CENGİZ ERGÜN, MANİSATV’DE KONUŞTU

Manisa Belediye Başkanı ve MHP Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cengiz Ergün, manisatv’de yayınlanan ‘Manisa Kazansın’ Programının ilk konuğu oldu.

CENGİZ ERGÜN, MANİSATV’DE KONUŞTU

Manisatv Genel Yayın Yönetmeni Cihat Taysi’nin sunumuyla ekranlara yansıyan Manisa Kazansın Programının ilk bölümü Manisa Belediye Başkanı ve MHP Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cengiz Ergün’ün katılımıyla gerçekleşti. Ergün, Programda Manisatv Genel Yayın Yönetmeni Cihat Taysi, Manisatv ve manisahaberleri.com haber Müdürü Murat Yalçın, manisahaberleri.com yazarı Naime Simsaroğlu’nun sorularını yanıtladı.

Manisa’nın Büyükşehir olmasıyla ilgili sorulan soruları yanıtlayan Ergün; “ Manisa Büyükşehir olunca İl bütününde çalışmalar yapmak zorundasınız. En büyük iş Büyükşehir Belediyesine kalıyor. Büyükşehir’in görevi yapılacak hizmetlerin adaletli bir şekilde yapılan dağılımla olmasıdır.

Büyükşehir’e hazırlıkları gerçekleştirdiklerini dile getiren Ergün, daha büyükşehir ve ilçeler için binalarımız bile yok. Şuandaki mevcut Binayı Büyükşehir olarak düşünüyoruz. Diğer ilçelere de 2 aydır bununla ilgili alternatifler alıyoruz. Yer bulmakta sıkıntı var acilen 1 Nisan itibariyle 2 ilçeye yer bularak çalışmalara başlamamız lazım. Hangi mülkler Büyükşehre devredilecek daha bunlar belli değil. Haziran ayından beri çalışmaları başlattım her 15 günde bir uzmanlarla toplantılarımızı yapıyoruz. Teşkilat şemaları bitti. Şemalar hazır. Tabi çok büyük kadro geliyor. Uzman kadronun oluşumu söz konusu bu konuda ince eleyip sık dokuyoruz” dedi.

“TANRIVERDİ’NİN NEYE GÖRE 2 İLÇEYE AYRILDIĞINI AÇIKLAMSI LAZIM”

Ergün, “Büyükşehir olma sürecini ne kadar hızlı sürdürürsek vatandaşımız o kadar hızlı hizmet alır biz bunun düşüncesiyle çalışmalarımıza başladık.  Ama Manisa’nın Büyükşehir olması konusunda bizim fikrimiz alınmadı. Bence tek belediye olabilirdi bu konuda bizim fikrimiz alınmadı. 2 ilçe olacak denildi, bana göre devletin parası birazcık sokağa atılıyor gibi geliyor. Ben yaptım diye konuşan Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sayın Tanrıverdi’nin neye göre 2 ilçeye ayrıldığını açıklaması lazım. İsimler konusunda da vatandaşlar şunu dile getirdi. Şehzadeler evet Manisa Şehzadeler şehri, Yunusemre noktasında da mesirle alakalı olabilirdi dediler. Bu konuda ne bize soran oldu, ne de vatandaşa soran oldu. Bir sandık kurulabilir vatandaşa sorulabilirdi. Ama yapılmadı yaptım oldu mantığıyla devam ettiler” dedi.

“BAŞKAN SEN YAPAMAZSIN DEDİLER”

Sadece belediye açısından değil kamu da yeni kadroların açıldığına dikkat çeken Ergün, “Bu vesileyle de tabi yeni atamalar söz konusu oldu, oralara da birçok kişi atanacak haliyle” dedi.

Eleştirilere cevap veren Ergün; “Çöp yapamamış, atık su tesisi yapamamış deniliyor peki neden yapamamış?  Kaynak yetersizliğinden tabiki. Sadece çöp tesisi 60 trilyon. Bu günlerde 200 milyonluk yatırım yapacağını iddia eden firmaları işaret etti Hüseyin Bey. Ama bize yetki vermediler. Biliyorsunuz ki meclis toplantısında borçlanma yetkisini vermediler” dedi.

