CHP'Lİ BİÇER 1 KASIM İÇİN SEÇMENE ÇAĞRIDA BULUNDU

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldır Biçer, Erken seçim değerlendirmesi yaptı. 1 Kasım öncesi seçmene çağrıda bulunan Biçer, " Umut AK Parti'siz bir gelecektedir" dedi.

CHP'Lİ BİÇER 1 KASIM İÇİN SEÇMENE ÇAĞRIDA BULUNDU

BİÇER; "UMUT AK PARTİ'SİZ BİR GELECEKTEDİR"

AK Parti Hükümetinin Ülkeye yaşattığı çaresizliği savaşla aşmaya çalıştığını iddia eden CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer; "AKP, hem memleketimizde hem de bulunduğumuz coğrafyada giriştiği savaş politikası ile Türkiye siyasetini askıya almış durumda. Kaldı ki; uzun süredir askıya alınan tek alan siyaset de değil. Recep Tayyip Erdoğan eliyle yok sayılan seçim sonuçları, Anayasa ve olağan tüm demokratik teamüller de aynı kaderi paylaştı. Özellikle "ustalık " dönemlerinde bulaştıkları ve ayyuka çıkan çok sayıdaki suç dosyalarını adına "Yeni Türkiye" dedikleri garabetin kurucu partisi olma amaçlarını, 17 – 25 Aralık sürecini, MİT Tırlarını ve daha pek çok hukuka aykırılığı, ülke içi ve uluslararası kamuoyunda yaşadıkları çaresizliği bu topyekûn savaş politikası ile aşmaya çalışıyorlar" diye konuştu. 

"CUMHURBAŞKANI AK PARTİ'NİN SİYASİ UZANTISI"

Açıklamasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı da eleştiren Biçer; "AKP ve onun siyasi uzantısı olan Cumhurbaşkanı, seçim sonuçları ile kaybettikleri gücü, tüm ülkeye yönelttikleri savaş hali ile kazanmaya çalışırken; bölgede de süresi 2 Ekim'de dolacak Irak ve Suriye tezkerelerini apar topar meclise taşıma ve İncirlik Üssü'nün yeniden açılması hamlelerinin başlıca amacı, uluslararası siyasete yön verenlere hoş gözükmektir. Giriştikleri bu topyekûn savaş hali 7 Haziran'da kaybettikleri milliyetçi oyların 1 Kasım'da yeniden kendilerinde toplanması amacına yöneliktir. İç politikamızı şekillendirme planları ise yapılacak yeni bir seçimin gölgesinde hiç kuşkusuz 7 Haziran gece yarısından sonra başladı" 

"ŞİİRLERLE BİZİ ŞEHİT HABERLERİNE ALIŞTIRIYORLAR"

"Seçim sonuçlarının netlik kazanmasının hemen ardından başlayan yeni süreç ve bu süreç ile eş güdümlü hareket eden PKK ve HDP (bazı ilçelerde sözde özerklik ilan etmeleri) AKP’nin erken seçim stratejisini destekledi. Bunu da Erdoğan'ın şehit cenazesinde sözü Habil ve Kabil’den alıp, Mehmet Akif'in "şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda" dizeleriyle bağlayıp, bizleri aslında daha çok şehit haberine alıştırmaya çalıştığını da düşünebiliriz. Yani daha çok kargaşa, daha çok şehit, daha çok ölümle AKP'nin siyasi diktası ilelebet sürdürülmek isteniyor. Ancak, her yeni gelen şehit haberiyle, halkın tepkisi hem teröre hem AKP’ye hem de yürüttüğü politikalara yöneldi. Böylece AKP’nin halkın üzerinde yaratmaya çalıştığı; ‘AKP olmazsa istikrar da olmaz’ bilinci yok olmaya başlamıştır.

Anayasa fiili olarak askıya alınmış, demokrasinin dinamikleri yok sayılmış, toplumsal ve ekonomik kriz kapıda, seçimlerin meşruluğu tartışma konusuyken, demokratik sürecin işlemesini beklemek doğru olmaz. Cumhurbaşkanının gölgesindeki AKP, fiili yönetim modelinin yalnızca aracı ve uygulayıcısı olacaktır. Seçim sonrasındaki sürece bütün olarak bakıldığında, cumhurbaşkanının tavrı, tutumu ve söylemleri; meclisin açılmaması ve çalışmamasına yöneliktir. Böylelikle ülke, bu karmaşık ve belirsiz ortamda yönetilmeye devam edecektir. AKP'nin dikta rejimi, hukuk devleti olmanın ilkelerini yok sayarken, sürecin devamında da ülkenin yönetiminde aynı tutumla rol oynayacaktır" dedi. 

"IŞİD'E TILAR DOLUSU YARDIM YAPTILAR"

Biçer; "Toplum tarafından 7 Haziran akşamı tekrar iktidar olma şansı tanınmayan AKP’nin dış politika konusunda da ne kadar yeteneksiz ve sığ görüşlü ve de sürekli heyecan arayan bir yapısı olduğunu son 13 yıldır görmekteyiz. Özellikle Suriye içişlerine direkt müdahale etmeye kalkışması ve terör örgütü olan IŞİD’e tırlar dolusu yaptığı yardımlar sayesinde gerek Türkiye kamuoyunda gerekse Dünya kamuoyunda tamamen güvenirliliğini yitirdiği ve de terör örgütleri ile arasının sürekli olarak iyi olduğunu görmekteyiz. Bunun bir diğer göstergesi ise Oslo görüşmeleri diye addedilen PKK ile münasebetidir" şeklinde konuştu.

"BENDEN OLMAYAN BERTARAF OLUR"

Biçer Açıklamalarına şöyle devam etti; "Özellikle son 13 yıldır Türkiye siyasetini ve gündemini paralize eden AKP’nin: “Benden olmayan bertaraf olur.”, algısını 1 Kasım’da düzenlenecek olan genel seçimlerde tarihin tozlu sayfalarına göndermeliyiz. AKP'nin parti rejimine karşı, ülkemizi demokratikleştirecek bir siyasal direniş hattı oluşturmalıyız. Recep Tayyip Erdoğan tarafından; Türkiye’nin yönetim biçiminin fiili olarak değiştiğine dair söylemi, akıl ve sağduyu birlikteliğiyle ve demokratik yollarla geçersiz kılmalıyız.

Umut: AKP’nin demokrasi tanımı ve tutumuna karşı; barış, kardeşlik ve bir arada yaşama ruhunu güçlendirerek, refah içinde yaşanacak demokratik bir Türkiye hayalidir" 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fatih - 3 yıl önce

ak parti çıldırmış vatandaş inim inim zor durumda sallıyolar gitsin