banner271

CHP’Lİ ÖZEL KURULTAY TARİHİNİ AÇIKLADI

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP kurultayının ocak ayı içinde belirlenecek bir tarihte gerçekleştirileceğini söyledi. Genel başkanlık için adaylıklarını açıklayan isimlerin hepsinin birbirinden değerli olduğunu kaydeden Özel, Ege Bölgesi milletvekilleri olarak Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceklerini belirtti.

CHP’Lİ ÖZEL KURULTAY TARİHİNİ AÇIKLADI

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP kurultayının ocak ayı içinde belirlenecek bir tarihte gerçekleştirileceğini söyledi. Genel başkanlık için adaylıklarını açıklayan isimlerin hepsinin birbirinden değerli olduğunu kaydeden Özel, Ege Bölgesi milletvekilleri olarak Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceklerini belirtti. 
CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, 26’ncı dönem milletvekilliği mazbatasını aldıktan sonra Manisa Adliyesi önünde olağanüstü kurultay çağrısını ve genel başkanlık için adaylıklarını açıklayan isimler hakkında değerlendirmelerde bulundu.
Özel, yaptığı açıklamada, bugün İzmir ve Ege Bölgesi milletvekilleri olarak Sayın Genel Başkana desteği açıkladıklarını belirterek şunları söyledi: "Bundan sonraki süreçte hepimizin takip etmesi gereken bir gerçek var. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak birbirine nezakette kusur etmeyen birbirini yıpratmayan partiyi kamuoyunda tartıştırmayan, içindeki demokrasi şöleniyle Türkiye’ye ve diğer partilere örnek olacak bir kurultay sürecini yaşamak istiyoruz. Bunun yaşanacağına ilişkin teminat Sayın Genel başkanımızın yaklaşımıdır. Bir MYK toplantısında ifade ettiği ‘Tüm adaylar partimizin adayları kimse onları eleştirmesin. Onların adaylıkları partimizi güçlendirir.’ ifadeleri son derece önemli." 
Tüm adaylara başarılar dileyen Özel, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sayın Genel Başkanın Grup Başkanvekili, meclisteki vekillerinden biri olarak ve siyasete onun genel başkanlığında davet edilmiş ve onunla birlikte Türkiye’de birçok şeyi değiştirebileceğine inanmış bir siyasetçi olarak da bundan sonraki süreçte Sayın Genel Başkanımızın yürüyüşüne yol arkadaşlığı yapmaya devam edeceğim."
Özel, diğer genel başkan adaylarını da överek şunları söyledi: "Balbay, benim cezaevinde belki 25 kez ziyaret ettiğim birbirimize abi kardeş bağıyla bağlı olduğumuz bir aday. Sayın Muharrem İnce benim milletvekilliğinde Grup Başkanvekili olarak bana ilk kürsü konuşmalarını veren bizim bu süreçte yetişmemize katkı sağlayan usta çırak ilişkisi içinde olduğumuz o dönemdeki 3 grup başkanvekilimizden biridir. Fevkalade değerli adaylar. CHP’nin diğer partilerden farkı bu. Herkes en iyisi için yarışacak, en sonunda kim kazanırsa kazansın Cumhuriyet Halk Partisi kazanacak.”

KURULTAY OCAK AYINDA

Kurultay’ın ocak ayı içinde yapılacağını kaydeden Özel, şöyle konuştu: “Bugün bütün delegelerimizin oy kullandığı mahalle, delege seçimlerini yaptık. Çarşaf listeyle yani her isteyenin aday olabildiği bir listeyle delege seçiliyor. Bu mahalle delegeleri birkaç hafta içinde ilçe başkanları ve yöneticilerini bir ay içerisinde de il başkanı ve yönetimini ve kurultay delegelerimizi belirleyecek. Ocak ayının sonlarına kalmadan kurultayımızı yapacağız. Bugün olağanüstü kurultay imzaları alınsa, kararı alınsa kurultay 45 gün sonra yapılacak." 
Olağanüstü ve olağan kurultay arasında bir zaman farkı olmadığını belirten Özel, sözlerini şöyle tamamladı: "Ama burada bir fark var. Şuan her bir üyemizin önüne sandık gidiyor. Kendi temsilcilerini seçiyor ve o seçilen temsilciler ocak ayında kurultay yapacak. Bu anlamda kurultay elbette gerekli buna çok ihtiyacımız var. Kurultay bizim en önemli öz eleştiri ve en önemli yenilenme ve güçlenme sürecimizdir. Bunu sağlamak için yapılacak olan kurultayın da tarihi ocak ayının içinde belirlenecek olan bir tarihtir.”

