CHP'Lİ ÖZEL MECLİSE PARMAK KALDIRTTI!

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Sağlık Bakanlığının kızamık iddialarına ilişkin açıklamasına cevap verdi. Özel, “Sayın Bakan, o halde kızamık aşısı olanlar parmak kaldırsın ” dedi.

CHP'Lİ ÖZEL MECLİSE PARMAK KALDIRTTI!

Özel konuşmasına; “Meclise verdiğim bir soru önergesi ile gündeme gelen “Türkiye Kızamıkta Avrupa şampiyonu” başlıklı haberlerdeki iddialara ilişkin Sağlık Bakanlığından- diğer soru önergelerimizde görmeye alışkın olmadığımız bir biçimde- jet bir yanıt gelmiş ve doğrusu Bakanlığın bu hızı bizleri dahi şaşırtmıştır. Ancak, Sağlık Bakanlığı yetkilileri bilmelidir ki; söz konusu haberde yer alan iddialar sadece bana ait olmamakla birlikte, iddialar artık birer iddia olmaktan da çıkmıştır ve resmi belgeleri ile de kayıtlıdır. Ülkemiz, Dünya Sağlık Örgütü’nün Eylül 2013 tarihinde açıkladığı verilere göre 6983 kızamık vakası ile 194 ülke arasından dünya üçüncülüğü, Avrupa’da ise şampiyonluk derecesi elde etmiştir. Ancak son derece ciddi boyutlara ulaşmış bu rakamlara rağmen, Bakanlık hala kızamık ile ilgili net bir önlem almamıştır, almadığı gibi de toplumu bilinçlendirmek gibi bir gayesi de yoktur. Bakanlık tarafından “virüs dışarıdan geliyor” ve” aşılamaları yapıyoruz” söylemi ile konu adeta örtbas edilmek istenmektedir. Oysa, Meclise sunduğum soru önergesinin basında yer almasının üzerine Sağlık Bakanlığından gelen jet yanıt, iddialarımızın doğruluğunu net bir biçimde ortaya koymuştur. Bakanlığın, her zaman yapıla geldiği gibi soru önergesi için gerekli olan yasal sürenin son gününü beklemeden, soru önergesinin verildiği gün çok acele cevap vermesi aslında içinde bulundukları panik halini yansıtmaktadır” şeklinde devam etti.

Bakanlığın aşılara ilişkin bir listesi olmadığını öne süren Özel sözlerine: “Bakanlığın 16 Ağustos 2013 tarihinde Valiliklere ve Halk Sağlığı Müdürlüklerine gönderdiği “Çok Acele” kodlu yazı da bu durumu izah etmektedir. Çünkü gönderilen bu yazıda 81 ilin Valiliğinden son iki yılın ilköğretim 1. ve 8. Sınıf öğrencilerinin aşı kayıtları ve geçmişe dönük okul aşılamalarının veri girişlerinin yapılması istenmiştir. Yani,  şu anda Bakanlığın elinde kimlerin aşılı, kimlerin aşısız olduğuna dair bir liste yoktur!  Dün Bakanlığın yaptığı açıklamada ise okul aşılamalarının bilinmemesi gibi bir durumun söz konusu olmadığı söylenmiş, bu söylem de sadece kutu hesabı üzerinden veri girişi yapılan TSİM’e (Temel Sağlık Hizmetleri İstatistik Modülüne) dayandırılmıştır. Oysaki eğer iddialar hakkında rahatsızlık duyuluyorsa, Bakanlığın yapması gereken aşılı, aşısız kişilerin net sayısını kamuoyuna açıklamak olmalıdır. Şimdi, Bakanlık böyle bir veriyi açıklamadığı gibi, konuyu yine dolaylı yollardan kapatmaya çalışmaktadır” şeklinde devam etti.

Özel, Bakanlığa sorularını da iletmeyi ihmal etmedi. Özel’in soruları Şu Şekilde yer aldı;

                     Şu anda ülkemizde kızamık vaka sayısı kaçtır?

                     Son iki yılda kaç kızamık vakası görülmüştür?

                     Özellikle okul çağı aşılamalarında öğrencilerimize “aşılılar parmak                         kaldırsın” dediğimizde toplamda kaç öğrenci parmak                                           kaldırabilecektir?

                     Yani ülkemizde kaç öğrenciye kızamık aşısı yapılmış, kaçına                                yapılmamıştır?

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.