borç gırtlağa kadar dayanmış. Nisan ayında tomurcuklar sürgün vermezse ürün alamayacak ve bu yıl ve gelecek yıl ürününü satamadıkları için de iflasın eşiğine gelecekler. Devletin derhal buraya elini uzatması, Sarıgöl ve benzeri sorunları yaşayan diğer ilçelerimiz için harekete geçmesi lazım.” dedi.

İKTİDAR PARTİSİNDEN KİMSE UĞRAMADI

Soğuktan zarar gören bağların sahipleri ile tek tek konuşan CHP’li Özel vatandaşların buraya iktidar partisinden kimsenin gelmemesinden şikayetçi olduğunu, bugüne kadar ön tespit yapılmamasının ise büyük bir eksiklik olduğunu vurguladı. 1-15 Nisan tarihlerinin bağlar için kritik olduğunu söyleyen CHP’li Özel bağlarda yaptıkları tespitte bağ uçlarındaki gözlerin takır takır kuruduğunu gördüklerini ifade etti. Yetkililerin buraya uğramamasını ve hala daha

ön tespit çalışmalarının yapılmamış olmasını da eleştiren CHP’li Özel “Sarıgöl yandı, haberiniz var mı?” diyerek tepki gösterdi.

ÇİFTÇİLERİN MAĞDURİYETİ MECLİS GÜNDEMİNDE

Konuyu bir soru önergesi ile Meclis’e taşıyan CHP’li Özgür Özel Tarım Bakanına şunları sordu;

“Sarıgöl’de soğuktan ve kardan etkilenen bağların ön hasar tespitinin yapılmamasının nedeni nedir?, Bağ çubuklarındaki tomurcukların uyandığı dönem olan 1-15 Nisan tarihleri arasında bağlarda kesin hasar tespiti yapılması düşünülmekte midir? %50 ve daha fazla hasarı olan üreticiler için hangi tedbirlerin alınması düşünülmektedir? Mağdur olan üreticilerin Tarım Kredi Kooperatifleri, Ziraat Bankası ve zirai kredi kullandıkları özel bankalara olan borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi düşünülmekte midir?, Köylülerin vergi, elektrik, su borç ve diğer ödemelerinin ertelenmesi ya da tamamen affedilmesi düşünülmekte midir? Hasarı bulunan üreticilere devlet tarafından dönüm başına nakdi yardım yapılması düşünülmekte midir? Zeytin ağaçlarının da TARSİM tarım sigortası kapsamına alınması düşünülmekte midir?, Bağ çubuklarındaki gözlerin/tomurcukların da TARSİM tarım sigortası kapsamına alınması için asmaların da sigortalanması düşünülmekte midir?”

CHP’Lİ ÖZEL’DEN ÇİFTÇİLERE NEFES ALDIRACAK KANUN TEKLİFİ

Çiftçilerin yaşadığı mağduriyetin çözülmesi amacıyla bir kanun teklifi hazırlayan CHP’li Özel konuyla ilgili iktidar partisi milletvekillerine de çağrı da bulunarak; “Gelin hazırladığım bu kanun teklifini el birliği ile Meclis’ten geçirelim ve çiftçimize rahat bir nefes aldıralım” dedi.

Özel’in Meclis’e sunduğu Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Yardımlar Hakkında Kanun ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifinde;

“Bağlardaki hasarı %50 ve daha çok olan üreticiler için; %50 hasar için dönüm başına 1000 TL, %50’den fazla hasarı olan üreticiler için ayrıca her %1’lik tespitte dönüm başına 10 TL olmak üzere; %70 hasarlı bağlara 1200 TL, %90 hasarlı bağlara 1400 TL, %1000 hasarlı bağlara ise 1500 TL olmak üzere 2015 ve 2016 yılında üreticiye Hazine tarafından ödeme yapılması düzenlendi."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
halil - 3 yıl önce

BAĞCILIK YAPILACAK YERLER VAR BİRDE YAPILMAYACAK YERLER VAR YÜKSEK KESİMLERDE YAPILAN BAĞCILIĞIN RİSKİ DE YÜKSEK OLUR