CHP'Lİ ÖREN SEVKLİ HASTALARIN YOLLUKLARININ NE ZAMAN ÖDENECEĞİNİ SORDU

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, 30 Mart tarihi itibari ile durdurulan İlçelerden Manisa'ya sevk edilen hastalara ödenmesi gereken yolluk ve gündeliklerle ilgili Meclise soru önergesi verdi.

CHP'Lİ ÖREN SEVKLİ HASTALARIN YOLLUKLARININ NE ZAMAN ÖDENECEĞİNİ SORDU

işte Ören'in önergesinde yer alan ifadeler; 

"Manisa'nın büyükşehir olmasıyla faturalar da ortaya çıkmaya başlamıştır. Büyükşehirde yaşamanın ağır bedelini ödeyecek olan Manisalılar, ellerindeki birçok hak ve olanağı kaybetmişlerdir.

 İlçelerden Manisa'ya sevk edilen hastalara ödenmesi gereken yolluk ve gündelikler 30 Mart tarihi itibari ile durdurulmuştur.  Gerekçe olarak da SGK Sağlık Uygulama Tebliğindeki "Genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler ile refakatçilere mücavir alan içindeki nakiller için yol ve gündelik gideri ödenmez" hükmü gösterilmiştir.

13.228 km²'lik yüzölçümü olan Manisa'nın tamamı mücavir alan olduğu için,  Soma'dan, Kula'dan, Selendi'den, Sarıgöl'den, Demirci'den, merkeze ve büyük ilçelere sevk edilen hastaların yollukları ödenmemiştir. Kanser hastaları başta olmak üzere sürekli tedavi gören vatandaşlar mağdur olmuşlardır.  

Büyükşehir olan illerdeki sorun fark edilince 25.07.2014 tarihinde tebliğde geçen "mücavir alan" ibaresi "yerleşim yeri" olarak düzeltilmiş ve sorun şimdilik çözülmüştür.

Fakat 30 Mart 2014 ile 25 Temmuz 2014 tarihleri arasında sevk edilen hastaların başvuruları kabul edilmemiş ve bunlara herhangi bir ödeme yapılmamıştır. Vatandaşın yasal hakkı, artık büyükşehirli oldunuz denilerek resmen gasp edilmiştir.

Yaptığı yanlışlığın farkında vardığı halde Sosyal Güvenlik Kurumunun hastaların yolluklarını ödememesi doğru değildir. Kurum bu durumu düzelterek ödemediği yolluk ve gündelikleri en kısa zamanda ödemelidir.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın aracılığınızla, Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Saygılarımla

Manisa'nın büyükşehir olmasıyla, vatandaşların yaşamlarının kolaylaşacağı, hizmete daha hızlı ulaşacağı iddia edilirken ortaya birçok sorun çıkmıştır. Ellerindeki hakları ve olanakları da kaybeden Manisalılar hayal kırıklığına uğramıştır.

Bunun son örneği ise Sosyal Güvenlik kurumunun ilçelerden hastanelere sevk edilen hasta ve refakatçilerin yolluk ve gündeliklerinin ödenmemesidir.

Manisa yüzölçümü bakımından büyük bir ildir. Merkeze uzaklığı 175 km'yi bulan ilçelerimiz vardır. Birçok ilçemizde uzman doktor eksiği bulunmakta, hastalar diğer ilçelere veya Manisa'daki devlet hastaneleri ile Celal Bayar Üniversitesi Araştırma Hastanesine sevk edilmektedir.

SGK Sağlık Uygulama Tebliğinde "Genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler ile refakatçilere mücavir alan içindeki nakiller için yol ve gündelik gideri ödenmez" hükmü bulunmaktadır.

30 Martta yapılan yerel seçimlerle Manisa büyükşehir (bütünşehir) olduğu için ilin tüm mülki idare sınırları içinde kalan yerler "mücavir alan" olarak kabul edilmiş ve bu tarihten sonra ilçelerden Manisa'ya veya başka ilçelere sevk edilen hastalara yolluk ve gündelik ödemeleri durdurulmuştur. Uygulama nedeniyle kanser hastaları başta olmak üzere uzun süreli ve yatarak tedavi gören hastalarımız mağdur olmuşlardır.

Büyükşehir olan illerdeki sorun fark edilince 25.07.2014 tarihinde tebliğde geçen mücavir alan ibaresi "yerleşim yeri" olarak düzeltilmiş ve sorun şimdilik çözülmüştür. Fakat 30 Mart 2014 ile 25 Temmuz 2014 tarihleri arasında sevk edilen hastaların başvuruları kabul edilmemiş ve bunlara herhangi bir ödeme yapılmamıştır.

Bunlara göre;

1-      30.03.2014 ile 25.07.2014 tarihleri arasından sevk edilen hastalara ve refakatçilerine geçmişe dönük olarak hak ettikleri yolluk ve gündelikleri ödenecek midir?

2-      Ödemeler ne zaman yapılacaktır?

3-      Ayrıca büyükşehir belediyelerinin ne kadar uzak olursa olsun ulaşım hizmeti sunduğu yerlerden sevk edilen hastalara da yolluk ödenmeyeceği ifade edilmektedir. Ortaya çıkacak mağduriyetin şimdiden giderilmesi için tebliğde bir değişiklik yapılacak mıdır? ​


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.