CHP’Lİ ÖZEL AÇIKLADI DURUM VAHİM!

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, İş Sağlığı Ve Güvenliği Haftasına ilişkin bir basın açıklamasında bulundu. Özel açıklamasında , “İş sağlığı ve güvenliği konusunda zafiyetler ve ihmaller nedeniyle bir çok işçinin hayatını kaybettiğini görmezden gelemiyoruz” dedi.

CHP’Lİ ÖZEL AÇIKLADI DURUM VAHİM!

İş güvenliği ve iş sağlığı haftası kapsamında açıklamada bulunan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, ülkemizin iş kazaları  konusunda Avrupa’da ilk dünyada 3. Sırada olduğunu vurguladı. Özel; “  Evine ekmek götürmek için zorlu koşullarda çalışan, alın teri ile geçimini sağlayan binlerce işçimiz iş sağlığı ve güvenliği konusundaki zafiyetler ve ihmaller nedeniyle hayatını kaybetmekte ya da artık iş göremez hale gelmektedir.

Ülkemiz iş kazaları istatistiklerinde Avrupa'da ilk sırada, dünyada ise 3.sıradadır. Bu sıralamaya kayıtdışı istihdam verileri eklendiğinde daha da vahim bir tablo ile karışılacağımız kesindir. Her gün ortalama 3 ila 8 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiği ülkemizde bu rakamlara meslek hastalığına yakalandığı için hayatını kaybedenler ve yaralananlar ise dahil değildir!” dedi.

DURUM VAHİM!

“İş cinayetlerinin kaynağında ise taşeronlaşma, güvencesiz, esnek ve kuralsız çalışma yatmaktadır” diyen Özel; “Yaşanan iş cinayetlerinin önüne geçmek için sadece yasal düzenlemeler yapmak da yeterli değildir. Ülkemizde 2014 yılının ilk 3 ayında 276 işçi,  2013 yılında ise toplamda 1235 işçi ve son 10 yılda toplamda 11 bin 706 işçi hayatını kaybetmiştir. Ve bu rakam Avrupa Birliği ülkelerinin ortalamasının 8,5 katından fazladır.

Her gün duyduğumuz onlarca acı kayıp artık canımıza tak ettirmiştir. Madenlerde ölen işçilerimiz için “bu mesleğin kaderinde var” ya da “güzel öldüler” diyebilen anlayış, 10 yılda 11 bin 706 işçinin hayatına sebep olmuştur” dedi.

“OYSA KOLAYLIKLA ÖNLENEBİLİR”

İş kazalarının aslında önlenmesi çok zor bir şey olmadığını açıklayan Özel; “Oysa, yapılan araştırmalarda iş kazalarının %50'sinin kolaylıkla önlenebilecek kazalar olduğu,  %48'inin ise sistemli çalışmalar sonucunda önlenebileceği ortaya konulmuştur. Yani, iş kazalarından yalnızca %2'si önlenemez kategorisindedir ve bu durum konuya ciddiyetle yaklaşıldığında bu kazaların %98'inin önlenebileceğini göstermektedir” dedi.

“İNSAN HAYATI ‘KAR’ İÇİN HİÇE SAYILIYOR”

İşçi ölümlerinin en büyük sebebini açıklayan Özel; “Göz göre göre işçi ölümlerinin sebepleri “insan hayatını hiçe sayan” ve sadece “kar” amacı güden anlayıştır. Üretimi, ürünü ve işin güvenliğini ön planda tutan ancak işçiyi unutan iktidarın bir an önce bu gerçeği görmesi ve işçinin sağlığını ve güvenliğini ön planda tutacak uygulamalara imza atması gerekmektedir” dedi.

“İŞÇİ ÖLÜMLERİ SON BULSUN”

 Açıklamasının sonunda bu ölümlerin son bulmasını dileyen Özel; “İş Sağlığı ve Güvenliği haftasında yaşadığımız iş cinayetlerinin önlenmesi için iktidarın bir an önce harekete geçerek, acil tedbirler alması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor,  “önce insan” diyen anlayışın hakim olduğu bir ülke özlemi ile işçi ölümlerinin son bulmasını diliyorum” dedi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.