CHP'Lİ ÖZEL BAKAN MÜEZZİNOĞLU'NA SORDU

Geçtiğimiz günlerde ülke genelinde yaşanan elektrik kesintisi, sağlık sektörünü de olumsuz etkiledi. CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na elektrik kesintisi nedeniyle kaç aşının bozulduğunu sordu.

CHP'Lİ ÖZEL BAKAN MÜEZZİNOĞLU'NA SORDU

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, bu defa Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na sorularını iletti.

MİLYONLARCA AŞI TEHLİKEDE

Elektrik kesintisi nedeniyle milyonlarca aşının tehlikeye girdiğini belirten Özel, "Yaşanan bu kesintiler nedeniyle de 6 bin Aile Sağlığı Merkezinde bulunan milyonlarca aşı tehlikeye girmiştir. Aile hekimliklerinde 1-5 yaş arası yapılan Hepatit B, kızamık, kızamıkçık, suçiçeği gibi aşılar bulunmaktadır. Bu aşılar, özel aşı dolaplarında değil ev tipi buzdolaplarında muhafaza edildiği için uzun süre yaşanan kesintiler sebebiyle bozulma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Böyle bir elektrik kesintisi durumunda ortak bir eylem planının olmaması Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan doktorlar ve sağlık personelini paniklemiş, böyle bir durumda milyonlarca aşıyı ne şekilde koruyacağını bilmedikleri için de adeta bir kriz ortamı doğmuştur." dedi.

ÖZEL, MÜEZZİNOĞLU'NA AŞILARIN DURUMUNU SORDU

CHP'li Özel, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na şu soruları sordu; "Bu bağlamda; Ülkemizde Aile Sağlığı Merkezlerinde saklanan kaç milyon aşı bulunmaktadır? Bunlar hangi tür aşılardır? 
31 Mart 2015 tarihinde yaşanan elektrik kesintileri sırasında kaç adet aşı bozulmuştur? Bunlar hangileridir?
Aile Sağlığı Merkezlerinde aşılar hangi şartlarda saklanılmaktadır? Aşıların korunması için ne gibi tedbirler alınmaktadır? 
Yaşanabilecek olası elektrik kesintilerinde ve diğer olumsuz şartlarda aşıların korunması için bir eylem planı bulunmakta mıdır? Böyle bir eylem planı bulunmamakta ise yeni bir eylem planı yapılması için herhangi bir çalışma başlatılmış/başlatılacak mıdır? 
Sağlık Bakanlığı aşıların 8 derecenin üstüne çıkması halinde Aile hekimlerinden tutanak tutmasını talep etmekte ve aile hekimleri aşıların parasını cebinden ödemek zorunda bırakılmaktadır. 31 Mart 2015 tarihinde yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle bozulan aşıların paraları aile hekimlerinden alınmış mıdır? Belirtilen durumda aşı ücretlerinin aile hekimlerinden alınmasının gerekçeleri nelerdir?"


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.