Çelik Esnaf Sofrasına Konuk Oldu

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik Kuyumcular Çarşısı esnafı ile sabah kahvaltısında bir araya geldi. Geçtiğimiz ay Belediye Meclisinde Kuyumcular Çarşısı ile ilgili bir görüşme olduğunu ifade eden Başkan Çelik “Çarşı ile ilgili yapılacak çalışmalarda sizlerin fikirlerine önem vereceğiz” dedi.

Çelik Esnaf Sofrasına Konuk Oldu

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik Manisa Kuyumcular Derneği Başkanı Hüseyin Hasacar’ ın düzenlediği sabah kahvaltısında Kuyumcular Çarşısı esnafı ile bir araya geldi. Yeni Han’ da düzenlenen kahvaltıya Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’ in yanı sıra AK Parti Şehzadeler Grup Başkanvekili İbrahim Onaylı, Belediye Meclis Üyesi Adnan Kaçire, Manisa Kuyumcular Derneği Başkanı Hüseyin Hasacar ve çok sayıda çarşı esnafı katıldı. Kuyumcular Çarşısı ile ilgili esnaflardan gelen talep doğrultusunda bir çalışma başlattıklarını ifade eden AK Parti Grup Başkanvekili İbrahim Onaylı “Doktor Sadık Ahmet Caddesi ile ilgili çarşı esnafımızdan bir talep geldi. Bizlerde Kuyumcular Derneği başkanımıza bir sabah kahvaltısı programı düzenleyip bütün arkadaşlarımıza çarşımızda yapılacak olan çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulunalım istedik. Değerli Belediye Başkanımızın da her zaman ifade ettiği gibi Şehzadeler Belediyesi olarak bizim belediyecilik anlayışımızda halkımız ile iç içe olmak ve fikirlerine önem vermektir. Bunu da bu gün burada bir kez daha görmüş olduk. Bu güzel programı tertip eden değerli başkanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

“KARŞILIKLI DİYALOGLA İYİ BİR NETİCE ALIRIZ”

Doktor Sadık Ahmet Caddesinde yapılacak çalışmalarda esnaf ile karşılıklı diyalog ile daha iyi bir netice alınacağını ifade eden Kuyumcular Derneği Başkanı Hüseyin Hasacar “Öncelikle Belediye başkanımıza bizleri kırmayarak davetimize katıldığı için, ayrıca burada bulunana tüm çarşı esnaflarımıza çok teşekkür ediyorum. Son günlerde medyada da yer alan haberlerde çarşımız ile ilgili otoparklar, yolların genişletilip ve daraltılması ile ilgili söylemler vardı. Bu konuyu değerli belediye başkanımız ile karşılıklı konuşmalar ile daha iyi bir şekilde neticelendiririz düşüncesi ile bu kahvaltı programını tertip ettik. Katılım gösteren herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

“OSMANLI KÜLTÜR HAVZASINDAYIZ”

