CHP'Lİ ÖZEL SAĞLIK BAKANLIĞINA YÜKLENDİ!

Çocuk felci hastalığı için önlem alınıyor mu? Dünya Sağlık Örgütünün verilerine dayanarak Suriye’de çocuk felci virüsünün varlığını hatırlatan Özel, konuyu meclise taşıdı. Sağlık Bakanlığına seslenen Özel; “ özellikle Suriye’ye sınır illerde hangi önlemler alındı?”

CHP'Lİ ÖZEL SAĞLIK BAKANLIĞINA YÜKLENDİ!

Yaptığı açıklamaları verilere dayandıran Özel: “Dünya Sağlık Örgütü’nün 29 Ekim 2013’te Suriye’de polio virüsünün (çocuk felci) varlığını ve buna bağlı vakalar olduğunu açıklamış ve bu kapsamda bir aşılama programı başlatmıştır. Dünya Sağlık Örgütü’nün rakamlarına göre acilen aşılanması gereken çocukların sayısı 20 milyondur. Dünya Sağlık Örgütü’nün başlattığı çalışma kapsamında yalnız Suriye’deki çocuklar değil, risk altında bulunan Türkiye, Lübnan, Irak, Ürdün, İsrail ve Filistin'deki çocukların da aşılanması beklenmektedir.  Özellikle Suriye’deki savaşın başlamasından sonra doğan 2 yaş altı çocukların risk altında olduğunu belirten yetkililerin uyarıları, 25 yıldır çocuk felci görülmeyen ülkemizi de tehdit altında bırakmıştır” dedi.

Suriye sınırına yakın illeri işaret eden Özel; “Özellikle Suriye’de de uzun yıllardır görülmeyen bu hastalık, savaşa bağlı temel sağlık hizmetlerinin aksaması ile bir salgına dönüşmüş ve bölgeye virüsün yayılmasına neden olmuştur. Ayrıca son dönemde Kızamık vakalarının artışı ile birlikte okul çağı aşılamalarında ciddi aksamalar yaşanmışken, Kasım ayında takvimi gelen okul aşılamaları durdurulmuş ve çocuk felci aşılamalarının her mahallede damlalık çocuk felci aşısı ile kapı kapı dolaşarak yapılması planlanmıştır. Bu durumda, zaten okul çağı aşılamalarında ciddi bir karışıklık söz konusu iken şimdi çocuk felci aşılamasında böyle bir yöntem izlenmesi Bakanlığınızın bağışıklık politikasında değişikliğe gitmemek için direndiğini göstermektedir” dedi ve sorularını ekledi;

1.      1999 yılından bu yana Suriye’de görülmeyen çocuk felcinin şu anda savaşa bağlı temel sağlık hizmetlerinin de aksaması sonucunda bir salgına yol açmış olması da göz önünde bulundurularak özellikle Suriye’ye sınır illerde hangi önlemler alınmıştır?

2.      Kızamık salgınında olduğu gibi Bakanlığınız bağışıklık sisteminde çocuk felci ile ilgili de Toplum Sağlığı Merkezlerine ya da Valiliklere herhangi bir genelge yollanmış mıdır? Yollanmış ise genelgenin içeriği nedir?

3.      Kızamık salgınında 90’a yakın sağlık çalışanı kızamık hastalığına yakalanmıştır. Bu kapsamda Bakanlığınız sağlık çalışanlarının ve vatandaşların bilinçlendirilmesi için herhangi bir çalışma başlatmış mıdır? Başlatmamış ise ne zaman başlatmayı planlamaktadır?

4.      Şu anda ülkemizde herhangi bir çocuk felci vakası görülmüş müdür? Görülmüş ise kaç kişide çocuk felci hastalığına rastlanmıştır?

5.      Hastalığın görüldüğü iller hangileridir? Hangi iller risk altındadır?

6.      Mahalle mahalle dolaşılarak yapılacak olan damlalık çocuk felci aşılarında mükerrerliğin önlenmesi amacıyla nasıl bir çalışma izlenecektir?

7.      Rojova’ya ilişkin hükümetinizin ilaç, aşı, gıda ambargosunun kaldırılması ve başta kuduz, kızamık ve çocuk felci aşıları olmak üzere Rojova’da sağlık hizmetlerine destek olunması düşünülmekte midir?

8.      Bakanlığınızın son iki yıldır sıtma ve kızamık gibi salgınlara karşı toplumu uyarmaması ve bu salgınları halktan gizlemesinin nedeni nedir?

9.      Özellikle Birinci Basamak Sağlık Hizmetlerinin son yıllarda mücadele edilen sıtma ve kızamık gibi hastalıklar da düşünüldüğünde yetersiz kaldığı ve bu alanda aksamalar yaşandığı aşikardır. Bu nedenle Bakanlığınız Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri ve Aile Hekimliği Sisteminde bir revizyona gitmeyi düşünmekte midir?

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.