CHP'Lİ ÖZEL, ARTAN KIZAMIK VAKALARINI MECLİS'E TAŞIDI

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, ülkemizdeki kızamık vakalarının artışı konusun u meclise taşıdı. Özel, konuyla ilgili TBMM’ye soru önergesi verdi.

CHP'Lİ ÖZEL, ARTAN KIZAMIK VAKALARINI MECLİS'E TAŞIDI

Özel, “Dünya Sağlık Örgütü’nün Eylül ayındaki kesinleşmiş verilerine göre ülkemizdeki kızamık vakası sayısı 6983’tür ve ülkemiz bu sayı ile 194 ülke arasında dünya üçüncüsü, Avrupa’da ise “kızamık” şampiyonu olmuştur. Ancak vaka sayıları çok ciddi boyutlara ulaşmış olsa da Sağlık Bakanlığı kızamığın kontrol altında olduğunu söylemekte ve aşılama rakamlarının %95’lerin üzerinde olduğunu belirtmektedir. Son yıllarda artan vaka sayısını ise “virüsün dışarıdan geldiği” yaklaşımı ile değerlendiren Bakanlığınızın kızamık vakaları ile ilgili hala net bir önlem almadığı görülmektedir” ifadelerine yer verdi.  

Kızamık her geçen gün biraz daha artmaktadır diyen Özel, “Üstelik okul çağı aşılamalarında da şu anda ciddi bir kaos ortamı mevcuttur. Çünkü Bakanlığınız Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’ndan 81 İl Valiliğine 16.08.2013 tarihli ve “çok acele” kodu ile gönderdiği yazıda, son iki yılın ilköğretim 1. ve 8. Sınıf öğrencilerinden hangilerine aşı vurulup vurulmadığının bilgisini istemiştir. Yine aynı yazıda Toplum Sağlığı Merkezleri tarafından geçmişe dönük okul aşılamalarının veri girişlerinin yapılması istenmiştir. Özellikle, hükümetinizin uygulamaya soktuğu sağlık politikalarından aile hekimliği sistemi ile birinci basamak sağlık hizmetlerinin bütünselliği bozulmuştur. Bunun en önemli kanıtlarından biri de kızamık vakalarıdır ve salgının olduğu bir ortamda aşısız çocukların okullarda olması, aslında bu sistemin en önemli eksikliklerinden birini gözler önüne sermiştir. Çünkü okul çağı aşılamaları her mahallede olan aile hekimlerinden her ilçede yalnızca bir tane olan Toplum Sağlığı Merkezi'ne devredilmiş ve  okul çağı aşılamalarında ciddi aksamalar yaşanmış ve aşılamalar koordineli bir şekilde yürütülememiştir” dedi.

Özel,“Aşı takvimi genişletilmiş ve birçok ilde okul öncesi dönemde aşı yapılmaya başlanmıştır. Ancak yeni eğitim-öğretim yılında geçen yılın aşılama kayıtlarının düzenli tutulmaması ve Bakanlığınızın da bu konuyu resmi bir yazı ile Valiliklere duyurması nedeniyle şu anda kimlerin aşılı, kimlerin aşısız olduğuna ilişkin ciddi bir karışıklık söz konusudur” ifadelerine yer verdi.

Özel’in soruları şu şekilde ;

1.      7 bin civarında kızamık vakasının yaşandığı ülkemizde Sağlık Bakanlığı aşılama rakamları %95’lerin üzerinde belirtilirken bu kadar vaka nasıl ortaya çıkmış ve hastalık nasıl bu kadar yaygınlaşmıştır?

2.      7 bine yakın kızamık vakasının görüldüğü ülkemizde Bakanlığınız aşılamadaki başarısını neye bağlamaktadır?

3.      Aile hekimliği sistemiyle aşıların herkese değil listeye kayıtlı olanlara ve başvuranlara yapılmasının kızamık vakalarındaki artışa neden olduğu düşünülmekte midir? Eğer düşünülmekte ise, bunun için hangi önlemler alınacaktır?

4.      Son iki yılda toplamda kaç öğrenciye kızamık aşılaması yapılmıştır?

5.      Son iki yıllık okullardaki aşılama verilerinin tutulmamasının nedeni nedir?

Aile hekimliği sistemine geçişle birlikte okullardan öğrencilerin aşılama durumlarına ilişkin velilerden bilgi istenmiş midir? İstenmemiş ise, böyle bir koordinasyon sağlanması düşünülmekte midir?

6.      1980 ve 1991 doğumlu kişilerin risk altında olduğu bilindiğinden başta tüm sağlık ve eğitim çalışanları olmak üzere Türkiye nüfusunun aşılamalarının tamamlanması yönünde bir çalışma başlatılmış mıdır? Başlatılmamış ise, böyle bir çalışma başlatılacak mıdır, konuyla ilgili gerekli önlemler alınacak mıdır?

7.       2012 yılında ve 2013 yılının ilk üç çeyreğinde kaç hasta kızamık teşhisi almıştır?

8.      Haziran 2012’de hastalık ortaya çıktığından beri hastalığa bağlı can kaybı yaşanmış mıdır? Yaşanmış ise, bu hastalık nedeniyle kaç kişi vefat etmiştir?

9.      Halk sağlığını tehdit eden böylesi bir durumda Bakanlığınızın kamuoyunu bilgilendirecek herhangi bir açıklama yapmamasının nedeni nedir?

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.