Kuyumcular çarşısı ve çevresinin Şehzadeler ilçesinin ticari kalbinin attığı bir bölge olduğunu ifade eden Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik “Öncelikle böylesine güzel bir organizasyonu düzenlediğiniz için tüm çarşı esnaflarımıza teşekkür ediyorum. Bulunduğumuz alan gerçekten de önemli bir yer, Şehzadeler’ in kalbi. Tarihi eserlerimizin yoğunlukta olduğu, Osmanlı kültür havzası olarak kabul edilebilecek bir bölgedeyiz. Biz buranın canlanmasını, hareketlenmesini, bundan yirmi yıl önce olduğu gibi Şehzadeler’ in ticari kalbinin attığı bir bölge olmasını istiyoruz. Bu noktada da seçim döneminde ifade ettiğimiz projelerimiz vardı. Bunu sizlerle de istişare ettik. Sultan Camiinden, Hatuniye Camiine kadar olan kısmın, eski garaj, Bedesten civarı, kuyumcular çarşısıyla cephe iyileştirme çalışmaları ve çevre düzenlemeleri ile birlikte, buraların tekrar eski günlerine dönmesini arzu ediyoruz. Çocukluk ve gençliğimin geçtiği buralarda o zamanlarda çok yoğun bir hareketlilik vardı. Ancak süreç içerisinde bütün Dünya da olduğu gibi şehrimizde de, şehrin batıya doğru ilerlemesi ile birlikte ticari yoğunluk ve insan hareketinin batıya doğru kaydığını görüyoruz ve burada özellikle eski garaj civarındaki işyerlerinin bir kısmının zaman içerisinde kapandığını, boşaldığını birlikte gördük. Oysaki buralar değerlendirile bilir. Bu alan aslında Forum Bornova’nın tarihi bir nitelikte olan benzeri olabilecek durumda bir çarşı. Bu bağlamda göreve gelir gelmez atıl durumda duran Bedesteni Vakıflar Bölge Müdürlüğünden kiraladık, Nikâh Salonu ve çok amaçlı bir salon haline dönüştürdük. Hem o tarihi yapıyı canlandırmış olduk hem de o çevreye bir hareketlilik sağlamış olduk. Her saat olan nikâhlar nedeni ile şehrin her yerinden insanlar sayesinde o bölgeye bir hareketlilik getiriyor. Kurşunlu Han artık bir viraneye dönmüştü. Şehzadeler Belediyesi olarak Kurşunlu Han’ı Vakıflar Genel Müdürlüğünden restorasyon karşılığı kiraladık. İnşallah Kurşunlu Han’ da bir cazibe merkezi haline dönüşecek. Şuan devam eden dış cephe çalışmalarının iyileştirilmesi bittikten sonra, arada kalan sevgi yollarının iyileştirilmesi ile ilgili bir çalışma yapacağız. İnşallah çalışmalarımızın hepsi tamamlandığında bu çarşı artık daha hareketli bir bölge haline gelecek” dedi.

“ÇARŞI ESNAFIMIZ İLE BİRLİKTE KARAR ALACAĞIZ”

Kuyumcular Çarşısında yapılacak olan çalışmalarda çarşı esnafı ile birlikte hareket edeceklerinin altını çizen Başkan Çelik “Biz bütün hizmetlerimizi yaparken vatandaşlarımız ile fikir alışverişinde bulunuyoruz. Şuana kadar Şehzadeler’ de yaşayan vatandaşlarımızın yarıdan fazlasını evlerinde tek tek ziyaret ederek, Belediyemizden taleplerini, öneri ve şikâyetlerini, mahalleleriyle ilgili ne yapmamızı istediklerini kendilerine sorduk ve o bilgileri aldık. Alınan bu bilgileri ilgili müdürlüklerimize aktararak bunların daha ivedi ve öncelikli olarak yapılabilmesi için çalışıyoruz. Belediyecilikte en büyük gayemiz, şehrimizde yaşayan insanların mutluluğunu temin etmek ve arttırmaktır. Doktor Sadık Ahmet Caddesi ile ilgili Belediyemize bazı dilekçeler geldi. Mevcut caddenin genişletilmesi ve trafik akışında ki sıkıntıların giderile bilmesi ile ilgili. Ama onun öncesinde ifade etmeliyim ki ilk olarak Kuyumcular Çarşısında başlattığımız bir proje ile çarşıda dekoratif aydınlatma çalışması yaptık. Bu çarşı ile ilgili müracaatlar gelince konu Belediye Meclis gündemimize geldi. Toplantıda konunun incelenmesi ile ilgili arkadaşlarımızın aldığı bir karar vardı. Bu noktada da bu gün sizlerle birlikteyiz. Belediye olarak biz tespitlerimizi sizlerle paylaşıp fikirlerimizi söyleriz. Ama nihai kararı verecek olan sizlersiniz. Bizde sizlerin vereceği karara göre uygulamalarımızı yaparız ve hizmetlerimizi hayata geçiririz” dedi.

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.