Meclisin birçok projeye yetki vermediği için çalışmaların bir türlü yapılamadığını ifade eden Ergün, Mecliste geçmeyen borçlanma yetkisi projeleri. Saruhan otelin önündeki alana satış yetkisi istedik olmadı. Oda ve dernekler projesi kapsamında kat yetkisi istedik olmadı. Biz çalışmalarımızı yapıyoruz ama meclisten geçmiyor.  

 

Oda ve dernek projesinin tamamlandığını açıklayan Ergün, Önümüzde ay temel atma töreninin gerçekleşmesini planladıklarını ifade etti.

Ergün, “Bunların dışında benim Manisa’nın önüne set gerildi dediğim imar planının reddedilmesi var. Tek biz yaptık değil üç parti bir araya gelerek yaptı olsun gelin toplantılara katılın dedik ama imar planları reddedildi. Meclisten geçmedi. Yatırımlar için meclisten verilmesi gereken yetki verilmiyor. Meclisten borçlanma yetkisi vermediler Başkan sen yapamazsın dediler” dedi.

“GARAJ PROJESİ BİTTİ”

Başkan Ergün, “Garaj projesi bitti sadece içersinin tesisatları konacak. Yazıhanecilerle ilgili de bir sıkıntı olmayacak. Mart başında açılışını yapabilir düşüncesindeyiz. Eski garajı da yeni Büyükşehir Belediye binası olarak düşünüyoruz. Onunla ilgili de fikirlerimiz netleşti” dedi.  

“ALKOL İÇİLEN YER DE YAPTIK İÇİLMEYEN DE İKİSİNE DE SAYGIMIZ VAR”

“Öğrencilerin çoğu İzmir’e kaçıyordu şimdi Manisa’da da birçok öğrenci akşam dışarı çıkabiliyor. Manisa’da artık herkes sokağa çıkmaya başladı. Herkes Manisa’da yaşamaktan mutlu olmaya başladı.  Genç bir kızın tek başına akşam saatlerinde tek başına sokakta yürüyebilecek kadar güvenilir hale geldi. İçkili mekan yapıldı diye yaygara yapılıyordu. Geçen dönemde öğretmen evine içki ruhsatını kim verdi? Okulun yanında. Manisa lisesinin yanındaki Türk Metal sendikasının oraya içki ruhsatı verildi. Yine geçen dönemde oldu bunlar. Bunlar okula 50- 100 metre mesafe de mi? Yoksa dibinde mi? Bizim dönemimizde 3 mekana izin verildi. Biri stadyumun karşısındaki içicem, biri ufuk plaza diğeri de malta park. İçene de saygı duyacağız içmeyene de, içilen yer de yaptık içilmeyen yer de yaptık” dedi.

 

“BİRİLERİ GİBİ MAKARNA KOLİLERİ GÖNDERMİYORUZ”

“Biz ihtiyacı olan vatandaşlarımıza Makarna kolileri göndermiyoruz birileri gibi, 30-40 liradır onun karşılığı. 90 liralık krediler veriyoruz. Belediyelerden kartlar veriyoruz. Kendileri marketi gezip ihtiyaçlarını seçip alıyorlar. İşte bu projeyi ilçeler de de yapacağız. Gerçek ihtiyaç sahiplerini tespit ediyoruz. Çünkü yemekleri çöplere dökenler de vardı. Ama yemeğini yapamayacak durumda olanlara engelli olanlara yemekleri gidiyor” dedi.

“ÇANAKKALE ŞEHİTLİĞİ ANITI VE ATATÜRK GENÇLİK MERKEZİ GURUR DUYDUĞUM YATIRIMLARDIR”

“Andımızın yok edilmeye çalışıldığı Türk kelimesinin adının ağızlara alınmadığı bu dönemde bu işleri yapmanın maneviyatını yaşıyoruz. Anıtkabirden sonra Türkiye’de 2. Manisa oldu. Anıtkabirin içini yapan sanatçıyı bulduk ona yaptırdık. Hem görseliyle hem ses efektleriyle orada onu yaşıyorsunuz. Geçmişi unutturmamak adına böyle bir eser yaptık. Bütün ailelerden ricam çocuklarımızı götürüp, buraları gezdirip geçmişimizi unutturmamak lazım” dedi.

