ÇERÇİ; “ENGELLİ VATANDAŞLAR HAK ETTİKLERİ ŞARTLARA KAVUŞMALI”

Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Çerçi, 3 Aralık “Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajında, hem sosyal devlet anlayışlarının hem de vicdani sorumluluklarının en önemli gereğinin, engelli vatandaşların hak ettikleri hayat şartlarına kavuşturulması olduğunu ifade etti.

ÇERÇİ; “ENGELLİ VATANDAŞLAR HAK ETTİKLERİ ŞARTLARA KAVUŞMALI”

Hükümet olarak, insan odaklı politikalarla toplumun bütün kesimlerini kucaklamaya, engelli vatandaşların önündeki hukuki, sosyal ve fiziki engelleri bir bir kaldırmaya devam ettiklerini anlatan Dr. Çerçi, şunları kaydetti:

 “Hükümetimiz, Cumhuriyet tarihinde bir ilki gerçekleştirerek, bu alanda bir reform sayılabilecek engelli bireylerimize Kanun çıkararak, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünü kurarak önemli adımlar attı.

Engellilerimizin ekonomik ve sosyal hayata katılımlarının önünü açtığımız gibi ekonomik şartlarını iyileştirmeye dönük çeşitli düzenlemeler de yaptık.

2005 yılından bu yana çalışmalarımızı hızlandırdık ve 2005 yılını Engelliler Yılı ilan ettik; sosyal sorumluluk kampanyaları ve şuralar düzenleyerek engelli kardeşlerimize dönük eğitim altyapısının ve hizmetlerin zenginleşmesini, artmasını sağladık.

 

2005 yılından bu yana, Engelli istihdamını teşvik ettik, yerel yönetimlerde, vatandaşımızı doğrudan muhatap alacak birimler oluşturulmasını temin ettik.

Birleşmiş Milletler (BM) Engellilerin Hakları Sözleşmesi, 30 Mart 2007 tarihinde taraf devletlerin imzasına açıldığında, ülkemiz de ilk imzalayan ülkeler arasında yer almıştır.

Bununla birlikte hükümetimiz engelli haklarında devrim niteliğinde bir adım daha atmış ve BM Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme'nin eki olan İhtiyari Protokolü imzalamıştır.

Engelli vatandaşlarımızın başkalarına muhtaç olmadan toplumsal hayata katılmaları ve daha iyi hayat şartlarına kavuşabilmeleri için yapılan çalışmalar, hepimizin ilgi ve desteğiyle hız kazanacaktır.

Bu konuda devletimize olduğu kadar, halkımıza ve sivil toplum kuruluşlarımıza da büyük görevler düşmektedir. 

Ülkemizde engelli kardeşlerimizin toplumsal yaşama tam katılımları yönünde gerçekleştirilen hukuki düzenlemeler,  Engelliler Yasası ile sınırlı değildir.

Duyulan ihtiyaç üzerine, evde ya da özel kurumlarda bakım hizmeti ve ödeneği kapsamında yer alan kişilerin sosyal güvencesi bulunmaması şartı kaldırılmıştır.

2022 Sayılı Kanun kapsamında engellilerimize ödenen maaşlar artırılmış ve kapsamı genişletilmiştir. Bu kapsamda engelli vatandaşlarımız engelli maaşı almaktadır.


Engelli çalıştıran işverenleri teşvik etmek amacıyla, engelli çalışanların sigorta primlerinin hazine tarafından karşılanması temin edilmiştir.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile isteğe bağlı erken emeklilik uygulaması, bütün sigortalılar için standart hale getirilmiş ve ilk defa kendi hesabına çalışan engelliler ile bakıma muhtaç çocuğa sahip kadın çalışanlara erken emeklilik hakkı sağlanmıştır.

Aynı zamanda, engellilerin, devlet memuru olabilmeleri konusunda çok önemli bir adım attık.

Bunları sadece siyasi görev ve sosyal sorumluluk olarak değil, aynı zamanda insani ve ahlaki bir öncelik olarak kabul ettik" dedi. 


Bizler sorumluluk sahibi bireyler olarak, tüm engelli vatandaşlarımıza samimiyetle el uzatmaya devam edeceğiz diyen Çerçi; “Engelli kardeşlerimiz; uygun imkanlar sağlandığında spordan sanata, yönetimden, ticarete kadar hayatın her alanında büyük başarılara imza atıyorlar.

Sosyal devlet ilkesini güçlendirerek toplumun bütün kesimlerini kucaklayabilirsek, devletle millet arasındaki ilişki daha da kökleşecek, sağlamlaşacaktır.

Bu inançla, engelliler olgusu karşısında milletçe daha sorumlu, daha bilinçli ve daha duyarlı olmamız gerektiğini hatırlatıyor; Dünya Engelliler Günü'nün tüm engelli vatandaşlarımıza bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.