banner278

CEZA YÖNETMELİĞİNDE MAHKUMLARI SEVİNDİREN DEĞİŞİKLİK YA MAĞDURLAR?..

Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliği’nde mahkumlar ve ailelerini sevindirecek değişiklikler yapıldı. Konuyla ilgili bilgi veren Avukat Ümit Rona yönetmeliğin açık cezaevi infaz şartları ile özellikle açık cezaevine geçiş hakkıyla ilgili önemli düzenlemeler içerdiğini ifade etti.

CEZA YÖNETMELİĞİNDE MAHKUMLARI SEVİNDİREN DEĞİŞİKLİK YA MAĞDURLAR?..

Avukat Rona, “22 Ağustos tarihli değişiklik ile toplam cezalarının 10’da birini kurumlarda infaz edip, iyi halli olan ve koşullu salıverilme tarihine yedi yıl veya daha az süre kalanlar kapalı cezaevinden açık cezaevine geçebilecekler” dedi.


Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliğindeki Değişiklik 22 Ağustos 2015'de 29453 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

YÖNETMELİKTE ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER VAR

Cezaevinde kalan hükümlüleri ilgilendiren önemli yönetmelik değişikliğinin detaylarını veren Avukat Rona şunları söyledi: “Evet son günlerde yürürlüğe giren önemli bir değişiklik söz konusu. 22 Ağustos tarih ve 29453 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliği’nde ciddi değişiklikler yapıldı. Yönetmelikte değişiklik açık cezaevinde infaz şartları ile özellikle açık cezaevine geçiş hakkıyla ilgili düzenlemeleri içeriyor”

ARTIK CEZANIN 10’DA BİRİNİ ÇEKENLER AÇIK CEZA İNFAZ KURUMUNA GEÇEBİLECEK

Yönetmelikte yapılan özellikle iki değişikliğin önemine değinen Rona, “İlk olarak ve daha dikkat çekici değişiklik. Yönetmeliğin 6/1-a hükmünde daha önce yer alan ; ‘toplam cezalarının beşte birini kapalı kurumlarda iyi halli olarak geçiren ve koşullu salıverilme tarihine altı yıl veya daha az süre kalanlar’ açık ceza infaz kurumuna ayrılma hakkına sahip olurlar iken şimdi ise 22 Ağustos tarihli değişiklik ile ‘toplam cezalarının 10’da birini kurumlarda infaz edip, iyi halli olan ve koşullu salıverilme tarihine yedi yıl veya daha az süre kalanlar’ bu hakka sahip olmuş, hükümlünün toplam cezasının onda birini çektiği ve koşullu salıverilme tarihine yedi yıl veya daha az süre kaldığı durumda açık ceza infaz kurumuna geçmesi söz konusu oluyor ki bu oldukça önemli bir değişiklik. Zira cezanın beşte biriyle 10'da biri arasındaki fark takdir edersiniz ki önemli bir süre farkıdır” ifadelerini kullandı. BU BİR AF DEĞİL Bunun bir af niteliği taşıyıp taşımadığı soruna ise Avukat Rona şu yanıtı verdi: “Hayır diyemeyiz çünkü burada bir af söz konusu değildir, karıştırmamak gerekir. Burada tamamen açık cezaevinde infaz durumu ile ilgili bir değişiklik söz konusudur. Af ise çok farklı bir müessesedir, affı burada kesinlikle karıştırmamak gerekir. Sadece cezanın infaz edileceği yerin kapalı cezaevi infaz kurumu ve açık ceza infaz kurumu olması arasındaki şartlara ilişkin açık cezaevine geçiş süresi İle ilgili bir düzenleme söz konusudur. Yönetmeliğin 5. maddesine göre cezasını doğrudan açık ceza infaz kurumunda çekecek olan, infaz için gönderilen çağrı kağıdına rağmen teslim olmayan ve bu nedenle hakkında yakalama emri çıkarılan hükümlünün doğrudan kapalı ceza infaz kurumuna değil, yine açık ceza infaz kurumuna yerleştirilmesini düzenlemektedir. Burada açık cezaevi de infaza özellikle vurgu yapılmaktadır. Bu da hükümlü lehine yine çok önemli bir değişiklik” 

MAHKUM AİLELERİ SEVİNİRKEN MAĞDURLAR ÜZÜLEBİLİR

Yönetmelikte yapılan değişiklikleri son olarak mahkum aileleri ile mağdurlar açısından değerlendiren Avukat, “Elbette her değişikliğin artı yada eksi yönde toplumda yansımaları olur. Burada cezaevinde kalan hükümlüler ve aileleri açısından çok çok önemli olan bu değişiklikler bir sevinç yaratacaktır onlar açısından ancak toplumun diğer katmanları yönünden özellikle müşteki ve mağdur aileleri yönünden de üzüntü yaratabilir. Zira onlar mahkumların en ağır ceza ile cezalandırılmasını arzu ederler ki

bu da normal bir psikoloji ve arzudur bulunulan taraf acısından. Ancak cezaların caydırıcılığı açısından hukukçular arasında elbette bu yönetmeliğin tartışılması ve tartışmasının sürmesi olağandır ve olağan karşılanmalıdır ancak tartışmalar nasıl olursa olsun netice itibari ile yürürlüğe girmiş olan bir değişiklik söz konusu elbette hukukun gereği olarak da bu değişikliklere bu aşamadan itibaren uyulacaktır” şeklinde konuştu.

Kaynak: HAYAT Gazetesi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
çağla gürel - 3 yıl önce

Yönetmelik yürürlüğe girdi sözde ama herhangibir faaliyet yok ne zaman başkanına geçişler


Avatar
filiz Canbakış - 3 yıl önce

Bu durumda açık cezaevinde olupta kapalı cezaevinden gelen Mahkumlarla yığılma yaşayan acik cezaevlerinde ki mahkum ların durumu için degisiklik yokmu peki


Avatar
Tulin bırben - 3 yıl önce

Benim eşim 2011 hukum cezası aldı kamu davasından 2015 tutuklandı bu af yakasından faydalaniyormu


Avatar
Tulin bırben - 3 yıl önce

Merhaba size dün yazdım cevap alamadım onda bir indirmeden faydalanirmi 2011 hukum aldi kamu dan 2015 tutuklandı eşim