“BAŞBAKAN’IN AÇIKLAMALARI GECİKMELİ”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, Manisa’daki paralel yapı operasyonunda başörtülü kadınlara kelepçe takılması olayı ile ilgili Manisa Valiliği’nin yaptığı açıklamaları eleştirmesini; gecikmeli ve toplumsal baskı karşısında mecburiyetten söylenmiş ifadeler olarak gördüğünü savundu.
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Manisa’daki paralel yapı operasyonu sonrası yaptığı açıklamaları değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş hakkında eleştirilerde bulundu. Manisa Adliye Sarayı önünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özel, “36 saat önce bütün Türkiye’de başörtülü kadınlara takılan kelepçe gündem olduğundan bu konuyla ilgili Manisa Valiliği’ndeki bir ifadeyi fark etmiş ve onun üzerinde Sayın Vali’ye ‘kaş yaparken göz çıkarıyorsunuz, bunu düzeltin’ diye talepte bulunmuştum. Açıklamada, kelepçeli gözaltının hukukun genel ilkelerine uygun olmadığını söylerken, hele de toplumda daha muteber olan başörtülü kadınlara uygulanmasını ayrıca eleştiriyordu. Yani başörtüsüz kadınları muteber kılmayan, başörtüsüz kadınların toplumdaki imajının başörtülü kadınlara göre daha kötü olduğunu söyledi. Dedik ki, ‘lütfen bunu düzeltin. Çünkü bu açıklama kaş yaparken göz çıkarıyor.’ İyi niyetle ama dil sürçmesi olarak söyleselerdi olurdu. Sonra anladık ki şecaat arzederken sirkatin söylüyorlarmış. Bu fevkalade yanlış bir durum. Bu dakikaya kadar 36 saat geçti üzerinden bir açıklama yok. Sayın Vali ‘bu konuda konuşmayacağım’ diyor. Sayın Vali, bu ifadelerine açıklama getirmiyorsa sorumluluk Valinin sıralı amirlerindedir, İçişleri Bakanı’ndadır, Başbakan’dadır. Sayın Vali sorumluluklarını yerine getirmediyse onlar sorumluluklarını yerine getirmeliler. Cumhuriyet Halk Partisi olarak burada boş durmayız. Bunun peşini bırakmayız” dedi.
CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın Manisa Valisi hakkında suç duyurusunda bulunduğunu belirten Özel, “Bugün grubumuz adına Ankara milletvekilimiz de önemli bir girişimde bulundu. Bu konuda suç duyurusunda bulundu. Bunu adli yönden takip edeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” şeklinde konuştu.

“HERKES SORUMLULUĞUNU BİLECEK VE SORUMLULUĞUNA GÖRE DAVRANACAK”
Herkesin bu şehrin muhabbetine ve şehrin nezaketine uygun davranması gerektiğini vurgulaya Özel, konuşmasına şöyle devam etti: 
“Geçmişte Manisa’da işkenceci polisler davası görülmüştü. O günün emniyet müdürü ve valisi şuanda yok ama Manisa’ya o kara lekeyi yapıştırıp gittiler. Şimdi gördüğümüz noktada bu emniyet müdürü gitti, belki vali de gidecek. Eninde sonunda biz Manisa’da kalacağız ama Manisa böyle kötü olaylarla anılmaya devam edecek. Herkes aklını başına toplasın. Bu şehir kamu yönetiminin başkentidir. 6 padişahı yetiştirmiştir. Çok önemli siyasi adamları çıkarmıştır. Bu şehrin muhabbetine ve nezaketine uygun davranmalıyız. Seçim sonuçlarında ikinci parti olabiliriz, biz yapıcı muhalefet görevimizi yapacağız. Kimse Cumhuriyet Halk Partisi’nin olduğu yerde bir takım değerleri bir takım insanları aşağılamak, onları ötekileştirmeyi hak görmesin. Buna izin vermeyiz. Herkes sorumluluğunu bilecek ve sorumluluğuna göre davranacak. Manisa, onların serbestçe at koşturduğu ve siyaseten kayrıldıklarını, korunduklarını düşünerek, bir kısım insanlara hakaret yağdırabilecekleri bir yer değil.”

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Manisa’daki paralel yapı operasyonu sonrası yaptığı açıklamaları değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Sayın Başbakan’ın bu konuda yapmış olduğu değerlendirmeleri, gecikmeli, toplumsal baskı karşısında mecburiyet karşısında söylenmiş ifadeler olarak görüyorum. Eğer başbakan samimiyse ilk dakikalarda buna müdahale etmeliydi. Halen vali inat ediyor sözlerini düzeltmemekte, geriye almamakta. Vali bu sözlerini düzeltmiyorsa gerekli düzeltmeyi yapmak Başbakan’a düşüyorsa, Başbakan sadece bunu söylemeyecek, idari olarak da gereğini yapacak, bunu bekliyoruz. Biz kutuplaşmayı düşürelim, toplum birbiriyle kucaklaşsın dedikçe siyasiler eliyle yaratılan kutuplaşma yetmezmiş gibi şimdi de valiler eliyle toplum kutuplaştırılmaya çalışılıyor. Bu çok yanlış” dedi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
onur45 - 3 yıl önce

DESTEKLEYİN DESTEKLEDİĞİNİZ KADAR MAGLUP OLURSUNUZ SONRA SECMENE BIZ NIYE KAZANAMIYORUZ DİYE AYAK YAPMAYIN NERDE ATATÜRK'ÜN CHP Sİ