 

 

“YAP DEVRET MODELİ YAPILMAZ HÜSEYİN BEY BUNU ÖĞREN”

“Manisa’nın önemli sorunlarında biri de çöp sorunu hatta Manisa’da şovlarının yapıldığı sorundur çöp sorunu. Hüseyin Bey bu konuda ITC müdürü getirdi çöplüğe gittiler. 200 milyon yatırımla bu firma yapacak demiş. Belediyeden 1 lira çıkmayacakmış. Yap işlet devret modeliyle yapılacaktır. Bu modelle birçok çalışma yaptım. Yap işlet devret yapamazsın ihalesiz yapamazsın Hüseyin bey bunu öğren. 200 trilyon yatırım yapacağını iddia ettiğin firma Manisa belediyesinden  ne kadar yatırım alacak. Bunları bir açıklasın” dedi.  

“TIBBİ ATIK TESİSİNİ 2 YIL ÖNCE KURDUK”

Geri dönüştürülemeyen atıklar var diyor Hüseyin Bey, bunlar tıbbi atıklar diyor. Bunlar için tesis yapacağız diyor. Hüseyin beye söylüyorum; tıbbi atık tesislerini Manisa 2 yıl önce yaptı. Biz İzmir’in tamamının tıbbi atığını topluyoruz tıbbi atık tesisi 2 sene önce oldu. Yerini de bilmiyorsa ben götürür gezdiririm. Halkın bilinçlenmesi için de  3-4 yıldır çalışmalar yapıyoruz. Çöplerin ayrıştırılarak atılması lazım bunların eğitimleri okullarda da yapılıyor zamanla yapılacak” dedi.

 “RAKİBİM YOK”

Başkan Ergün’ün 30 Mart seçimleri öncesi oranlar vererek bu verilere göre rakibim yok dedi. Ergün; “ CHP’nin alacağı oy yüzde 12 ile 15 arasındadır AK Parti il genelinde 30’un altına düştü o da yüzde 29-28’dir. Özgür bey her söyleminde tamamen bana odaklanmış ben Hüseyin Beyle de Özgür Beyle de kavga ortamına girmem yaptıklarım ve yapacaklarımla meydanlara çıkarım. Verdiğim oranlar dahilinde seçimin gerçekleşeceğini tahmin ediyorum. Manisa’da 400 bini geçen seçimi alır. Verdiğim veriler üzerinde zaten rakip kalmıyor” dedi.

Ergün; “Hüseyin Bey zaten kendi politikasıyla değil Tayyip Erdoğan politikasıyla seçimi götürmeye çalışıyor. Zaten burada oy verenler de Tayyip Erdoğan’a oy veriyor” dedi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SEDAT KURT - 4 yıl önce
BAŞAKANIMA KATILIYORUM :ŞEHZADELER EVET MANTIKLI AMA YUNUS EMRE'Yİ ANLAMIŞ DEĞİLİM MESİR İLE İLGİLİ BİR İSİM BULUNABİLİRDİ.BİRDE ESKİ GARAJIN OLDUĞU YERE BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE BİNASI ÇOK İYİ OLUR MANİSA KENDİNİ FARK ETTİRİR YERİNDE BİR KARAR
SAYGILAR HAK EDEN KAZANSIN DİYORUM HERŞEY MANİSAMIZ İÇİN.
Avatar
ad soyad - 4 yıl önce
Adamsın.
Avatar
öğrenci - 4 yıl önce
sayende belediye başkanı nasıl olmalı ne gibi hizmetleri olmalı öğrendik sadece yatırım alamıyoruz diye mızmızlanan belediyelerin aslında mali denge kurarak gerekli kamuoyu oluşturarak nasıl yatırım yapabileceğini gördük tabi ki engellemeler oldu olacaktır da ama bunu halka çok iyi anlattınız ve umarım devam edersiniz.
Avatar
ümit - 4 yıl önce
Manisa halkı değerinizi çok iyi biliyor başkanım,sandıkta da hakettiğiniz oyu alacağınızdan şüphem yok.İstikrar Cengiz Ergün'le devam edecek..
Avatar
ZEKERİYA EREN - 4 yıl önce
SONUNA KADAR YANINDAYIZ BAŞKANIM ALLAH YOLUNU AÇIK ETSİN
Avatar
şamil kafkas - 4 yıl önce
17 aralıkta tayyibi ve bakanlarını gördük. OYLARIMIZ CENGİZ ERGÜN E.